Sakarya'daki "BAE ajanı" nasıl serbest kaldı? Sedat Peker iddiası bu kez böyle gündeme geldi

Sakarya'da "BAE ajanı" olduğu gerekçesiyle yakalandıktan sonra tutuklanan Ürdünlü, geçtiğimiz günlerde sürpriz bir şekilde serbest bırakıldı. Bu tahliye sonrasında akıllara yine Sedat Peker iddiaları geldi.

Büyütmek için resme tıklayın

Gazeteci Fatih Altaylı, HaberTürk Gazetesindeki köşesinde Sedat Peker'in Türkiye'ye iadesi karşılığındaki ülkemizdeki BAE ajanlarının serbest bırakılacağını ileri sürmüştü.

Sakarya'da yakalanan "ajan"ın tahliyesi sonrasında konuyu bu kez Birgün gazetesi yazarı Timur Soykan gündeme taşıdı.

Osman Kavala tartışmalarıyla ilgili bir yazı kaleme alan Soykan, Türkiye'de ajanlık suçlamasıyla yargılanan Rus ve İranlı kişilerin serbest bırakılmasına değindikten sonra, Sakarya'daki BAE ajanının da Sedat Peker'in video çekmemesi ve siyasiler hakkında twit atmamasına karşılık olabileceğini yazdı.

Yazının ilgili bölümü şu şekilde:
BAE AJANI TAHLİYE EDİLDİ
Tarih: 21 Ekim 2020.

Sakarya’da MİT ve emniyetin ortak operasyonuyla gözaltına alınan Filistin asıllı Ürdün vatandaşı Ahmed Mahmoud Ayesh Al Astal, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) casusu olduğu suçlamasıyla tutuklandı. Uzun yıllar BAE’de gazetecilik yapan Al Astal, Müslüman Kardeşler örgütüne yakın görünüyordu. 2013 yılında Türkiye’ye gelmiş ve Anadolu Ajansı dahil pek çok kurumda çalışmıştı. Yandaş medyada çok geniş işlenen haberlerde Al Astal’ın Sakarya’da Müslüman Kardeşler’in toplantılarına katıldığı ve bilgileri BAE’ye ilettiği anlatılıyordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, BAE’yi 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin finansörü olarak suçladığı, yandaş medyanın manşetlerden BAE’ye ağır sözler sarf ettiği günlerdi.

Ancak BAE’deki Sedat Peker’in devlet-mafya-siyaset üçgeni ifşalarından sonra iki ülke arasındaki ilişkiler birden yumuşamaya başladı. Artık Cumhurbaşkanı Erdoğan, BAE ile ilişkilerin düzelmeye başlamasını ‘müjde’ olarak duyuruyordu. 31 Ağustos  2021 günü Erdoğan, BAE Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan ile telefon görüşmesi yaptı. İlişkilerin güçlendirilmesi konuşulmuştu. Perde arkasında Sedat Peker’in iadesi için pazarlıklar yapıldığı iddiaları gündeme geldi.

Fatih Altaylı, 4 Eylül 2021’de ‘Takas’ başlıklı yazısında Türkiye’nin Sedat Peker’in iadesi karşılığında BAE casusu Al Astal’ı serbest bırakmayı teklif ettiğini anlattı. Altaylı, adını açıklamadığı kaynağa dayandırdığı haberde BAE’nin henüz yanıt vermediğini ancak Türkiye’nin olumlu bir cevap beklediğini yazmıştı.

Yandaş medyanın aylarca gündemde tuttuğu, manşetlere taşıdığı BAE casusu Al Astal, tutuklanmasından bir yıl sonra, geçen hafta sessiz sedasız tahliye edildi.

Özetle; Türkiye’de yakalanan ve ‘yabancı casus’ denilen bu kişilerin hiçbiri, Osman Kavala’nın yarısı kadar bile hapis yatmadı. Osman Kavala da gerçekten casus olsa herhalde çoktan özgürlüğüne kavuşmuştu.

***

SEDAT PEKER’İN İADESİ İÇİN Mİ?
Peki…

BAE casusu olduğu iddia edilen Al Astal’ın serbest bırakılması, Sedat Peker’in Türkiye’ye iadesinin bir adımı mı?

Takasta kural; eşit değerde olanların alınıp verilmesidir.

BAE’nin küçük bilgiler toplayan Al Astal karşılığında Sedat Peker gibi Türkiye’de iktidarın büyük skandallarını ortaya koyan bir ismi iade etmesi mantıklı bir senaryo değil.

Acaba bu tahliye; Sedat Peker’in video çekmesinin, siyasiler hakkında tweet atmasının yasaklanmasına karşılık atılan adımlardan biri mi?

Belki de…

Bu tahliye; BAE’ye Sedat Peker karşılığında verilecek imtiyazların, ballı ihalelerin, devasa varlıkların aperatifidir.

Ne kadar acı…

Sedat Peker’in ifşaları, Türkiye’nin sokulduğu bataklıktan kurtarılması için bir fırsatken siyasal iktidarın onu susturmasını seyrediyoruz. Bu ülke insanının kaynakları yine o insanların bataklığın içinde bırakılması için pazarlanıyor.

01 Kas 2021 - 16:59 - Asayiş