Sakarya hışır hışır kaşınıyor... Uyuz vakaları patladı!

Sakarya'da son günlerde artan kaşıntı şikayetleri nirvanaya ulaştı. Kaşıntı ile ilgili vakalar Sakarya halkını tedirgin ederken, uzmanlar aile içi bulaşa dikkat çekti.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

MEDYABAR.COM/

Son günlerde Halk arasında ‘uyuz’ olarak bilinen scabies hastalığı şikayetiyle hastanelerde yoğunluk yaşanıyor. Vücudunun çeşitli yerlerinden sürekli kaşındığını belirten vatandaşlar hastanelerin hem acil bölümüne hem de polikliniklerde yoğunluk oluşturdu.


UYKUDAN UYANDIRAN KAŞINTILAR!
Medyabar editörlerinin edindiği bilgilere göre şehirde hem devlet hastaneleri hem de özel hastanelerin cildiye bölümüne büyük talep olduğu öğrenildi. Vatandaşların ilk önce kaşıntılar sebebiyle hastanelere gitmediği ama ileri derecede rahatsız edecek ve uykudan uayndıracak kadar kaşınmaları sonucu hastanelere başvurdukları söylendi.


3-4 KATI ARTTI!
Edinilen bilgilere göre şehirde yaşanan uyuz vakası son yıllara göre 6-7 kat arttığı bildirildi. Gelen hastaların genellikle alerji için başvurdukları ama doktorlar tarafından uyuz teşhisi konulduğu öğrenildi. Son yıllarda hiç bu kadar artmayan uyuz vakalarının sebebinin ise henüz tam bilinmiyor. Özellikle pandemi sonrası uyuz vakalarının arttığı bilgisi verildi.

TEDAVİYE DİRENÇLİ BİR UYUZ!
Konu ile ilgili medyabar'a bilgi veren Dermatoloji (Cildiye) Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Teoman Erdem, son zamanlarda artan uyuz vakalarının tedaviye dirençli olduğunu söyledi. Aile içi bulaş ile çok rahat yayıldığını söyleyen Erdem, vatandaşları ortak kullanım eşyaları kullanmama konusunda uyarılarda bulundu.


ECZANELERDE UYUZ İLACI ZOR BULUNUYOR!
Medyabar'ın yine edindiği bilgilere göre uyuz vakalarının patlaması sonucunda ilaçlara talebin çok olması ile beraber uyuz ilaçlarında stok sorunu olduğu öğrenildi. Çoğu eczanede uyuz ilacı bulmakta zorlanan vatandaşlar çareyi aktarcıların kaşıntı kremlerinde aradığı ifade edildi.

UYUZ NEDİR?
Uyuz sarkopt denilen gözle görünmeyen bir parazitin oluşturduğu çok kaşıntılı ve bulaşıcı bir deri hastalığıdır. Her iki cinste, her yaşta, toplumun her kesiminde görülebilir.” diyen Prof. Dr. Teoman Erdem; “Uyuz hastalığı salgınlar yapabilmesi nedeniyle özellikle okul, yurt, kışla ve bakım evleri gibi toplu yaşam alanlarında daha sık görülür. Bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde daha şiddetli seyreder. Hastalık kişiden kişiye yakın temasla (aynı yatakta yatma, ortak giysilerin kullanımı, yatak çarşafı veya havlu gibi kişisel eşyaların kullanımı gibi) 15-20 dakikalık bir temas süresinde bulaşır. Sadece tokalaşma ile bulaşması zordur.


UYUZUN BELİRTİLERİ NELERDİR?
Kaşıntı en sık el bilekleri iç yüzleri, el parmak araları, kulak arkaları, bel bölgesi, ayak bilekleri, ayaklar ve kalçalarda görülür. Erkeklerde özellikle genital bölge, kadınlarda meme başları çocuklarda ise avuç içleri ve ayak tabanları tipik olarak tutulan bölgelerdir. Hastalığa özgü en önemli belirti, en sık bilek iç yüzleri ve parmak aralarında görülen parazitin içinde yaşadığı gri beyaz renkli, 1-10 milimetre uzunluğundaki tünel denilen yapılardır. Tünel dalgalı veya kırık bir çizgi şeklinde görülür. Bundan başka deride kaşıntıya bağlı kaşıntı izleri, küçük kabarcıklar ve sivilceye benzer yapılar görülebilir.

# ilk, tam

22 Ara 2021 - 13:12 - Sağlık