60’ LI YILLARIN AKYAZI NOSTALJİ YAZILARI -3-

En son yazımızda çarşı içindeki Hasan SAĞLAM’ın üç ortak açtığı lokantada kalmıştık. Şimdi oradan itibaren devam ediyoruz: Lokantanın yanında Akyazı’nın en eski manifaturacılarından Sami ÖZSOY’un dükkânı vardı. Güzel, çeşidi bol, iyi iş yapan bir dükkândı.

Sami ÖZSOY’un, Seyfi,Sedat ve Mithat adında üç oğlu vardı. Üçü de güler yüzlü, çok muhterem insanlardı. Sedat abi ve kardeşi Mithat aynı zamanda futbol da oynarlardı. Seyfi ÖZSOY da petrol istasyonu açmıştı. Mithat çok genç yaşta,kalp krizi geçirip, vefat etmişti. Seyfi ve Sedat Özsoy da 50’li yaşlarda vefat ettiler. Seyfi ÖZSOY’un oğlu Avni ÖZSOY,bugün bu istasyonu devam ettirmektedir.

Evet devam edelim, yan tarafına geçelim: Yanında 60 senelerinde Punalı Hamdi BENLİ adında birinin çalıştırdığı eski bir bakkal dükkânı vardı. Dükkânda genellikle,bakkaliye çanak çömlek balmumu gibi eşyalar satardı. Tipik bir köy bakkalı gibiydi. İlerleyen yıllarda dükkanı Sarı Kasabın dedikleri Kasap Salim Haşar ve Sefer Haşar kardeşler satın almıştı.

Eski binanın yerinde artık yeni bir bina vardı.İki kardeş çok güzel bir kasap dükkanı açmışlardı. Akyazı’ya uzun yıllar kasap olarak hizmet vermişlerdi. Tabii her şeyin bir sonu olduğu gibi iki kardeş de ayrılmışlardı. Salim Abi, bir müddet daha kasaplığa devam etti. Dedik ya hiçbir şey ilelebet devam etmiyor. Bir müddet sonra Salim Abi kasaplığı bıraktı 1970 senesinde aynı yıllarda çarşı içinde İmren Izgara Lokantası olan Sevinç ATACAN da Kasap Niyazi KOPYA tarafından çıkarılmıştı.

Salim Abi, Sevinç ATACAN’a ortaklık teklif etti . Birlikte kasap dükkânının olduğu yere ortak lokanta açtılar. Şimdi Rumeli Islama Köfte Salonunun temelleri 1970 yılında atılmıştı Derhal işe koyuldular 10 yıllık mukavele yapıp çalışmaya başladılar.

Çok güzel bir lokanta olmuştu. Akyazı, dönerle ilk o zaman tanışmıştı. İşler iyi gidiyor, döner, ızgara ve yemek çeşitleri ile çok güzel iş yapıyorlardı. Fakat bir müddet sonra bazı anlaşmazlıklar çıkmaya başlamıştı. Beşinci senenin sonunda Sevinç ATACAN ayrılmak zorunda kaldı.

Salim Abi, daha sonra Sevinç ATACAN’ın yanında yetişen Ahmet YAŞA’yı ortak alıp bu günkü Rumeli Islama Köfte Lokantasını kurmuşlardı...Salim Abi, her varlığın bir sonu olduğu gibi Baraka Camiinde bir öğle namazı sırasında kalp krizi geçirip vefat etti.

Tekrar eskiye dönelim: Rumeli Lokantasının yanında 60’lı yıllarda Aşçı Rıza Amcanın tek katlı bahçeli küçük bir lokantası vardı. Lokantanın Bankalar Caddesine bakan tarafında küçük bir bahçesi vardı.

Rıza Amcanın Ferizan ve Rebii adında iki oğlu vardı . Ferizan, dükkânda dururdu. Öbür oğlu Rebii, vergi memuruydu. Yıllar sonra bina yıkılıp yeni bina yapılmıştı.

Bu binaya Akyazı’ya yıllarca damgasını vurmuş, Toptancı Dursun Yılmaz, oğlu Necmi’yle birlikte bakkaliye toptancısı açtılar.. Akyazı’daki bakkallar oradan mal alırlardı. Dursun Abi olsun, oğlu Necmi olsun çok dürüst ve güler yüzlü insanlardı. Bakkal esnafına hiç zorluk çıkarmazlardı. Necmi YILMAZ, en son Gebze’de kuyumcu dükkânı ve akaryakıt istasyonu işletiyordu. Şimdi aynı yerde Merhum Zeki AYTAÇ ve oğlunun çalıştırdığı BOSCH mağazası var.

Evet devam ediyoruz: Onun yanında Akyazı’nın köklü ailelerinden Cinoğullarından Fahri CİNOĞLU’nun av malzemeleri ve ziraî ilaçlar satan dükkânı vardı. Fahri Abinin daha önce de Bankalar Caddesinde Terzi Mehmet’in binasının altında aynı işi yapan küçük bir dükkânı vardı. Daha sonra çarşı içindeki dükkâna taşınmıştı. Fahri Abi aynı zamanda avcıydı . Arkadaşlarıyla beraber sık sık ava giderlerdi. Şimdi aynı yerde gözlükçü dükkanı var.

Geçiyoruz yan dükkâna: Burada Yahyalı köyünden Mestanlardan Nizamettin MESTAN’ın konfeksiyon dükkânı vardı. Nizamettin Abinin gerçek soyadı Pehlivan’dır ; fakat “MESTAN”olarak tanınırdı. Çok güzel bir konfeksiyon dükkânıydı. Zamanın modası gömlek, kazak gibi giysileri satardı .İyi de işi vardı. Fakat diyoruz ya her şeyin bir sonu var, Nizamettin Abi de dükkânı şimdi aynı yerde Özlem Lokantası olan İbrahim BODUR’a sattı. Daha önce de yazdığımız gibi Demir Ustanın yanında ıslama köfteciliği öğrenen İbrahim BODUR, aynı işi

yapıp lokantacılıkla beraber Akyazı’ya hizmet etmeye başlamıştı. Halen aynı yerde Özlem Lokantası olarak devam ediyor. Lokantanın yanında Yusuf BİLGİÇ’in manifatura dükkânı vardı.

Şimdi buraya geçmeden önce sizi biraz daha geriye götüreyim: Yusuf BİLGİÇ’in dükkânıyla beraber Kardeşler Lokantası ve Hasan MANGIR’ın dükkânları kiradaydı .Bina sahibi dükkânları satılığa çıkarınca her- kes kendi yerini satın alıp şimdiki binalarını yapmışlardı.

Tekrar dükkanlara dönelim: Yusuf BİLGİÇ ve oğlu Hafız Cavit BİLGİÇ beraber çalışıyorlardı. Güzel bir manifatura dükkânıydı. Oğlu Cavit Abi çok güzel sesli bir hafızdı ,mevlitlere giderdi. Fakat bir mevlitten dönerken Kızılcıkorman taraflarında geçirdiği trafik kazasında genç yaşta vefat etti. Kazadan sonra babası Yusuf Amca, dükkânı damatları Erbay ORHON’a devretti. Erbay da bir müddet konfeksiyon işi yaptı .Şimdi aynı yerde Vodafone bayisi var. Bir de dükkânda bir zaman Akyazı’da oturmuş ve Akyazı’da okumuş Mennan DEMİRİZ arkadaşımız da çalışmıştı. Buradan kendisine selamlarımızı yolluyoruz.

Evet devam edelim : Onların yanında Akyazı’nın popüler lokantası olan Nihat ve Nadir Abi’nın çalıştırdığı Kardeşler Lokantası var. Salih ve Osman ATACAN kardeşler de aşçı olarak çalışırlar Zaten amca çocukları olurlar. Genellikle kasada Nihat Abi durur, Nadir Abi de tezgâha bakardı. Daha sonraları Nihat ve Nadir Abi, İstanbul’a taşınıp dükkanı Salih ve Osman ATACAN’a devrettiler.

Evet şimdi geliyoruz Akyazı’nın en eski kırtasiyecilerinden Hasan MANGIR abimizin dükkanına. Dediğimiz gibi Hasan Abi çok eski bir esnaftır. İki oğlu Osman ve Kemal’le uzun yıllar çalışmışlardır Hasan Abi, çok şakacı ve her zaman güleç yüzlüydü . Hasta bir Fenerbahçeliydi. Dükkândaki sohbetleri hep Fenerbahçe üzerine olurdu. Şimdi aynı yerde oğulları Osman ve Kemal’le dükkân devam ediyor.

Şimdi geçelim Akyazı’nın eski binalarından birine daha. Hasan Abinin yanında Vakıf’tan Mehmet SEMİZOĞLU’nun eski ahşap binası vardı. Hasan Abinin yanında önceleri Kardeşler Lokantası vardı. Sonra onlar kendi yerlerine geçince oraya Şekerci İdris DARCAN geçmişti. İdris DARCAN, bakkaliye toptancılığı yapar, aynı zamanda şeker, lokum ,helva gibi ürünler de satardı. Cemal ve Ahmet adında iki oğlu ile birlikte çalışırlardı. Daha sonraları İdris DARCAN, karşı tarafa taşındı. Onun yerine de Lokantacı Adnan ATACAN geldi. Adnan ATACAN, bina yıkılıncaya kadar orada kaldı. Adnan ATACAN’ın yanında Mehmet ÖZMERT’in camcı ve nalbur dükkanı vardı. İki oğlu Arif ve İrfan da dükkânda dururlardı. Akyazı’nın en eski ve iyi çalışan esnaflarıydı. En sonda da MUYO dediğimiz Asım CEYHAN’ın büfesi vardı. Eski binalar bir bir yıkılmaya başlamıştı. Semizoğlu da binayı yıkıp şimdiki yeni binayı yapınca kiracılar da değişmişti. Yeni binada ilk olarak Terzi Süleyman AKIN başlamıştı. Süleyman AKIN da karşı tarafa geçince daha evvel parkı çalıştıran Sadret ÇINAL tavukçu dükkanı açmıştı. Yanında Adnan ATACAN’ın oğlu Akın’la beraber açtığı Akın Lokantası vardı. Şimdi aynı yerde tavuk döneri lokantası var. Yine yanında Elmas YOLCU’nun oğlunun açtığı Vestel beyaz eşya mağazası vardı. En başta da yine Asım CEYHAN’ın tekel bayisi vardı. Asım CEYHAN’ın yan tarafında da Necmettin ÖMERCİKOĞLU’nun lastik bayisi vardı.

Evet bu dükkanla beraber çarşı içi esnaflarını bitirmiş olduk. Şimdi bu esnafları yazarken dikkat ettiyseniz hep kısa kısa geçtik. Aslında hepsinin çok uzun mazileri var. Onun için hepsini anmak için kısa kısa geçiyoruz. Yoksa hepsini uzun uzun anlatmaya kalksak aylar sürer. Evet, bir dahaki yazılarımızda başka esnaflarda buluşmak üzere Allah’a emanet olun. Bu yazıda ismi geçip rahmetli olanlara Rabbim, rahmetiyle muamele etsin inşallah ! Bu yazıda katkıları olan Sevinç ATACAN abimize ve Yaşar KARAASLAN kardeşimize teşekkür ediyorum.

12 Oca 2021 - 22:02 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Akyazi.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akyazi.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Akyazi.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Akyazi.net değil haberi geçen ajanstır.

03

Ali̇ Başol - BÜLENT KARDEŞİM GENELDE ÇARŞIİÇİ NİN DOĞU GÜZERGAHINDAKİ ESNAFLARI ANLATIYORSUN. MÜMKÜNSE BİRDE BATI GÜZERGAHINDAKİ ESNAFLARI BİZE HATIRLAT.YİNEDE GEÇMİŞİ BİZE HATIRLATTIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Ocak 00:45
04

Bülent Özder - @Ali̇ Başol 03 nolu yoruma cevabı: GEÇENKİ YAZILARIMIZDA KARŞI TARAFIDA BAŞTAN SONA ANLATMIŞTIK HER HALDE GÖZÜNÜZDEN KAÇTI ALİ BEY SELAMLAR

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Ocak 15:45
01

Avni - Bülent bizi eski günleri tekrar yaşattığın için çok teşekkür ederim . Avni Özsoy

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Ocak 22:50
02

Bülent Özder - @Avni 01 nolu yoruma cevabı: bende teşekkür ediyorum

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Ocak 11:11