Alişan: Bizim desteğe ihtiyacımız var faizli kredi zaten alıyoruz

SESOB Başkanı Hasan Alişan TV264’te katıltığı canlı yayın programında ‘’Bizim desteğe ihtiyacımız var, Faizli kredi zaten alıyoruz. Bu virüs sürecinde mağdur olan esnaf kesiminin almış olduğu bir kredi yoktur. Yüksek sesle söylüyorum. Bu kredi mevcut bir kredidir’ ’dedi

Büyütmek için resme tıklayın

SESOB Başkanı Hasan Alişan, 264 gündem programında Sevde Erdem’in konuğu oldu.

  bulunan Başkan Alişan, “Bugün 11 Mayıs’ı bir dönüşüm günü olarak adlandırabiliriz. Çünkü Coronavirüsten dolayı kapanan birçok iş yerinin açılması bu işin artık çorap söküğü gibi geleceğini işaretini vermektedir.

 Bu virüsün faturasını en ağır bir şekilde temsil ettiğimiz esnaf ve sanatkarların ödediğini her kesim tarafından kabul edilmesi ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha ortaya koymuştur.

Dün beğenilmeyen esnaf ve sanatkarın bugünkü fonksiyonu ortaya çıkmıştır. Şehrin kılcal damarlarında faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlarımızın yokluğu şehrin hayalet şehre dönüşmesine sebebiyet vermiştir.2 aylık süreçte esnaf sağlık olaylarından dolayı her türlü fedakarlığı yaptı. Bunun ne kadar süreceğini yetkililer de bilmiyor. Bizim birçok iş yerimiz kiralık, çalışmamasına rağmen kira talep eden işletmeler var. Yanımızda çalıştığımız insanlar iki aylık süreç içerisinde eve ekmek götürmek zorundalar. Bunları düşünmek zorundayız. Bunla ilgili hükümet destek veriyor, kredi veriyor söylemi son derece güzel. Peki daha sonra ne olacak. İşimiz 2 katına mı artacak. Ötelemek önemli değil ki faizi ile birlikte öteleniyor.” İfadelerini kullandı.

Sorumluluğumuzu yerine getirdik

Kendi kendimize ayağa kalkmaya çalışıyoruz diyen Alişan, "Birileri karar yazıyor daha sonra karar uygulanıyor, istişare edilmiyor. Bunları söylemeye çalıştığımızda diyorlar ki bazı kesimler kendi çıkar ve menfaatlerine göre konuşuyor. Bu kesimin ürününü, imalatını, yanında çalışanın istikbalinin birilerinin daktilosundan çıkmamalı. Bu şartlara göre biz esnaf kesimi üzerine düşen sorumluluğu harfiyen yerine getirdi” diye konuştu.

Bin 159 iş yerinin kredisi onaylandı

Esnafa verilen can suyu kredisinden bahseden Alişan, “Can suyu 25 bin lira diye adlandırdığımız adına virüs kredisi, can suyu kredisi denen ama bize göre biz özelliği olamayan krediden ibarettir. 2 bin 280 iş yeri sahibi müracaat etti. Bunların içinde onaylanan bin 159 iş yerine 25 bin lira kredi verildi. 750 dolayındaki de onayını bekleyen işletmelerimiz var.

Bizim desteğe ihtiyacımız var. Faizi ile kredi zaten alıyoruz. Bu virüsün sürecinde mağdur olan esnaf kesimin almış olduğu bir kredi yoktur. Yüksek sesle de söylüyorum. Bu kredi mevcut bir kredidir.” Diye belirtti.

11 Mayıs 2020 Sakarya/ Akyazi- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Akyazi.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akyazi.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.