Sakarya'da yoğun bakımlar korona hastaları için boşaltılıyor! Hastanelerde acı tablo...

Günde yaklaşık bin 300 kişinin Kovid-19'a yakalandığı Sakarya'da, hastanelerin yoğun bakım servisleri de alarm vermeye başladı. Bazı kliniklerin yoğun bakım üniteleri ile palyatif bakım üniteleri boşaltılarak korona hastaları yerleştirildi. İŞTE AYRINTILAR..

Haber albümü için resme tıklayın

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında dünyayı kasıp kavuran omicron varyantının aralık ayından itibaren ülkemizde de görülmeye başlamasıyla vaka sayıları daha önce hiç görülmeyen seviyelere yükseldi.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı günlük vaka sayıları 4 gündür 100 binin üzerinde seyrederken, bir günde ölenlerin sayısı da cuma günü 248 oldu.

SAKARYA'DA GÜNDE BİN 300 VAKA!
Omicron varyantının ülke genelinde yayılmasıyla birlikte Sakarya'da da günlük vaka sayıları bin 300 seviyelerine çıktı.
TV264 editörlerinin Ankara'dan edindiği 28 Ocak - 4 Şubat tarih aralığına dair vaka tablosuna göre sadece  Adapazarı'nda bir haftada 2 bin 849 kişi koronaya yakalanıyor.

DİĞER KLİNİKLERİN YOĞUN BAKIMLARI KOVİD-19'A TAHSİS EDİLDİ
Vaka sayılarının bu kadar yüksek olması hastanelere, özellikle de yoğun bakım servislerine olumsuz yansıdı. Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SEAH) merkez kampüsünde anestezi ve reanimasyon kliniği başta olmak üzere bazı kliniklerin yoğun bakım servisleri boşaltıldı.
Yoğun bakımdaki hastalar ilçe hastaneleri ve çevre illere gönderilirken, onlardan boşalan yerler ne yazık ki kısa sürede korona yoğun bakımlarıyla doldu.

PALYATİF BAKIMDAKİLER EVLERİNE GÖNDERİLDİ
Öte yandan Sakarya'da sadece SEAH Korucuk Kampüsünde, Hendek İlçe Devlet Hastanesinde ve Akyazı Devlet Hastanesinde bulunan palyatif bakım servisleri de koronavirüs hastaları için yoğun bakım servisine dönüştürüldü.
Hayatlarının son demlerini yaşayan palyatif bakım hastaları, gerekli teçhizatlar sağlanarak evlerine gönderildi.

PALYATİF BAKIM NEDİR?
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) palyatif bakımın tanımını şu şekilde yapmaktadır; “Palyatif bakım hayatı tehdit eden hastalıklardan kaynaklanan problemlerle karşılaşan hasta ve yakınlarının başta ağrı olmak üzere fiziksel, psikososyal ve ruhi problemlerini erken tanımlama ve doğru değerlendirmelerle tedavi ederek ısdıraplarını önleme ve giderme yoluyla hayat kalitesini artırma yaklaşımıdır.”

06 Şub 2022 - 11:27 - Sağlık