Akyazı Nostalji yazıları -12-

60’lı yılların nostalji yazılarına Fayton Durağı’nın 2.yazısıyla devam ediyoruz. En son yazdığımız yazıda karakolun karşısındaki Naci FAZLIOĞLU’nun oradan başlayıp parkın karşısında köşedeki kasap dükkânında bitirmiştik.Şimdi oradan başlayıp Fayton Durağına doğru dönüp o sıradaki esnafları sonuna kadar yazıp o sırayı bitirelim.

Evet, Cambaz Nadir’in kasabının yanında Saatçı “Tik Tak”Ahmet BİRİNCİ’nin babası Alay BİRİNCİ’nin zahireci dükkânı vardı. Zahire dükkânının yanında Akyazı’nın en eski lokantacılarından Eşref ŞİRİN’in lokantası vardı. Eşref ŞİRİN aynı zamanda gazeteci Kâşif ve yine bir aşçı olan Şükrü ŞİRİN’le amca çocukları olur. Eşref Abi, daha sonra 70’li yıllarda Hastane mahallesinde lokanta açmıştı.Eşref Abinin yanında yine Akyazı'nın en eski terzilerinden Abdullah CUR'un dükkanı vardı.Abdullah CUR,yine bir terzi olan İbrahim CUR'un abisidir. Abdullah CUR, halen eski Hayat Hastanesinin altında terzilik mesleğine devam ediyor.Yanında yine Akyazı’nın en eski nalburlarından Cemalettin CUR'un nalbur dükkanı vardı.Cemalettin Abi, iki oğlu Mustafa ve Cengiz’le beraber çalışırdı. Cemalettin Abi, daha önce de zahirecilik yapardı.Bu dükkânların arkasında Akyazı eşrafından Batakköylü Cafer YERÖZ Amcanın evi vardı. Cafer Amca, çok dürüst bir insandı. Alışverişlerini bizim dükkândan yapardı. Babamla da çok samimi görüşürlerdi. Cafer Amcanın Aydın,Hakkı,Bahadır olmak üzere üç oğlu vardı.Aydın Abi, yıllarca otobüslerde şoförlük yapmıştır. Daha sonraları parkın köşesinde kardeşi Hakkı ile birlikte gazete bayiliği yapmıştır. Hakkı YERÖZ hem çocukluk hem de okul arkadaşımdır.Aydın Abinin genç yaşta vefatından sonra aynı yerde uzun yıllar gazete bayiliğini yürütmüştür. Daha sonraları kendi binalarının altında tavukçuluk yapmış oradan da kendini emekli etmiştir. Küçük oğlu Bahadır bir dönem Akyazı’da avukatlık yapmış,daha sonraları kendi binalarının altında eşi, eczane açmıştır.Halen eczane devam ediyor..Her üç oğlu da Akyazı’da sevilen, sayılan, değerli insanlardır..Cafer Amca, aynı zamanda Kuyumcu Sıddık AYDIN ile Nadir SARIHAN’ın kayınpederi olur.

 

Yine Cafer YERÖZ’ün evinin yanında şimdi “Kaya Tarım”ın olduğu yerde Cevdet ve Necdet KAYA kardeşlerin evleri vardı. Necdet KAYA da ortaokuldan arkadaşımdır. Cevdet KAYA 'nın oğlu Canip KAYA aynı yerde uzun yıllar Kaya Tarım olarak ticari faaliyet yürütmüştür..Kaya ailesi de Akyazı’da dürüst,sevilen, sayılan bir ailedir. Cevdet KAYA’nın evinin yanında Ali İNCE’nin lokantası vardı. Oğlu Yaşar ve öbür oğluyla beraber uzun yıllar lokantacılık yapmıştır.Lokantanın yanında pipo tütünü içtiği için “Pipo Ahmet” lakabı olan Ahmet KIRBAŞ’ın çalıştırdığı Fayton Durağının en eski kahvesi vardı.Bu kahve faytoncu ve at arabacılığı yapanların oturduğu bir esnaf kahvesiydi. Kahvenin ocakçılığını da eski kahvecilerden Ali ÇETİN yapardı..

 

Evet, sırayla devam ediyoruz : Kahvenin yanında yine Akyazı'nın en eski elektrikçilerinden "Dülo" lakaplı Dursun SEÇGEN'in elektrikçi dükkânı vardı. Dursun Abi, bir döneme damgasını vuran Akınspor’da kalecilik ve yöneticilik yapmıştır. Uzun boyuyla ve taktığı kasketle Galatasaray kalecisi Turgay ŞEREN’e benzetilirdi. Ramis Hoca ve Ramazan adında iki de kardeşi vardı. Dursun Abi,aynı zamanda 60’lı yıllarda ortaokulda öğretmenlik yapan Evliya PARLAK’ın da kayınçosu olurdu. Dursun Abinin olduğu yere yıllar sonra Metin TANRIKULU berber dükkânı açmıştı. Dursun abinin yanında da “Zengin Cemal’in Fuat” denilen Fuat ZENGİN’in berber dükkânı vardı..Fuat Abi de Akyazı’nın sevilen sayılan esnaflarındandı. Fikret,Suat,Mithat adlarında üç oğluyla beraber uzun yıllar Fayton Durağında berberlik yapmıştır.60’lı yıllarda Fayton Durağındaki bu dükkânlar kibrit kutusu gibi tek katlı, yan yana dizilmiş ahşap dükkanlardı. Fuat Abinin yanında yine Akyazı’nın eski aşçılarından Fethi CAN'ın lokantası vardı. Fethi CAN, Akyazı'nın eski berberlerinden Fikri CAN’ın kardeşidir. Burada Fikri CAN’a bir parantez açalım: Fikri Abi, berberliği bırakıp bir dönem belediyeye girmiş ve zabıtalık yapmıştır. Daha sonralarıda TEK’e girmiş ve oradan emekli olmuştur.Fethi CAN’ın yanında Sait TUNCER ve Niyazi KAHVECİ adlı iki kişinin ortak açtığı bir kahve vardı.

 

Evet,o sıraya devam ediyoruz. Kahvenin yanında eski esnaflardan Adem TOY'un bakkal dükkânı vardı. Oğlu Ramis’le beraber çalışırlardı. Adem TOY’un yanında Ziyafettin ŞİŞMAN’ın bakkal dükkânı vardı. Halen her ikisi de aynı yerde ticarete devam ediyorlar. Yanlarında Cillo Ziyaattin’in kardeşi Motorcu Ali GÖKTEPE’nin motor tamir dükkanı vardı. Zaten Cillo da kardeşi Ali GÖKTEPE’yle beraber uzun yıllar motor tamirciliği yapmıştır. Akyazı’da o yıllar Göktepe kardeşlerle beraber Tahir Hoca’nın Hasan ve İrfan SOFUOĞLU da motor tamirciliği yaparlardı. İrfan ,Kenan SOFUOĞLU’nun da babasıdır.Ali'nin yanında Akbalık’tan Raif İBAÇ’ın tüfekçi dükkânı vardı. Yanında Mestan’ın kuruyemişçi dükkânı ve onun yanında da Civitler’den Aşçı Mehmet’in lokantası vardı. O lokantanın yanında da Kâni ve Hami kardeşlerin lokantası vardı.

 

Şimdi gelelim Akyazı’nın köklü ailelerinden Kabanın Kardeşlerden Zahireci Yaşar KARDEŞ’in dükkânına: Yaşar Abi, Fayton Durağında uzun yıllar zahirecilik yapmış ;sevilen,sayılan, güler yüzlü bir esnaftı. Fayton Durağının en eski esnaflarındandır. Genellikle mısır ticareti yapardı..Babamın da çok samimi arkadaşıydı. Hali vakti de yerindeydi. Bir ara daire alıp Yalova Çınarcık’ta yaşamaya başlamıştı. Fakat her şey 99 depreminde birden tersine dönmüştü. Depremde Yalova ve Akyazı’daki binaları yıkılmıştı. Morali bozulmuş, her şeyini kaybetmiş ve büyük bir ümitsizliğe düşmüştü. Nihayet girdiği bunalım sonucunda tabancayla intihar etmişti.Dünya böyleydi işte. Bugün her şeyin olabilir;fakat yarının kimseye garantisi yoktur.Çok zengin kimselerin deprem sabahı ekmek kuyruğunda olduğu görülmüştür...Rabbim bir daha deprem acısını yaşatmasın inşallah.

 

Evet ,bu trajik olaydan sonra kaldığımız yerden devam edelim: Tabii o yıllarda Fayton Durağında pek fazla dükkan yoktur.Yer yer boşluklar vardır. Yaşar Abinin dükkânından ileri doğru Demirci Necati ÖZDEMİR’in dükkânı vardı Körükle çalışan bir ateş ocağı vardı. Daha sonraları oğlu Necmi, balatacı dükkânı açmıştı.Onun yanında da Adapazarı’ndan gelen Briketçi Sabri’nin briket kesme yeri vardı..Briketçinin yanında Muhasebeci İsmail Hakkı BERKAN’ın evi vardı. Evin altında Fahri GÜNEŞ’e ait atölye vardı.Yanında Papatyaların evi vardı.Papatyalar, evin altında motor yağı satarlardı.Bir de Nermi FIRTIN’ların evi vardı.Gazete kağıdından kese kağıdı yapıp satarlardı.

 

Şimdi de gelelim yine Akyazı’nın köklü ailelerinden Ömercikoğullarından Kâmil daire alıp’nun zahireci dükkânına: Kâmil Amca oğlu Sadi ile beraber binalarının altında uzun yıllar -Yaşar Kardeş gibi- zahire ticareti yapmışlardır. Sadi ÖMERCİKOĞLU da Akyazı’nın sevilen,sayılan, dürüst ve değerli insanlarındandır. Halen aynı yerde aynı işe devam etmektedirler..

 

Evet bu dükkanla birlikte o sırayı baştaki zahireci Alay BİRİNCİOĞLU’yla başlayıp yine bir zahireci Ömercikoğulları ile bitirmiş olduk. Bir dahaki yazımızda Ömercikoğulları’nın karşısından başlayıp Atatürk heykelinin olduğu yere kadar o sırayı ve bir de faytoncu ve at arabacılarını yazıp Fayton Durağını bitireceğiz inşallah. Bu yazıda ismi geçip rahmetli olanlara rabbim rahmetiyle muamele etsin inşallah. Bu yazıda değerli katkıları olan Yaşar KARAASLAN arkadaşıma da teşekkür ediyorum. Kalın sağlıcakla….

24 Nis 2021 - 20:39 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Akyazi.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akyazi.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Akyazi.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Akyazi.net değil haberi geçen ajanstır.

01

ALİ BAŞOL - AKLINA FİKRİNE ZEKANA ALLAH SAĞLIK VERSİN. AKYAZIYI BANA TEKRAR YAŞATTIN.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Nisan 19:33