Akyazı Nostalji yazıları -28-

Geçen haftaki yazımızda Şükrü Şirin’in lokantasından başlayıp Hastane Mahallesindeki mezarlıkta bitirmiştik. Bugünkü yazımızda Sinema Sokağında köşede bulunan Vodafone bayisinden başlayıp Hastane Mahallesinden çıkacağız inşallah!

 Vodafone bayisinin olduğu yerde 60’lı yıllarda bakkal ve yemişçi olan Turgut Şenol vardı.Turgut Abiden geçenki yazılarımızda bahsetmiştik. Şimdi sırayla gidelim bakalım o yıllarda kimler varmış: Turgut Abinin yanında Akyazı’nın en eski esnaflarından Makineci Adil Özdemir’in dükkânı vardı. O yıllarda her evde dikiş makinesi olduğundan tamir işi de çok olurdu. Adil Abi, işini severek yapan esnaflarımızdandı. Daha sonraları oğlu Mehmet, uzun yıllar bu işi devam ettirmişti.Onun yanında  uzun yıllar Yeni Mahalle muhtarlığı yapan  her zaman güler yüzlü olan ve herkes tarafından sevilen Berber Cavit Onat’ın dükkânı vardı. Cavit Abi, ara ara emlakçılık da yapardı. Yanında Tekel’den aldığı sigaraları köy bakkallarına toptan satan Ali Öksüz’ün dükkânı vardı. Sağ tarafında Kalaycı Kadir Usta ile Sobacı Ali Osman’ın dükkânları yan yanaydı.

       Evet, yürümeye devam ediyoruz. Sırada Lastikçi ve Ayakkabıcı Ahmet Öztürk ve  yanındaki Beş Kardeşler Marketin sahiplerinin babaları Ramazan Aydın’ın bakkal dükkânı var. Yanlarında da “Gülsüm Teyze” dediğimiz bir bayanın iki katlı, ahşap bir evi vardı. İşte bu evin altında da Akyazı’da bir ara ormancılık yapmış Ali Kahveci’nin bakkal dükkânı vardı..Ali Kahveci, çocukları Ak Parti Eski İlçe Başkanı ve eski Ak Belde Genel Müdürü Nail, Raif  ve Seyfi Kahveci ile beraber uzun yıllar bakkallık yapmıştır..Sonra bu eski evi Musa  ve Salih Yıldız kardeşler satın alıp yeni bina yapmışlar ve binanın altında marka olmuş Mavi Köşe adında tuhafiye dükkanı açmışlardı.Yanlarında Tenekeci Salim’in çocukları  Saffet,Cevdet ve Nihat Aktaş’ın sobacı dükkânları vardı. Sağ tarafında Kızılay Başkanı İhsan Oğrul’un binası vardı..Binanın altında önceleri Nuri Kuru’nun ekmek fırını vardı.Nuri Kuru, daha sonraları Mustafa Kopya’nın binasının altına taşınmıştı.Münir Oğrul’un nalbur dükkânının yanında Tevfik ve Kâzım Birinci kardeşlerin bakkal dükkânı vardı. Tevfik ve Kâzım Birinci kardeşler dükkânlarında önceleri helva-ekmek ve üzüm-ekmek yedirirlerdi. Bakkal dükkânları şimdiki marketler gibiydi çok çeşitli mallar satarlardı Akyazı’nın çok iyi iş yapan bakkallarıydı.Bir özellikleri vardı: Dükkânlarını çok geç kapatır ve çok erken açarlardı. Şimdi karşı sırada çocukları devam ediyor..Sırada Şahveletlerin Süleyman, Davut ve İbrahim Uğur’un demirci dükkânları vardı.Demircilik işi ile balta nacak gibi ürünler yaparlardı.

       Evet ,geldik Akyazı’nın köklü ailelerinden Hacıoğullarından Gazcı Metin Temelin bakkal dükkânına: Metin Abi, aynı zamanda gaz da satardı. Dükkânının önünde gaz pompası vardı.Toptan ve perakende gaz satardı. Dükkânın üstünde kahve vardı. Taşburun dolmuşları oradan kalkardı. Metin Temel, aynı zamanda gazozcuydu. Zaten bir adı da “Gazozcu Metin” idi. Babası Kâmil Efendi ile beraber “Nergis” marka gazoz üretirdi.Şimdi aynı yerde Hacıoğlu Pide Lahmacun ve Kebap Salonu var..

       Şimdi geldik Kalaycı ve Bakırcı Recep ve Ziya Berberoğlu’nun dükkânına.Bu dükkâna geçmeden önce biraz bakırcılık ve kalaycılıktan bahsedelim: O yıllarda evlerimizde şimdiki gibi çelik tencereler çelik ve emaye tavalar yoktu.Herkesin evinde bakır tencereler, kenarı tırtıklı bakır sahanlar,bakır maşrapalar vardı.Her evde muhakkak duvarda sahanları,tabakları dizmek için “terek” dediğimiz raflar vardı.Bu rafların altına danteller serilir,sahanlar ve tabaklar özenle dizilirdi.İşte bu bakır devrinde Akyazı’da çok sayıda bakırcı ve kalaycı vardı.Bu bakır tencere ve sahanlar zehirlenmemek için mutlaka senede iki üç defa kalaylanırdı.Işte bu bakırcı ve kalaycı esnaflarından Recep,Ziya,ve Muzaffer Berberoğlu (Danyal) vardı. Bir de geçen haftaki karşı sırada yazmayı unuttuğumuz Mehmet Berberoğlu vardı.Ziya Berberoğlu’nun oğlu İsmail,şimdi aynı yerde sobacılık yapıyor..

       Devam ediyoruz,onların yanında yine Akyazı’nın en eski bakkallarından Nami Yenice’nin dükkânı vardı.Nami Abi, bir dönem belediye meclis üyeliği de yapmıştı.Şimdi aynı yerde çocukları devam ediyor.Onun yan tarafında ise  eskilerin Küpçü Hanı dediği İsmail Küpçü’nün hanı vardı.Sonraları oğlu Zeki Küpçü, yeni bina yapmıştı.Pasaja girişte Hayat Eczanesi,içeride de Enver Girti’nin matbaası vardı.Arka bahçesinde bir ara yazlık sinema açılmıştı. Küpçü Pasajının yanında Ömer Atmaca’nın zahireci dükkânı ile bir başka zahireci Şadi Şan’ın dükkânı vardı.Şadi Şan ile Aydın Şan kardeştiler. Şadi Abi,iki oğlu Ayhan ve Özcan ile beraber çalışırdı. Şadi Abinin yanında eski nalbantlardan Şevket Meriç’in evi ve altında da nalbant dükkânı vardı.Onun yanında ise Akyazı eşraflarından Veyis Atabeklerin evi vardı.Veyis Amca, oğulları Muhammet,Mahmut,Vedat ve Sedat ile beraber otururdu.Yanında şimdi Ceylan Yazıhanesinin olduğu Fikri Ayaz’ın yeri vardı.Yanında da eski Terzi ve Ormancı Halit Baykal’ın evi vardı. Daha sonraları burayı Batakköylü Keramettin ve Şeref Öztürk kardeşler satın alıp un,yağ ve kepek satan iş yeri haline getirdiler. Son olarak da köşede Hidayet Sezgin’in yeri vardı.

     Şimdi bu dükkânla bu sırayı bitirmiş olduk.Zaten bundan sonra o yıllarda karşıki sırada olduğu gibi Hastane Mahallesine kadar öyle pek fazla iş yeri yok. Olanlar da zaten üç beş taneyi geçmezdi. Genellikle tanınmış ailelerin evleri vardı.

     Geçenki yazımda da belirttiğim gibi format olarak daha ziyade işyerlerini ve esnaflarımızı yazdığımız için evleri yazmıyoruz.Fakat yine de boş geçmeyelim diye Hastane Mahallesine kadar sembolik olarak üç beş tanesine yer verelim ve ilk olarak Hatiplerden Raşit Aytaç’ın evinden başlayalım. Sonra Kahveci Cihat Turgut ve kardeşi Orhan Turgut’un evleri vardı.Yanında Ahmet Aktürk ve Matbaacı Mehmet Aktürk’ün evleri ile Marangoz Koreli Recep’in evi vardı. İleri doğru Manifaturacı Sami Özsoy ve yanında şapkacı Fevzi Sezgin’in evi vardı.Fevzi Abinin evinin yanında da Japon Süleyman, Kırbaş Nuri ve Kara Cevatların evi vardı..Bu evlerden sonra büyük bir reji binası vardı.Tekel’in tütün ve sigara deposuydu..Sonra sayacılık ve ayakkabıcılık yapan Mustafa Azizoğlu’nun evi vardı.

    Evet, devam ediyoruz.Yanında Kiremitçi Sabri ile Hristo Fuat dediğimiz Fuat Aktürk ve Bakkal Vedat Aktürk’ün babaları Eski İnönü Mah.Muhtarı Sabri Aktürk’ün bakkal dükkânı vardı.Yanında  ise Tornacı Sami Şentürk'ün evi vardı.Yanındaki dükkândaki Derici İdris salyangoz toplardı.

     Gelelim Eski Milletvekilimiz Recep Yıldırım’ın babası Ali Hoca’nın evine. Ali Hoca, muska yazar; hastaları iyileştirmeye çalışırdı. Diğer oğlu Doktor Cevat Yıldırım da çarşı içinde doktorluk yapardı. Ali Hocanın evinin altnda manifaturacılık yapan Hüseyin Demiralay vardı. Yanında ise Çolak Mustafa ve Hasan Kılıç’ın babaları Osman Kılıç’ın atölyesi vardı.Yanında cami ve kuran kursu bulunuyordu. İleride genç yaşta kaybettiğimiz İrfan Alemdar’ın babası Bisikletçi Emin Alemdar’ın bisikletçi dükkânı vardı. Emin Abi, çok eski ve sevilen bir bisikletçiydi.Sonra Terzi Ali Okur ile yine bir terzi olan Kadir Şeker vardı .En sonda köşede de Kudret Büfe’nin sahibi ve Hastane Mahallesinin sevilen simalarından olan Zeki Pirinç’in dükkânı vardı.

     Evet, üç haftadır devam eden G.S.Paşa Cami, belediye çevresi, Pazarköy Sokağı ve Hastane Mahallesi yazılarımızın sonuna geldik. Rabbim, bu yazıda ismi geçip rahmetli olanlara rahmetiyle muamele etsin inşallah! Kalın sağlıcakla!

NOT:  Bu yazılarda çok değerli katkıları olan Yaşar Karaaslan ve Turgay Kardeş arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

13 Kas 2021 - 23:02 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Akyazi.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akyazi.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Akyazi.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Akyazi.net değil haberi geçen ajanstır.

01

C.cur - Saygıdeğer çok kıymetli ağabeyim yazılarını ilgi ve heyecan içinde takip ediyor büyük emek harcayarak geçmişi göz önüne sunduğun için kalemine ve yüreğine sağlık der saygı ve şükranlarımı sunarım sağlık dolu günler olsun inşallah....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Kasım 14:39
04

Bülent Özder - @C.cur 01 nolu yoruma cevabı: sanada teşekkür ederim hocam

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Kasım 07:41
03

Aziz Gürkan - @C.cur 01 nolu yoruma cevabı: Tebrikler Bülent kardeşim.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 15 Kasım 01:08