Dolar fırladı projeler zora girdi! Sakarya'daki ihaleler peş peşe iptal oluyor

Türkiye döviz krizini hissetmeye devam ederken en büyük etkilerinden biri de kamu ihaleleri oldu. Maliyet hesabı yapamayan müteahhitler ihalelere girmekten imtina ederken son bir haftada Sakarya'da planlanan kamu ihaleleri iptal oldu.

+5
Haber albümü için resme tıklayın

MEYABAR.COM/
Türkiye'de yaşanan döviz krizi ile beraber her kaleme gelen zamlardan sonra şimdi de kamu ihalelerin iptali gündeme geldi.

İNŞAAT SEKTÖRÜ AĞIR YARA ALDI! MÜTEAHHİTLER İHALELERE GİRMİYOR
Özellikle döviz krizi ile inşaat sektörü ağır yara aldı. İnşaat sektörü döviz artışıyla sadece demirin bir ayda yüzde 35’e yakın artması ile müteahhitler zor günler yaşıyor. Özellikle kamu ihalelerine giren müteahhitler artık ihalelere girmekten kaçınıyor...

TÜRKİYE'DE YÜZLERCE İHALE İPTAL OLDU!
Ülke genelinde ise irili ufaklı yüzlerce yapım ihalesi iptal oldu.  Sakarya'da belediyeler ve kamu kurumları tarafından yapılacağı açıklanan ihaleler yapılan tüm hazırlıklara rağmen çeşitli nedenlerle iptal edildi.

''YAKLAŞIK MALİYETİN ÇOK ÜZERİNDE OLMASI''
İhalelerin iptal nedeni resmi kayıtlarda çeşitli başlıklarda gösterildi. Ağırlıklı olarak, “İhaleye teklif veren istekli çıkmaması”, “kaynakların verimli kullanılması”, “Bütün tekliflerin alıma ayrılan ödeneğin/ Yaklaşık maliyetin çok üzerinde olması” gösterildi.

CAMİLİ-KARAMAN VE KORUCUK'A YAPILACAK OLAN İKİ PAZAR YERİ İHALESİ İPTAL EDİLDİ!
Adapazarı Belediyesi'nin, Camili-Karaman ve Korucuk'a yeni pazar yeri yapımı için çıktığı ihale, “yaklaşık maliyetin çok üzerinde olması” sebebiyle iptal edildi.

YÖRESEL ÜRÜNLER PAZARI İHALESİ DE İPTAL EDİLDİ!
Büyükşehir Belediyesi 15 Temmuz Camili Mahallesinde inşa edeceği yöresel ürünler köy pazarı ihalesi de döviz kurundan nasibini aldı. İhale yine “yaklaşık maliyetin çok üzerinde olması” sebebiyle iptal edildi.

BELEDİYELER DE MAĞDUR!
Yaşanan döviz krizi sonrası müteahhitler, zarar etmemek için ihalelere girmezken, halka söz veren belediye başkanları da bu durumdan etkilendi. Edinilen bilgilere göre Büyükşehir Belediyesi ve Adapazarı Belediyesi'nin ihalelerden vazgeçilmeyeceği, maliyetlerdeki artışların yaklaşık maliyet bedellerine yansıtıldıktan sonra yeniden ihale açılacağı bekleniyor. Belediyelerin asfalt işleri, SAÜ ve SUBÜ'nün bina yapım ve onarım işleri, elektrik hizmeti alım işleri gibi işler de iptallerden nasibini aldı. 

SAKARYA ŞEHİR HASTANESİ'NİN DURUMU BİLİNMİYOR!
Açık usulde yapılacağı açıklanan Sakarya'daki en az 10 büyük yapım ihalesinin iptal edildiği resmen açıklandı. Öte yandan 21-b Pazarlık usulüyle yapılan Sakarya Şehir Hastanesi ihalesinin durumu ise ilan edilmediği ve kamuoyundan saklandığı için bilinmiyor.

Belediyeler ve kamu kurumları tarafından tüm hazırlıkları tamamlanmasına rağmen iptal edilen yapım ihalelerinden bazıları:

05 Ara 2021 - 12:07 - Ekonomi