Tarım için böyle konuştu: "Hem üreten hem tüketen feryat ediyor!"

Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar, TV264'te her sabah saat 10.00'da canlı yayınlanan Sabah Kahvesi programına konuk oldu.

TV264//
Hafta içi her gün Sevde Erdem’in sunumu ve Aziz Güvener’in yorumlarıyla TV264’te canlı yayınlanan Sabah Kahvesi programının bugünkü konuğu   Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve   Akyazı Ziraat Odası Başkanı Ali Şener Bayraktar oldu.

Ekonomideki gelişmeleri ve bundan tarımın nasıl etkilendiğini değerlendiren Başkan Bayraktar, “Özellikle 2019 ve  2021 yılları arasında dünyayı etkileyen bir kovid-19 salgınını yaşadık. Dolayısıyla bu salgın sürecinin getirdiği etkiler bütün dünyada değişik bir ekonomik düzenle bizi karşılaştırdı. Bir anda hammadde fiyatlarının hızla arttığını bütün dünyada enflasyonun arttığını hayatın pahalandığını bir süreçle karşı karşıya kaldık. Tabi özellikle gıda fiyatlarının hızla arttığı bir süreçten geçiyoruz. Bunun 2 temel sebebi var. Biri pandemi sonrası gerçekleşen normale dönme sürecinde ham madde fiyatlarının hızla yükselmesi. Böyle bakıldığı zaman tarım sektörünün de özellikle hammadde fiyatlarını yükseltmesi açısından bu sorunla karşılaştığını görüyoruz.  Bundan dolayı da bizim hammadde olarak kullandığımız her bir şeyin dolar gibi hızla yükseldiğini görüyoruz” sözlerini dile getirdi.

“TÜRK LİRASI HIZLA DEĞER KAYBEDİYOR”
 Sözlerine devam eden Akyazı Ziraat Odası Başkanı Bayraktar, “Ayrıca Türkiye’nin kendi iç uygulamaya koyduğu ekonomik modelle hızla Türk lirasının değer kaybı yaşanmasıyla birlikte dolar bazında artan hammadde fiyatları diğer taraftan da dolarla aldığımız ihtiyacımız olan hammaddelerin ayrıca bir fiyat yükselmesini görüyoruz” ifadesini kullandı.

“HEM ÜRETEN HEM TÜKETEN FERYAT ETTİ!”
Hem üreticinin hem de tüketicinin sıkıntı yaşadığını dile getiren Bayraktar, “Üretici bir taraftan yüksek maliyetle karşı karşıya kalırken aynı zamanda da üreticinin maliyetlerine yansıması söz konusu. Diğer taraftan üretici artan maliyetler sebebiyle dertlenirken tüketiciler de üreticilere bağlı olmayan fiyat artışları ile dertleniyor. Hem üretenin hem de tüketenin feryat ettiği bir süreçten geçiyoruz” dedi.

“GEÇEN SENE 150 LİRAYA ALINAN GÜBRE BU SENE 750 LİRA!”
Geçen seneden bu seneye çiftçinin kullanması gereken maddelere aşırı zam geldiğini dile getiren Bayraktar, “Geçirdiğimiz 2021 sezonunda üreticimiz aldığı hammaddeleri bugüne göre daha ucuz fiyata almıştı. Ve hasat zamanı geldiği zaman özellikle bölgemiz açısından düşünüldüğü zaman mısır ve fındık üretimi yoğun olan bir bölgedeyiz. Mısır ve fındık üreticilerimizin geçen yıla göre yaklaşık yüzde 85 ile 90 oranında bir fiyat farkında ürününü sattığını görüyoruz. Bu üreticimizi memnun etti. Fakat ürününü satan üretici yeni üretim yapabilmek için art arda gelen zamlarla yüksek maliyetlerle üretim yapabileceği durumla karşı karşıya kaldı. Geçen sene aldığı 150 liraya aldığı üre gübresi bugün 750 liraya ulaşmış durumda. Üreticinin sevinci kursağında kaldı” ifadesini kullandı.

16 Ara 2021 - 17:53 - Gündem