Muharrem ayı ve Hicri yılbaşı -1-

20 Ağustos 2020 Perşembe günü (Bu gün) hicrî yılın ilk ayı olan Muharremin ilk günü Yani hicri 1442 nin başlangıcıdır.

Alemi İslama ve İnsanlığa Hayırlı Olsun. Muharrem ayı, biz Müslümanlar açısından büyük bir önem taşımaktadır. Zira bu ayda tarihin seyrini değiştiren olaylar gerçekleşmiştir.

Hz. Adem’in tövbesinin kabulü, Hz. Nuh’un gemisinin tufandan selamete çıkması, Hz. İbrahim’in ateşten kurtulması ve Hz. Musa’nın Firavun’un zulmünden kurtuluşu gibi olaylar bu ayda gerçekleşmiştir.

İnsanlık için son derece önemli bu olayların Muharrem’in onuncu gününde meydana gelmiş olması inananların nazarında bu ayın değerini yüceltmiştir.

Hepsinden önemlisi de Muharrem ayı bizzat Yüce Allah tarafından Kur’an’da hürmete layık aylar arasında zikredilmiştir.

Bir ayet-i kerimede şöyle buyrulur: “Şüphesiz Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısında, Allah katında ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü haram aylardır.

İşte bu Allah’ın dosdoğru kanunudur...” (Tevbe, 9/36) Bir hadis-i şerifte ayette sözü edilen haram/hürmetli aylar Zilkade, Zilhicce, Muharrem ve Receb olarak açıklanmıştır. (Buharî, Tesîru Sure, 9) Bu dört ayın hürmeti, öteden beri süre gelen dinî bir uygulamadır.

Peygamber Efendimiz (s.a.s.), Muharrem ayını “Allah’ın ayı” olarak nitelendirerek bu ayın önem ve faziletini ifade etmiştir. (Müslim, Sıyâm 202, 203) Bu ay, ismini de zaten taşıdığı özelliklerden almaktadır.

Zira sözlükte “haram kılınmış, saygı ve hürmete layık” manalarına gelen Muharrem, dinî bir terim olarak da dinen haram kılınmış şeyler demektir.

Bu özellikleriyle Muharrem ayı, “haram aylar” uygulamasını ifade eden genel isim olarak diğer haram aylar içinde ayrıcalıklı bir konumdadır. Muharrem ayı, tarih boyunca da İslam kültüründeki önemini ve değerini hep korumuştur.

Milletlerarası ilişkilerde barışı esas alıp yeryüzünde her türlü haksızlık, bozgunculuk ve tahakkümü yasaklayan (Bakara, 2/205; Kasas, 28/83) yüce dinimiz İslam, savaşın bir insanlık realitesi/gerçeği olduğunu göz ardı etmemiş, savaşın tahribatını en aza indirecek önlemler almaya çalışmıştır.

Bu çerçevede, İslamî düşünce sistemi içinde, yılın üçte birini meydana getiren bir sürenin savaş karşıtı duygu ve düşüncelerle geçirilmesine yer verilmiş olması, ihmal edilen birtakım insanî değerlerin hatırlanıp yaşatılmasına ve bu konuda kamuoyu oluşturulması için belli günlerin veya haftaların ayrılmasına önem verilen zamanımızda daha bir dikkat çekmekte ve anlam kazanmaktadır.

Bu duygularla Hicri yılımız İslam alemine ve tüm Akyazı’mıza mübarek olsun inşallah

Abdullah Keskin-İmam Hatip

20 Ağu 2020 - 01:33 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Akyazi.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akyazi.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Akyazi.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Akyazi.net değil haberi geçen ajanstır.

01

Vatandaş Kemal - Çok doğru bir noktaya temas ettiniz muhterem hocam diyanet kapatılmalı bence.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Ağustos 23:32