Menşe Kuralı ve Şahadetnamesi Hakkında Merak Edilenler

Menşe kavramının en genel tanımı, “Eşyanın ekonomik milliyeti” tanımıdır. Eşyanın ithalatı sırasında gümrük vergilerinin değerlendirilmesi(hesaplanması),ticaret politikası tedbirlerinin uygulanması(anti-damping vergisi, miktar kısıtlamaları, gözetim ve koruma tedbirleri vb.) ve dış ticarete dair istatistik begelerinin tutulması açısından önemlidir.

Menşe kavramının en genel tanımı, “Eşyanın ekonomik milliyeti” tanımıdır. Eşyanın ithalatı sırasında gümrük vergilerinin değerlendirilmesi(hesaplanması),ticaret politikası tedbirlerinin uygulanması(anti-damping vergisi, miktar kısıtlamaları, gözetim ve koruma tedbirleri vb.) ve dış ticarete dair istatistik begelerinin tutulması açısından önemlidir.

Menşe Kuralı ve Şahadetnamesi Nedir?

Menşe Kuralı Nedir?

Menşe kuralı, eşyanın meşeini değerlendirmek amacı ile kullanılan kaidelerdir. Menşe kuralları iki başlık altında değerlendirilir;

1. TERCİHLİ MENŞE KURALLARI:  Tercihli menşe, ülkelerin aralarında imzaladıkları (ikili veya çok taraflı) anlaşmalar veya tek yönlü idari düzenlemeler ile bir ülke meşeli mal için normalde belirlenen ithalat vergilerinden daha düşük veya sıfır oranlı vergilerin uygulamaları olarak ifade edilir. Ülkelerin bu anlaşmalarla belirlenen makenizmayı yürütmeleri halinde bu işlemin adı “Serbest ticaret anlaşması” olmaktadır. Bir ülke herhangi bir ülke ile serbest ticaret anlaşması imzaladığında, anlaşma imzalanan ülke menşeli eşyaların kendi ülkesine normalden daha düşük oranlarda gümrük vergisi ödenmesi ile eşyanın ithalatına izin verilmiş olur. İthalat ile ilgilenen firmaların tercihli menşe uygulamasından faydalanması ve tarifeler belirlenerek gümrük beyanları yapmalarıyla, serbest ticaret anlaşmaları ve malın tercihli menşeini doğrulamaya yarayan ispat belgeleri gümrük idaresine bildirme durumunda oldukça dikkatli olmalıdır. Bu durum, Gümrük İdaresi’nin son zamanlarda menşe konusuna özel bir önem veriyor olması ve son zamanlarda dış ticaret ile ilgilenen firmaların ilgilendikleri eşyanın menşeinin doğru beyan edilmemesi veya menşe doğrulama belgesinin sunulmaması ile para cezalarıyla karşılaşmaları durumu da göz önünde bulundurulursa gümrük uygulamalarında hassasiyet gösterilmesi gereken konuların başında gelmektedir. Ayrıca gümrük müşavirliği dayanan bilgi ve tecrübe ile kusursuz çözümler üretilmelidir..

2. TERCİHLİ OLMAYAN MENŞE KURALLARI: İki ülkenin kendi aralarında imzalamış oldukları tercihli ticaret anlaşması olmaması durumunda ülkelerin ulusal açıklamalarında bulunan menşe kuralları esas alınıp belirlenir ve bu duruma tercihli olmayan menşe denir. Tercihli olmayan menşe kuralları, ülkelerin dış ticaret iskeletini oluşturan ticaret politikasıyla ve etkin bir durumda uygulanabilmesini sağlar. Tercihli olmayan menşe kuralları, dış ticareti kontrol atına almak nedeniyle konulan kuralların takip edilmesi ve alınan tedbirlerin korunması sağlamakla birlikte, ithal edilen eşyanın tercihli vergi işlemlerinden yararlanmasını sağlamaz.

Menşe Şahadetnamesi Nedir?

Menşe şahadetnamesi nedir sorusu akıllara gelmişken hemen yanıtlayalım. Gümrük Yönetmeliğinde bulunan 38. ve 42. maddelerine uygun eşyaların tercihli olmayan menşeini gösteren belge ve 7 nolu ek de bulunan menşe şahadetnamesidir. Ticaret ve Sanayi Odalarınca düzenlenmektedir.

Menşe şahadetnamesinde belirtilmesi gereken bilgiler bulunmaktadır. 40. maddeye göre menşe şahadetnamelerinde bulunması gereken zorunlu bilgiler vardır. Bu bilgiler;

l Eşyayı gönderenin ad ve soyad bilgileri

l Türkiye’deki alıcısının ad ve soyad bilgileri

l Kapların numaraları, sayıları ve markaları

l Gönderilen eşyanın cinsi, daralı, nev’i ve net ağırlıkları ile yollama şekli

l Şahadetnamenin tastik şerhi(tarih, imza, mühür veya kaşe)

l Eşyanın ülkede gördüğü değişiklik ve gördüğü işlemlerden dolayı ülke menşeli addedilerek verilme durumunda detaylı açıklamalar.

Menşe Kuralı ve Şahadetnamesi Neden Önemlidir?

Menşe Kuralları Neden Önemlidir?

İthalat ile ilgilenen firmaların tercihli menşe uygulamasından faydalanması ve tarifeler belirlenerek gümrük beyanları yapmalarıyla, serbest ticaret anlaşmaları ve malın tercihli menşeini doğrulamaya yarayan ispat belgeleri gümrük idaresine bildirme durumunda oldukça dikkatli olmalıdır. Bu durum, Gümrük İdaresi’nin son zamanlarda menşe konusuna özel bir önem veriyor olması ve son zamanlarda dış ticaret ile ilgilenen firmaların ilgilendikleri eşyanın menşeinin doğru beyan edilmemesi veya menşe doğrulama belgesinin sunulmaması ile para cezalarıyla karşılaşmaları durumu da göz önünde bulundurulursa gümrük uygulamalarında hassasiyet gösterilmesi gereken konuların başında gelmektedir. Gereken hassasiyetin gösterilmemesi durumunda yaptırımlar ve cezalar uygulanmaktadır.

Tercihli olmayan menşe kuralları, ticaret politikası gereğince etkili bir şekilde uygulanabilmesi ve menşe sapmasının önüne geçilmesi açısından oldukça önemlidir. 

Menşe Şahadetnamesi Neden Önemlidir?

Eşyanın tercihsiz menşeinin ispatlanamaya yarayan belge menşe şahadetnamesidir. Eşyanın katınlanması açısından oldukça önemlidir.

01 Eki 2021 - 18:10 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Akyazi.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akyazi.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Akyazi.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Akyazi.net değil haberi geçen ajanstır.