Sedasyon İle Diş Tedavisi Nasıl Yapılır? Anestezi İle Diş Tedavisi Mümkün Mü?

Sedasyon ile diş tedavisi uygulaması, hastalarda diş prosedürleri esnasında rahatlamasına fayda sağlaması için kullanılan ilaç demektir. Tam anlamıyla doğruluğu yansıtmasa da bazı durumlarda uyku diş hekimliği ismi ile de anılmaktadır. Genel anestezi yapılan kişiler dışında hastalar uyanık durumdadır. Son zamanlarda çok sorulan sedasyon hakkında Uzm. Dt. Ela Çabuk aşağıdaki bilgileri verdi.

Sedasyon ile diş tedavisi uygulaması, hastalarda diş prosedürleri esnasında rahatlamasına fayda sağlaması için kullanılan ilaç demektir. Tam anlamıyla doğruluğu yansıtmasa da bazı durumlarda uyku diş hekimliği ismi ile de anılmaktadır. Genel anestezi yapılan kişiler dışında hastalar uyanık durumdadır. Son zamanlarda çok sorulan sedasyon hakkında Uzm. Dt. Ela Çabuk aşağıdaki bilgileri verdi.

Dişlerinizi temizletmek isteme düşüncesi sizi oldukça korkutuyor olabilir. Bir diş hekimine ait muayenehanelere gitmek yerine ağrıya katlanmayı düşünebilirsiniz. Birçok insan diş hekimine gitmekten çekinir ve tedavileri direkt olarak reddeder.

Nasıl Kullanılır?

Aşırı korkusu bulunan, diş hekimlerinden kaçmaya meyilli kişiler için sedasyon diş hekimliği endişe hususunda bir kısmını ortadan kaldırabilmektedir. Sedasyon, invaziv prosedürlerden basit diş temizliğine kadar tam anlamıyla her şey için kullanılabilmektedir. Nasıl kullanıldığı ise korkunun ciddiyeti ile alakalı bir durumdur.

Diş Hekimliğinde Kullanılan Sedasyon Çeşitleri Nelerdir?

Diş hekimliğinde kullanılan sedasyon çeşitleri bulunmaktadır.

Bunlar:

  • Minimal sedasyon; uyanık konumda ama rahat olursunuz.
  • Orta derecede sedasyon (önceleri bilinçli sedasyon olarak adlandırılmaktaydı); konuşurken sözlerinizde geveleme olabilir ve tedavinin çoğu kısmını da hatırlamayabilirsiniz.
  • Derin sedasyon; bilincin sınırında olursunuz ama yine de uyanma ihtimaliniz vardır.
  • Genel anestezi; tam anlamıyla bilinciniz yerinde olmaz.

Sedasyon çeşitleri sıralandığı şekilde bulunmaktadır. Bu doğrultu da duruma göre işlemler gerçekleştirilir.

Diş Hekimliğinde Ne Tür Sedasyon Kullanılır?

Diş hekimliği içerisinde dört tür sedasyon kullanılır. Bu sedayon türleri solunan minimal sedasyon, oral sodasyon, orta derece sedasyon ve derin sedasyon ile genel anestezi olarak dörde ayrılmaktadır. Sedasyon türlerini ayrıntılı şekilde inceleyelim.

Solunan Minimal Sedasyon

Gülme gazı olarak da bildiğimiz nitröz oksidi, burnunuzun üzerine yerleştirilmiş olan bir maske aracılığı ile oksijenle birlikte solumaktasınız.

Gaz rahatlamanızda yardımcı olmaktadır. Genel Anestezi uzmanı tarafından aldığınız sedasyon miktarını kontrol edebilmekte ve gaz hızla yıpranma eğiliminde olmaktadır. İşlemden hemen sonra kendinizi eve götürme de sıkıntı yaşamayacağınız tek sedasyon şeklidir.

Oral sedasyon

Verilen toplam doza bağlı konumda, oral sedasyon minimalden orta derece hususunda değişiklik gösterebilir. Minimal sedasyon için mutlaka bir hap almanız gerekir.

Tipik olarak hap, Valium ile aynı ilaç bölümünün bir üyesi olan Halcion olacaktır. Genellikle işlemden yaklaşık olarak bir saat öncesinde alınmaktadır. Hâlâ uyanık olsanız bile hap sizi uykulu bir hale getirecektir.

Orta Derece Sedasyon

Orta derecede sedasyon sağlayabilmek için daha büyük bir doz verilebilmektedir. Bu, en yaygın şekilde sedasyon diş hekimliği ile ilişkilendirilmiş bir anestezi türü olmaktadır. Bazı insanlar, orta derecede oral sedasyondan işlem esnasında gerçekten uykuya dalacak kadar sersemleşmektedir.

Orta derece sedasyonda sakinleştirici ilacı bir damardan almaktasınız. Böylece daha hızlı etki etmektedir. Bu yöntem, diş hekimine sedasyon seviyesini sürekli halde ayarlamasına izin vermektedir.

Derin Sedasyon ve Genel Anestezi

İşlem esnasında sizi neredeyse bilinçsiz veyahut tamamen bilinçsiz bir nevi derin uykuda yapacak ilaçlar almaktasınız. Genel anestezi uygulanırken anestezinin etkileri geçince veya ilaçlar tersine dönene kadar kolay şekilde uyanamazsınız.

Hangi tür sedasyon aldığınız mühim değil eğer prosedür herhangi bir rahatsızlığa sebep olursa ağrıyı hafifletebilmek için tipik olarak diş hekiminiz lokal anestezik yani uyuşturan bir ilacı size takviye edecektir.

12 May 2021 - 23:20 - Sağlık