Akyazı Nostalji yazıları -11-

60’lı yılların nostalji yazılarına devam ediyoruz.Yazımıza başlamadan önce Ramazan ayının ülkemize ve tüm İslam alemine hayırlar ve bereketler getirmesini Rabbimden niyaz ederim. Geçenki yazımızda Akyazı’daki kuyumcu soygununu yazdığımız için esnaf yazılarımıza kısa bir ara vermiştik. Şimdi tekrar esnaf büyüklerimizi yazmaya devam edeceğiz inşallah..

Bu seferki yazımızda Akyazı Polis Karakolu karşısından başlayıp Fayton Durağından çıkacağız. Karakolun karşısındaki binanın altında köşede bir döneme damgasını vurmuş, kendini futbola adamış, futbol deyince küçük büyük herkesin sevdiği saydığı, profesyonel  futbol da oynamış Naci FAZLIOĞLU’nun (Oflu) terzi dükkânı vardı. Evet,Naci FAZLIOĞLU bir zamanlar terzilik yapmıştı.Terzi dükkânında dostları ile buluşur, sohbet ederlerdi.Tabii konu her zaman futbol olurdu.Naci Abinin Akyazı’ya futbol olarak çok katkısı olmuştur. Aslında burada Naci FAZLIOĞLU’nu uzun uzun anlatmaya gerek yok. Zaten herkes çok iyi bildiği tanıdığı için Naci Abiyle ilgili tanıtmaya nokta koyup yan tarafına geçelim.

      Naci Fazlıoğlu’nun yanında bir dönem gençlerin devamlı gittiği, benim de zaman zaman uğradığım Tonbağın Kahvesi vardı. O zamanlar çok popülerdi. Gerçek ismini bilmediğimiz için Tonbağın Kahvesi derdik. O yıllardaki gençler çok iyi hatırlarlar.Yanı başındaki bina On Buçuk Mustafa dediğimiz Mustafa YÜKSEL’in binasıydı. Binanın altında uzun yıllar baharatçılık yapmıştı. Halen de baharatçılık yapmaya devam ediyor. Yanında bir kahve daha vardı..Yine yan tarafında bir zamanlar Ayakkabıcı Genca ÖZDEMİR’in, Bakkal İbrahim BODUR’un ve Yusuf MESTAN’ın kayınpederi olan “Beş Beş” lakaplı Mustafa Amca’nın iki katlı evi vardı....Mustafa Amca’ya beş beş lakabı şuradan geliyormuş: Mustafa Amca, para saymayı pek bilmezmiş, para sayarkan hep “beş beş” deyip saydığı için oradan ismi Beş Beş Mustafa kalmış.

      İşte bu evin altında mandıracılık yapan Cevdet  ve Behçet ÇELİK kardeşlerin yoğurtçu dükkânları vardı. Köylerden babaları ile birlikte süt toplar ve Yeni Camideki mandıralarında yoğurt ve peynir yaparlardı.İşte bu dükkân satış yerleriydi. Akyazı’daki lokantalara tepsi ile yoğurt verirlerdi. Çelik Kardeşler gerçekten uzun yıllar Akyazı’ya süt ürünleri ile hizmet ederek o döneme damgasını vurmuşlardır. Onların yanında yine eski yemişçilerden Manav Eşref ALKAN’ın dükkânı vardı. Bu Eşref, aynı zamanda benim meslektaşımdı. Benim Skoda kamyonetimle her sabah Adapazarı’na hale beraber gider, sebze meyve alırdık.Eşref ALKAN’ın şimdiki Nostalji Otopark’ın karşısında kireç satan dükkanı vardı.Eşref,99 depreminde enkaz altında kalarak vefat etmişti.

     Devam ediyoruz : Ara bir sokaktan sonra köşede bir zamanlar İnci Pizza’nın olduğu yerde Lokantacı Ferruh KÖKTEN’le beraber uzun yıllar lokantacılık yapan İzzet ALPASLAN’ın evi vardı İzzet Abinin evinin altında uzun yıllar Sayılı Sinemasında kapıda durup bilet yırtan ve Bankacı Ziya SEMİZ’in de kayınpederi olan “ Jandarma Ali” dediğimiz Ali GÜNAYDIN’ın bakkal dükkânı vardı. Ali Amca da orada uzun yıllar bakkal dükkânını çalıştırmıştı. İzzet Abi’nin evinin yanında aslen Batakköylü olup Akyazı’nın  saygıdeğer eşrafından olan  Müftü Süleyman ÇOTUR’un evi vardı. Süleyman Efendi, Akyazı’nın ilk müftüsüdür.1965 senesine kadar müftülük yapmıştır. Akyazı halkı tarafından çok sevilip saygı görmüştür. Hanımı Zekiye Teyze de mahallede çok sevilip sayılmıştır.Süleyman Efendi’nin Saim, Cemil ve Nail ÇOTUR adında üç oğlu vardır. Saim ÇOTUR, Antalya valiliği yapmış, Anavatan Partisi zamanında, Saadettin TANTAN içişleri bakanıyken İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı da yapmıştır. Saim ÇOTUR, 1960’lı yıllarda orta okulda öğretmenlik yapan Ünzile Hanım’la evlenmiştir. Halen her ikisi de Antalya’da emekli olarak hayatlarını devam ettiriyorlar. Cemil ÇOTUR da uzun yıllar Akyazı Vergi Dairesinde çalışmıştır. Öbür oğlu Nail ÇOTUR ise uzun yıllar Nuri ATABEK’in petrolünde çalışmıştır.Nail ÇOTUR, aynı zamanda 80 öncesi sağ  sol terör olaylarında 80 senesinin beşinci ayında darbeden önce Papatya Sokak’ta bir gece takip edilerek bir grup solcu tarafından hunharca şehit edilen Ülkücü Halit ÇOTUR’un  babasıdır.

       Evet, devam edelim: Süleyman Efendi’nin evinin yanında, şimdi İş Bankasının olduğu yerde Rıfat ÇELEPÇİ’nin evi vardı.Altı benzin istasyonuydu..Benzinliğin üstündeki evde 60’lı yıllarda ilkokul ve ortaokulda okuyanların tanıdığı Milli Eğitim Müdürü Şerafettin ÖRNEK otururdu. Oğlu Keramettin  de benim sınıf arkadaşımdı. Benzinliğin yanında Otobüsçü Vefa  ve Metin GÜVENMAN’ın babaları Emekli Başçavuş İhsan GÜVENMAN’ın evi vardı..

         Evet, gelelim Kazım ÖZDEMİR’in binasına: Ön tarafta o yıllarda Akyazı’da üç dört bankadan biri olan Yapı Kredi Bankası vardı. Kenan Bey adında herkese kolaylık gösteren bir de müdürleri vardı. Yıllar sonra bankanın olduğu yere kıymetli kardeşimiz Vedat, Akyazı’ya uzun yıllar hizmet edecek Gözde Pizza Lahmacun Salonu açmıştı. Şunu da aklıma gelmişken yazayım: Bu bankanın önünden başlayıp Yeni Camiye kadar üstü açık bir kanal vardı, zaman zaman içine düşenler olurdu ve sonraları kapatılmıştı.

        Bankanın hemen yanında eski bir berber olan Enver DİNÇ’in pastanesi vardı..Enver Dinç, çok güler yüzlü, şakacı ve sempatik bir esnaftı. O döneme göre çok şık bir pastaneydi. Pasta çeşitleri, dondurması, limonatası çok meşhurdu. Bir de dondurma çekme makinesi vardı. Seyyar dondurmacılara dondurma çekerdi.

        Şimdi gelelim Akyazı’nın köklü ailelerinden Cavit RENÇBER’in binasına. Enver DİNÇ’in pastanesinin yanında kardeşi Halil DİNÇ’in berber dükkanı vardı. Halil Dinç de abisi Enver gibi çok efendi, güler yüzlü bir berberdi. Halil, aynı zamanda futbolcuydu. Uzun yıllar Akyazı Gençlikspor’da futbolda oynamıştı. Halil DİNÇ’in yanında şimdi kasaplık yapan Kemal CİNOĞLU’nun babası Cemil CİNOĞLU’nun ’ayakkabı dükkânı vardı. Cemil CİNOĞLU’eski bir ayakkabıcıdır.

        Biraz da Cavit RENÇBER’in çalıştırdığı, bir zamanların en meşhur  Hamallar Kahvesi’ne değinelim:Cavit abinin kahvesi, hamal esnafının oturduğu bir yerdir. Zaten ismi de oradan Hamallar Kahvesi kalmıştır.Hamal lazım olan kişiler kahveye gelir ve oradan kaç kişi lazımsa alıp giderlerdi. Çok popüler bir kahveydi.Esnafların çoğu çay içmeye gelip sohbet ederlerdi. Cavit Abi de çok sempatik güler yüzlü şakacı bir esnaftı.Hastalık derecesinde Fenerbahçeliydi. Ak Parti’de maç yayınları varken erkenden gelir ve maç saatini beklerdi. Üç oğlu Adampo, Zeki ve Rıza da kahvede çalışırlardı. O zamanlar gerçek alın teri ile helalinden çalışan evine ekmek götürmeye çalışan hamal esnafımızdan birkaç isim vererek yan tarafa geçelim: İsmet Çavdar,Mahmut Çavdar,İbrahim Çavdar ve Bekçi Kamil….

           Cavit Abinin yanında köşede Akyazı’nın en eski kasaplarından “Sarı Kasabın” dedikleri Salim ve Sefer HAŞAR kardeşlerin kasap dükkânı vardı. Her iki kardeş, beraber uzun yıllar kasaplık yaptılar. Salim HAŞAR daha sonra çarşı içindeki Rumeli Köfte Salonu’nun olduğu yere taşınmıştı.Sefer HAŞAR da pazar yerindeki balıkçının olduğu yere kendi binasına taşınmıştı. Daha sonra aynı yere Cambaz Nadir kasap dükkânı açmıştı.               Bu kasap dükkânının üstünde, yan taraftan döner merdivenle çıkılan kavakçılık yapan Semih ŞAHİN’in yazıhanesi vardı. Semih ŞAHİN, bir dönem Akyazı’nın en iyi iş yapan kavakçı esnafıydı.Çok dürüst, sözü senet gibi bir esnaftı. Herkesin işini görmeye çalışırdı. Ondan sonra oğlu devam etmişti.

     Şimdi bu yazımıza burada bir nokta koyalım. Çünkü bu Fayton Durağı böyle bir iki yazıyla bitecek gibi değil. İnşallah bir dahaki yazımızda kaldığımız yerden devam ederek Fayton Durağını bitirmeye çalışalım. Bu yazıda ismi geçip rahmetli olanlara da rabbim rahmetiyle muamele etsin inşallah.Allah’a emanet olun, sağlıcakla kalın.

11 Nis 2021 - 14:16 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Akyazi.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akyazi.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Akyazi.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Akyazi.net değil haberi geçen ajanstır.

02

Bülent Özder - Sonradan düzelttik yaşar kardeşim teşekkür ederim ALLAH RAZI OLSUN

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Nisan 21:55
01

Yaşar Fazlıoğlu - BÜLENT ABİ !!!! ELİNE YÜREĞİNE SAĞLIK. BİR DÜZELTMEDE BULUNMAK İÇİN YAZIYORUM..MANAV EŞREF ABİ ( ALLAH SAĞLIKLI ÖMÜR VERSİN) HALEN YAŞIYOR.BAKAN SOKAKTA İKAMET EDİYOR.SAYGILARIMLA

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Nisan 13:05