Bir 15 Temmuz gecesi 4.yıl dönümüne dair

Şöyle bir geçmişe dönüp yaşadıklarınızı gözünüzün önüne getirin… Şimdiden geriye doğru baktığınızda mazimizden mutlaka çıkaracağınız dersler ve ibretler vardır. Bugünden bakıldığında geçmişte yaşadığınız kimi durumlar şükrünüzü gerektirirken kimi durumlar ise sabrınızı gerektirir. Bu durum sadece fertler için değil toplumlar için de böyledir.

Rabbimiz sadece fertlerin değil toplumların da geçmişe dönmelerini, geçmişte yaşadıklarını düşünerek bundan dersler ve ibretler çıkarmalarını emreder. Kur’an’da en çok bahsi geçen İsrailoğullarından bir örnek verelim. Rabbimiz şöyle buyuruyor:

“Andolsun ki Musa'yı da: Kavmini karanlıklardan aydınlığa çıkar ve onlara Allah'ın (geçmiş kavimlerin başına getirdiği felâket) günlerini hatırlat, diye mucizelerimizle gönderdik. Şüphesiz ki bunda çok sabırlı, çok şükreden herkes için ibretler vardır. Hani Musa kavmine demişti ki: "Allah'ın üzerinizdeki nimetini hatırlayın. Çünkü O, sizi işkencenin en kötüsüne sürmekte ve oğullarınızı kesip, kadınlarınızı (kızlarınızı) bırakmakta olan Firavun ailesinden kurtardı. İşte bu size anlatılanlarda, Rabbinizden büyük bir imtihan vardır." (İbrahim, 5-6)

“Hep birlikte Allah'ın ipine (İslâm'a) sımsıkı yapışın; parçalanmayın. Allah'ın size olan nimetini hatırlayın: Hani siz birbirinize düşman kişileridiniz de O, gönüllerinizi birleştirmişti ve O'nun nimeti sayesinde kardeş kimseler olmuştunuz. Yine siz bir ateş çukurunun tam kenarında iken oradan da sizi O kurtarmıştı. İşte Allah size âyetlerini böyle açıklar ki doğru yolu bulasınız.” (Âl-i İmran, 103)

Öyleyse “doğru yolu bulmamız”, “sabreden ve şükreden kullardan olmamız” için kendi bireysel hayatımızda da toplumsal hayatımızda da geçmişimize dönüp yaşadıklarımızı düşünmek, bundan dersler ve ibretler çıkarmak zorundayız.

Şimdi yakın geçmişe dönelim. Bundan tam dört yıl önceye…

İslam’ı maske olarak kullanan bir örgüt uzun yıllar boyunca devletin içine sızmış, sonra bu milletin tankını, uçağını, tüfeğini bu millete doğrultarak pek çok vatandaşımızı şehit etmiş, bir kısmını da sakat bırakmıştı. Dış güçlerin desteği olmaksızın asla uygulamaya konulamayacak olan böyle sinsi bir plan, Cenab-ı Hakk’ın yardımı, mazlum ve mağdurların duaları ve halkımızın direnişi sayesinde püskürtüldü, ters yüz edildi.

a) Birlik ve beraberliğin önemi

Eğer bir toplum birlik ve beraberlik içinde olursa düşman ne kadar güçlü olursa olsun onlara zarar veremez.

Tarihte Müslümanlar birlik olduğunda düşman ne kadar güçlü olursa olsun bizi yenememiştir. Bunun en büyük örneği Çanakkale zaferidir. Müslümanlar ne zaman ki kendi aralarında fırkalara ayrılmış işte o zaman düşman karşısında yenilmiştir.

b Şehadet Bilincinin Önemi

15 Temmuz darbe girişimi tankın önüne gövdesini siper eden, kurşuna ve bombaya karşı gözünü budaktan sakınmayan cesur yürekler sayesinde püskürtüldü. Bu müminler bunu yaparken şehit olmayı göze almışlardı. Elbette herkesin kalbinde neyin olduğunu, kimin hangi fiili hangi sebeple yaptığını yalnızca Allah bilir. Ancak bizler kul planında, zâhir âleminde gördüğümüz kadarıyla onlar, Allah Resûlü (s.a.v.)’nün şu sözünü pratiğe geçirmekten başka bir iş yapmıyorlardı:

İslam’ın ve Müslümanların son kalesi olan bu vatan dış güçlerin eline geçmesin, bu ülkede ezanlar dinmesin, bu vatan dış güçlerin dilediğince sevk edebilecekleri bir oyuncağa dönüşmesin diye samimi niyetle canını feda eden müminler şehit olmaz mı?

O halde bu vatanda mutlu, huzurlu, güvenli bir şekilde yaşamak ve geleceğe doğru gitmek istiyorsak yeni nesillerimizi de bu şehadet bilinciyle yetiştirmemiz gerekir. Aksi takdirde her bir devirde içeride hainlerin, dışarıda düşmanların göz diktiği bu vatan toprakları tehlikeye girer

Rabbimiz şehitlerimize rahmet eylesin, gazilerimize şifalar ihsan eylesin. Bizlere olan bitenden dersler ve ibretler çıkarmayı nasip eylesin. Mevlam Bir daha vatanımızda böyle hain teşebbuslere fırsat vermesin İnşallah

Abdullah Keskin-İmam Hatip

13 Tem 2020 - 23:34 Sakarya/ Akyazi- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Akyazi.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akyazi.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Akyazi.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Akyazi.net değil haberi geçen ajanstır.

01

Vatandaş Kemal - Hocam çok güzel bir noktaya temas ettin. Nedir peki o? Müslümanların birlikte olmaktan alıkoyan, ayrıştıran tarikatler ve cemaatlere dikkat edelim. Tam bağımsız LAİK demokratik Türkiye özlemiyle

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 15 Temmuz 07:06