Denize girmeden önce bu haberi muhakkak okuyun... O plajdaki seviye sağlığı tehdit ediyor!

Sakarya'da deniz mevsimi başlamak üzere. Yeni sezon için bir yandan Sakarya'da ki ve Sakaryalıların en çok tercih ettiği Kandıra'daki plajlarda çalışmalar sürerken vatandaşların aklına ise “deniz acaba temiz mi?” sorusu geliyor.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Sağlık Bakanlığı, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından  Sakarya ve Kocaeli'nin Kandıra sahillerinde denize girilebilecek olan tüm bölgelerden alınan analizlerin sonuçlarını yayınlandı.

Peki  2021 yılının ilk deniz suyu analizinde sonuçlar nasıl çıktı?
Sakarya ve Kandıra sahillerinde durum nasıl?
Hangi bölgelerde deniz girilebilir hangi bölgelerde ise kesinlikle denize girilmemesi gerekiyor?

KARASU DEREBOĞAZINDA DURUM SIKINTILI

Karasu'nun Dereboğazı plajında durum kötüleşmeye başladı. 18 Mayıs tarihli yapılan deniz duyu analizlerinde bir sorun çıkmazken, 1 Haziran günü yapılan analizlerde ise deniz suyu kalitesinin düştüğü belirlendi. Yapılan kontrollerde Dereboğazı sahillerinde memeli hayvanların ve insanların dışkısında bulunan Escherichia coli (E. coli) normal değerlerin çok üzerinde çıktı. Normalde denize girilebilme seviyesi 1000 olan Escherichia coli Dereboğazı Sahili'ndeki sularda 1400 düzeyinde görüldü. 


Karasu ve Kocaali'de bulunan diğer sahillerde ise denize girilmesi konusunda herhangi bir sakınca bulunmuyor. Sahiller arasında 32 Evler Plajı ise Sakarya'nın tek mavi bayraklı plajı olarak göze çarpıyor...


Kocaali'de deniz temiz
Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Yüzme Suyu Takip Sistemi’nden elde edilen verilere göre, Kocaali sahillerinde bulunan tüm plajlarda deniz suyu kalitesi oldukça iyi çıktı. Tertemiz plajların bulunduğu bu bölgedeki sahillerde denize girmekte hiçbir sakınca yok. Uzmanlarca bu bölgelerde de denize girmekte hiçbir sakınca olmadığı ifade edildi.

07 Haz 2021 - 17:12 - Yaşam