Eylül Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

Akyazı Belediyesi Eylül ayı meclis toplantısı belediye meclis salonunda gerçekleştirildi. Karacasu kanalı ıslah ve çevre düzenlemesi için 1 milyon 200 bin liralık kredi için Başkana yetki verildi.

8e53C7tc1.jpg
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Meclis toplantısı yoklama ve gündem maddelerinin okunmasıyla başladı. Gündem maddelerinin okunmasının ardından gündem dışı söz alan Murat Öz konuşma yaptı.

Murat Öz konuşmasında; “Öncelikle Büyükşehir yasasıyla Akyazı sınırları çok genişledi. Bazı bölgelere hizmet etmektense toplumun genelini ilgilendiren konularda başarıyla ulaşırsak daha iyi olur kanaatindeyim. Özellikle otogar konusu. Bu konuda çalışmaları hızlandırırsak, ilçemize kazandırılması için bize düşen görev neyse onu yapmaya hazırız.

Belediye Şeffaf Olmalıdır

Büyükşehir yasasıyla belediyeye geçen köy arazilerinin satışıyla ilgili sıkıntılar yaşandı. Biz bu sıkıntıların yaşanmaması için, yapılan satışların da iptal edilerek daha şeffaf bir şekilde bu yerlerin açık ihaleyle satılarak halkımı rahatlatmak istiyoruz. Belediyecilikte şeffaf olmak çok güzel bir şey. Bir hatadır veya değildir size göre ama halkın çoğunluğuna göre hata olarak kabul ediliyor. Bu satılan 3 5 yerin de satışları iptal edilerek, geniş çaplı herkesin de ortak görüşü alınarak, şaibelerin ortadan kaldırılacağı şeffaf bir ihale yaparak Akyazı Belediyesinin şeffaf bir belediye olduğunu herkese ilan edelim diyorum.

Yaşar Yazıcı’ya Teşekkür Edilmeliydi

Belediye Meclis üyesi Murat Öz konuşmasının devamında; “Akyazı’da güzel şeyler de yapılıyor. Ama bugün sabah bir TOKİ açılışı yaptık. Bu açılışta eskiden hizmeti geçen herkese teşekkür ettiniz. Amenna. Ama sonuçta bir belediye başkanının hizmeti geçmiş. Ona bir teşekkür edilmesi gerekliydi diye düşünüyoruz. TOKİ konutlarının Akyazı’ya gelmesi için mücadele etmiş bir Yaşar Yazıcı’ya teşekkür edilmeliydi”

Uyuşturucuyla Mücadele İçin Daha Aktif Olmalıyız

Uyuşturucuyla ilgili hemen hemen her gün farklı haberler duyuyoruz. Artık bu konuda daha kapsamlı bir çalışma yapmamız lazım. Akyazı hepimizin, burada yapılacak her çalışmaya destek olacağız, biz gördüğümüz doğru bildiklerimizi gündeme getireceğiz” dedi.

Murat Öz’ün ardından belediye meclis üyesi Ruhi Yılmaz gündem dışı söz aldı. Ruhi Yılmaz konuşmasında; “Çiğdem yaylasında geçmiş dönemlerde giriş ücretleri alınıyordu. Bu dönemde yapılacak yayla şenliklerinde giriş ücreti alınacak mı? Bir de yaylada bir su sıkıntısı var. Bu sıkıntıyı nasıl gideceğiz? Bununla ilgili bir çalışmanız var mı? Dedi.

Sorular üzerine Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan; “Terminali daha önceden Akyazı Lisesi yanındaki boş araziye yapmayı planlıyorduk. Ancak Akyazı’nın dışına yapmaya karar verdik. Bunu yapmak için Büyükşehirdeki imar planı onayını bekliyoruz.

Yapılan ihalede en ufak bir suiistimal, şüphe uyandıracak en ufak bir yanlış hatalı davranış yoktur. Her şey kanunlar çerçevesinde yapılmıştır. Bu tür satışların açık usul satışı diye bir şey yoktur.

Medyada Yazılanları Dikkate Almayın

Medyada yazınları dikkate almayın. Bizim yasalara aykırı iğnenin ucu kadar bir hatamız olsa savcılık nezdinde bizi çoktan sorguya çekmişlerdi. Yasal açıklamayı Celal Akcan Bey yapacaktır” dedi.

Teftiş kurulu başkanı Celal Akcan, yaptığımız ihale 2886 sayılı yasaya göre yapılmıştır. Yasa neyi emretmişse belediye olarak onu yaptık. Açık ihale 4734 sayılı yasada vardır. O yasaya göre eğer belediye bir mal alımı yapacaksa ihaleyi açık yapmak zorundadır. O nedenle yapılan ihale yasalara uygundur” dedi.

Soru ve cevapların ardından gündem maddelerine geçildi;

Gündemin 1.maddesinde yer alan 11.07.2014 tarih ve 29057 sayılı resmi gazetede yayımlanan 45 seri No.lu Belediye Gelirleri Kanunu Genel tebliğinde gösterilen esaslar çerçevesinde hazırlanan maktu vergi ve harç miktarlarını gösteren cetvel kabul edildi ve 30 Eylül tarihine kadar da Maliye Bakanlığına gönderilerek onaylatılmasına karar verildi.

Gündemin 2.maddesinde yer alan 2015 yılı performans programı hazırlandığı şekli ile kabul edildi.

Gündemin 3.maddesinde yer alan Akyazı Belediyesinin 2015-2019 yılları arası 5 yıllık stratejik planı görüşüldü. Hazırlandığı şekli ile kabul edildi.

Gündemin 4.maddesine göre Yeni Mah. 57 ada 189 No.lu parselin imar plan tadilatına ilişkin istek komisyon tarafından ret edildi. Bu madde komisyondan geldiği şekli ile kabul edildi.

Gündemin 5.maddesine göre D-140-01 t-kontrol kesim numaralı Akyazı-Dokurcun Devlet Karayolunun Akyazı sınırları içinde kalan kısmının imar tadilat teklifine ilişkin komisyon raporu tekrar görüşülmek üzere komisyona geri gönderildi.

Gündemin 6.maddesine göre İmar plan notlarının kaldırılması kabul edildi.

Gündemin 7.maddesine göre imar tadilatı yapılarak Cumhuriyet Mahallesi 417 ada, 8 parselde bulunan 3107.05 m2 alan dini alanı haline getirildi.

Gündemin 8.maddesinde yer alan konu İmar Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 9.maddesine göre Akyazı belediyesinin temsil, tören, ağırlama ve tanıtım giderleri yönetmeliği taslağı meclis hukuk komisyonunda görüşüldüğü şekli ile kabul edildi.

Gündemin 10.maddesinde yer alan imar tadilat teklif İmar komisyonuna havale edildi.

Gündemin 11.maddesinde yer alan Karacasu kanalı ıslah ve çevre düzenleme projesi kapsamında Bakanlar Kurulunun 21.07.2014 tarih ve 2014/6650 sayılı kararı ile kamulaştırma kanununun 27.maddesine göre acele kamulaştırılmasına karar verilen taşınmazların kamulaştırılması işi ile ilgili olarak İller Bankası ya da Özel bankalardan birinden gerekli olan 1 milyon 200 bin lira kredi kullanılması hususunda belediye başkanına yetki verilmesi oylandı ve meclis oybirliği ile istenen yetkiyi verdi.

02 Eyl 2014 - 17:07 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Akyazi.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akyazi.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Akyazi.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Akyazi.net değil haberi geçen ajanstır.

01

Altınyakut - Burası Plan'larda belediye hizmet alanı olduğu halde Eski yitik yönetimce burası müftülüğe devredilmişti anlaşılan diyanet bşklığı buraya bir tesis yapacakki yasal olarak dini tesis alanı olarak plan değişikliği talep etmiş olay tamamen yasal bir zorunlulukken.leş kargalarının 10 gündür yapmış olduğu toplu tüfekli atak ve çırpınışlarından tatmin olamadıklarından ve mevcut idareyi yeterince yıpratamadıkkarından acaba burdan kafaları karıştırabilirmiyiz yorumuna şahit olduk..... başka yolları deneyin koçum bu da diğerleri gibi boşşşş ve fosssss bir manevra olmuş daha peşinize ne kadar daljavuk ve boş adam varsa takın belki hayallerinizde kavuşursunuz o idealinize.peşkeş sorusunu kime sorcakmısın yakut yorumcu öğrenmişssindir umarım,kırrat dernği,diyanet, farklı yerler, toki yanı satışı farklı yerler öğrenmek lazımm tabi sallamadan önceGündemin 7.maddesine göre imar tadilatı yapılarak Cumhuriyet Mahallesi 417 ada, 8 parselde bulunan 3107.05 m2 alan dini alanı haline getirildi.diğeryerlerin yani akyazının dinsiz alan olduğunu söylemiş olmuyormu akp liler.yine yaranmaya çalışıyorsunuz.dinsizliği sizin partiniz yaydı bu memlekete.sadece dini alan olarak ilan ederseniz.ama insanlar bu söylemekle dinci olmaz.orası dini alan değil.gelir kapısı alanı olarak değiştirirseniz doğrusunu yapmış olursunuz.ilerki yıllarda göreceksiniz dini alan mı.yoksa peşkeş çekilen alanmı?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Eylül 17:07