Emekli maaş zammında son durum: Gözler emekli ve memur maaşında...

Emekli maaş zammı ve memur maaşına yapılacak düzenleme milyonların gündemindeki yerini koruyor. Memur ve emekli maaşlarına zam yapılacak. Aralık ayı enflasyon oranının açıklanması ile beraber zam oranı netleşecek. Peki, memur maaşı ve emekli maaş zammı 2022'de ne kadar olacak? İşte emekli ve memur maaş zammında son durum...

Memur ve emekliye yapılacak olan zamlar 2022 yaklaşırken merak konusu olmuş durumda. Kasım ayı enflasyonunun açıklanması ile birlikte gözler memur ve emeklinin alacağı enflasyon zammına çevrildi. Memur ve emeklilere ocak ayında zam yapılacak. Bu zam oranı enflasyon oranı ve farkına göre belirlenecek. TÜİK tarafından temmuz, ağustos, eylül, ekim, kasım aylarını kapsayan, 5 aylık enflasyon açıklandı. Bu açıklamalara göre TÜFE’de 5 aylık enflasyon yüzde 10.47 oldu. Enflasyon farkı ise 7’nin üzerinde. Aralık ayı enflasyon oranının açıklanması ile beraber zam oranı netleşecek.

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞ ZAMMI NE KADAR OLACAK?
Memur ve emekli zammının ne kadar olacağı gündemde yer alıyor. Memur ve emekli maaşlarına zam yapılacak. 2022-2023’teki mali ve sosyal hakları belirleyen 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri bu yılın ağustos ayında sonuçlandı. Buna göre de memur ve emeklileri maaşlarını 2022’nin ilk altı ayında yüzde 5 zamlı alacaklar. Son beş ay için yapılan açıklamalara göre buna 7.47 enflasyon farkı da eklenecek.

EMEKLİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?
Peki, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin durumu ne olacak? İşçi ve Bağ-Kur emeklileri de ocak ve temmuz olmak üzere senede iki defa zam alıyor ve memur emeklilerinde olduğu gibi zam oranı da bir önceki 6 aylık dönemde, TÜİK tarafından açıklanan, TÜFE’deki enflasyon oranına göre hesaplanıyor.

TÜİK’in açıkladığı 5 aylık enflasyona göre de işçi ve Bağ-Kur emeklileri için şimdiden yüzde 10.47 zam kesin gözüküyor. 2022’nin 3 Ocak tarihinde açıklanacak 6 aylık enflasyona göre bu zam oranı daha da artabilir.

Bugünkü hesaba göre de 2022’nin başında en düşük SSK emeklisinin aylığı 3.030 liraya, en düşük Bağ-Kur emeklisinin aylığı 2.724 liraya ve en düşük tarım emeklisinin aylığı ise 2.195 liraya yükselecek.  2021 yılında ise SSK ve Bağ-Kur emeklileri yılın ilk yarısında maaşlarını yüzde 8.36, yılın ikinci yarısında ise yüzde 8.45 olmak üzere bu yıl toplam yüzde 16.81 zamlı almışlardı.

11 Ara 2021 - 17:49 - Ekonomi