İnternetten aldığı alkolü içti! Şimdi hastanede... Kör olma tehlikesi var

Bu öğleden sonra Akyazı devlet hastanesi aciline getirilen bir vatandaş yapılan ilk tedavinin ardından SEAH'a sevk edildi. Şahsın internetten aldığı alkolü içtikten sonra zehirlendiği ve görme zorluğu çektiği açıklandı.

Büyütmek için resme tıklayın

Medyabar Özel haber

Türkiye farklı illerden olmak üzere 73 kişi sahte alkolden hayatını kaybetti.

Bu acı tablonun yanında yasak olmasına rağmen alkol türevleri internet ortamında satılıyor. İlanlarda normal fiyatlarının yarısına satılan sahte veya katkılı alkol ürünleri vatandaşların sağlığı hatta canıyla oynamaya devam ediyor. 

Bugün öğleden sonra 15:00 sularında  Akyazı Devlet Hastanesi'ne getirilen 60 yaşlarındaki H.C. isimli vatandaşta internetten aldığı alkolü tüketince aniden mide ağrısı ve görme sorunu yaşadı. 

Hastanede yapılan ilk müdahalenin ardından  Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edilen H.C.'nin aldığı sahte alkol sonrasında görme yeteneğini önemli ölçüde kaybettiği açıklandı. 

KARGOLAR ŞİŞE ŞİŞE SAHTE ALKOL TESLİM EDİYOR...
Tarım ve Orman Bakanlığı'nın kararıyla 1 Ekim 2020'den bu yana etil alkol, metil alkol ve benzeri alkol türevlerinin evsel kullanım için satışı yasaklandı.

Yasak olmasına rağmen alkol türevi ürünlerin hiçbir belge ve uyarı olmadan internet ortamında satışının yapıldığı görüldü. Sahte içki yapmak isteyenlerin internet ortamında kolayca satın aldığı alkol türevlerinin kargoyla teslim edildiği gözlendi.

KENDİ ALKOLÜNÜ KENDİN YAP KAMPANYALARI
İnternette çok sayıda ilanda satışa sunulan alkol türevleri, litresi 50 TL'den alıcı buluyor. İnternet ortamında satışlar da online olarak kredi kartıyla gerçekleştiriliyor. İlanlarda 'indirim', 'Yılbaşına özel kampanya' 'Bir alana bir bedava' gibi ifadeler yer alıyor.

Sosyal medya, internet ortamında web siteleri ve telefonlarda yer alan yazışma uygulamaları aracılığıyla alkol satışının sıklıkla gerçekleştirildiği fark edildi.

“ETİL ALKOL YERİNE METİL ALKOL”
Evinde alkol yapmaya çalışanlarda artış yaşandığını belirten yetkililer “Alkolün gerçek ham maddesi etil alkolden üretilir. Ama etil alkol yerine, etil alkolün dörtte bir fiyatına satılan metil alkolden üretildiği için maalesef ölümlere yol açıyor. Metil alkolden üretilen alkol, genelde merdiven altında üretiliyor. Alkollü içecek fiyatı yüksek olduğu için bazı tüketiciler kendi içkisini yapmaya kalkıyor. Yaptıklarını başkalarına da ikram ediyor. Merdiven altı yerlerde üretilen alkol tüketilmemeli" dedi.

SAKARYA'DA 3 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ
Sahte içkiden ölenlerin sayısı artıyor. Sakarya, Antalya ve Gaziantep’te 5 kişi daha hayatını kaybetti. Sahte içkiden ölenlerin sayısı 73’e yükseldi.
Sakarya’da son 10 gün içinde rahatsızlanan 3 hasta, Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. 3’ü de yoğun bakım ünitesinde, metil alkol zehirlenmesi teşhisiyle  tedavi görüyordu. Ancak müdahalelere rağmen kurtarılamadılar.

25 Ara 2021 - 17:14 - Asayiş