Sakarya'da durdurulan ameliyatlar için "Başlayın" talimatı!

Döviz kurlarındaki artış ve bakanlığın ödeme yapmaması sebebiyle medikal firmalarının hastanelere malzeme vermemesi sonucu Sakarya'daki hastanelerdeki ameliyatlar durdurulmuştu. Bakanlık sabah saatlerinde sorunun çözüldüğünü ve ameliyatların başlatılması talimatını verdi... AYRINTILAR...

Büyütmek için resme tıklayın

MEDYABAR.COM -Kaan Gümüşel'in özel haberi
Dolar başta olmak üzere döviz kurlarındaki büyük artış ve ekonomideki diğer sorunlar sebebiyle gıdadan akaryakıta, enerjiden temel ihtiyaç ürünlerine hemen her kaleme zamlar geldi.
Sağlık sektörünün ihtiyacı olan malzemelerin büyük çoğunluğu da ithal olduğu için medikal firmalarının ürün temini ve hastanelere aktarımı sıkıntıya girdi.
Medikal firmalar döviz kurları sebebiyle ithalatın zorlaştığını, ürünlerin fiyatlarının arttığını ve Sağlık Bakanlığı'nın borçlarını ödemediğini öne sürerek hastanelere malzeme teminini durdurdu.

SAKARYA'DAKİ AMELİYATLAR BİR BİR İPTAL EDİLDİ!
Bu sebeple yaklaşık 1 haftadır Sakarya'daki kamu hastanelerindeki acil olmayan ameliyatlar da bir bir ertelenmeye başladı.
Öyle ki trafik kazasında vücudunda 3 yerde kırıklar oluşan bir kişinin ameliyatı bile 3 gün boyunca yapılamadı.

Bu gelişmeyi dün yine ilk kez MEDYABAR duyurdu. 

"Sakarya'da ameliyatlara dolar freni! Operasyonlar durduruldu..."
HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ 
BAKANLIK İŞİ ÇÖZDÜ!
MEDYABAR editörünün edindiği bilgiye göre Sağlık Bakanlığı bu sabah Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü ve Türkiye genelindeki tüm il müdürlüklerine talimat gönderdi.
Medikal firmalara borçların ödendiği, hastanelere malzeme teminin yeniden başlayacağı bilgisi verilirken, ertelenen ameliyatların bir an önce yapılması talimatı verildi.

YENİ AMELİYAT TARİHİ VERİLİYOR
Sakarya'daki kamu hastanelerinde ameliyatları ertelenen vatandaşlar da sabah saatlerinden itibaren aranmaya başlanarak yeni tarih verilmeye başlandı.

İL MÜDÜRÜ ÖĞÜTLÜ ANKARA'DA
Sakarya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Aziz Öğütlü ile diğer il müdürlerinin bakanlık tarafından 3 gün sürecek olan bir kongreye davetli olarak Ankara'da bulunması ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'yla yakın temasta olmaları sebebiyle ameliyat krizinin daha da büyümesinin önüne geçilmiş oldu.

09 Ara 2021 - 11:09 - Sağlık