Karasu'da felaket böyle geliyorum diyor!

Karasu sahilinde son günlerde meydana gelen fırtınalara bağlı dalga hareketleri Akkum semtini tehdit etmeye başladı. Azgın dalgalar kumsalı oydu ve üç metre yüksekliğinde setler oluşturdu. Bölge sakinleri endişeli. Karasulu haberci Cihan Emre Karasuyu tehdit eden o tehlikeyi böyle anlattı

Büyütmek için resme tıklayın

Karasu sahilleri yeni bir kıyı erozyonu ile karşı karşıya. Son bir aydır ardı ardına meydana gelen fırtınalar nedeniyle dalgaların kıyı yönündeki hareketleri tahribata yol açtı. Yüksekliği beş metreyi bulan azgın dalgalar kumsalı oyarak yer yer üç metreye ulaşan setler oluşturdu. Bölge sakinleri mevsim şartları gereği patlayacak yeni bir fırtınanın 7 Şubat 2012’de olduğu gibi caddeyi aşarak geri planda bulunan yerleşim alanını basmasından endişe ediyor.


Karasu'da felaket böyle geliyorum diyor!
Karasu sahilinde son günlerde meydana gelen fırtınalara bağlı dalga hareketleri Akkum semtini tehdit etmeye başladı. Azgın dalgalar kumsalı oydu ve üç metre yüksekliğinde setler oluşturdu. Bölge sakinleri endişeli.

Karasu'da felaket böyle geliyorum diyor!
Karasu sahilleri yeni bir kıyı erozyonu ile karşı karşıya. Son bir aydır ardı ardına meydana gelen fırtınalar nedeniyle dalgaların kıyı yönündeki hareketleri tahribata yol açtı. Yüksekliği beş metreyi bulan azgın dalgalar kumsalı oyarak yer yer üç metreye ulaşan setler oluşturdu

Bölge sakinleri mevsim şartları gereği patlayacak yeni bir fırtınanın 7 Şubat 2012’de olduğu gibi caddeyi aşarak geri planda bulunan yerleşim alanını basmasından endişe ediyor.

ÖNLEM ALINMALI
Akkum’da işyeri bulunan Selahattin Arslan, her gün dalga hareketlerini izlediğini ve kıyı yönünde deniz hareketinin giderek artarak sahili daraltmakta olduğunu söyledi. Arslan, önlem alınmadığı taktirde 10 yıl öncesinde yaşanan felaketin tekrarlanmasından endişe ettiklerini ve bir an önce yeni dalgakıranlar yapılması gerektiğini ifade etti

DALGAKIRANSIZ BÖLGE

Konuyla ilgili olarak Karasu Haber’e bir açıklama yapan bir belediye yetkilisi, sorunu yakından izlediklerini söyledi. Fırtınalı havalarda deniz hareketinin henüz dalgakıran yapılmamış bölgede kıyıya rahat ulaştığını belirten yetkili, “Geçtiğimiz günlerde Ankara’ya giden ilçe Kaymakamı ve Belediye Başkanımız, Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü yetkilileriyle görüştü ve Karasu kıyılarındaki sorunu aktararak yeni dalgakıran yapımı ile bazıları tahrip olan eski dalgakıranların onarılması taleplerini ilettiler” bilgisini verdi.

O DUVAR SİGORTAMIZ

Bölgede gerçekleştirdikleri yeni sahil düzenlemesinde yer verilen ve fazla yüksek olduğu gerekçesiyle itirazlara konu olan duvarın, baskın tehdidini belirle ölçülerde engelleyeceği değerlendirmesinde bulunan belediye yetkilisi, “O duvar hem kum kaybını önlemek hem de dalga hareketlerinin kıyıya ulaşmasını engellemek için düşünülmüştü. Mevsim şartları değerlendirilmeden yapılan itirazların haksız olduğu bu gün anlaşıldı” diye konuştu.

Karasu sahillerindeki tehlikeyi  bölgedeki haberci Cihan Emre böyle anlattı..

04 Şub 2022 - 14:53 - Yaşam