Ayşenur'un ölümünde tuz ruhu ve çamaşır suyu şüphesi!

Evinde ölü bulunan 24 yaşındaki Ayşenur Arpacıoğlu'nun evinde çamaşır suyu ve tuz ruhu kullanarak temizlik yaparken zehirlendiğinden şüpheleniliyor..

Aziz GÜVENER'in haberi
MEDYABAR.COM:
 ​Karasu  İlçesinde yaşadığı evde Pazartesi günü arkadaşları tarafından ölü bulunan Karasu Öncü Gazetesi çalışanı  24 yaşındaki Ayşenur Arpacıoğlu'nun Pazar günü  evinde çamaşır suyu ve tuz ruhu ile temizlik yaparken zehirlenip düşerek öldüğü iddia edildi

Alınan bilgilere göre Karasu'da yaşayan yerel gazetenin reklam servisinde çalışan  24 yaşındaki Ayşenur Arpacıoğlu Pazartesi günü çalıştığı gazeteye gelmeyip  telefonlara da cevap vermeyince genç kız merak edip evine gelen arkadaşları eve girdiklerinde güzel Ayşenur'u banyoda yüzüstü buldular. Yapılan incelemede genç kızın öldüğü belirlenirken araştırma yapan polis ilk tespitlerde genç kızın haftasonu evinde temizlik yaparken Tuz Ruhu ve Çamaşır suyu kullanması sonucu zehirlendiği kendisini kaybedip yere düşünce de başını çarptığını belirledi
 Genç kızın kesin ölümü adli tıp raporu sonrasında kesinleşecek.

 

Bu arada temizlik yaparken zehirlenerek öldüğü belirtilen Ayşenur Arpacıoğlu dün Karasu İlçesinde toprağa verildi

 Uzmanlar ev hanımlarının temizlikte kullandığı Tuz ruhu ve çamaşır suyu'nun karıştırılınca yoğun bir şekilde klor gazı açığa çıktığı, bu gazında solunum yollarında hasara yol açtığı belirtildi. Havasız, küçük ve kapalı ortamlardaki süre arttıkça klor gazının solunum yollarına daha fazla zarar verdiğine dikkat çekiyorlar

PEKİ 24 YAŞINDAKİ GAZETECİ KIZIN ÖLÜMÜNE NEDEN OLDUĞUNDAN ŞÜPHELENİLEN TUZ RUHU ÇAMAŞIR SUYU KARIMI NE KADAR TEHLİKELİ?

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Yanturalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de ev temizliği sırasında çamaşır suyu ve tuz ruhunun karıştırılması gibi tehlikeli bir alışkanlığın bulunduğunu belirtti.

Çamaşır suyundaki sodyum hipoklorit ve tuz ruhundaki hidroklorik asidin birleşince klor gazının ortaya çıkmasına neden olduğunu ifade eden Yanturalı, iki maddenin karışmasının nefes darlığı, astım benzeri hışıltılı solunum, gözlerde yanma bulgularıyla ortaya çıkan solunumsal zehirlenmeye yol açtığını kaydetti.

Acil servislere başvuranların hemen hepsinin "Temizlik yaparken tuz ruhu döktüm, daha temiz olsun diye üstüne de çamaşır suyu boşalttım ve bir gaz çıktı, nefesim daralmaya başladı." hikayesini anlattığını dile getiren Prof. Dr. Yanturalı, karıştırılan temizlik maddelerinin akciğer bronşlarında daralmaya neden olduğunu vurguladı.

Sağlıklı bireylerde bu durumun ölümcül bir riskinin bulunmadığını, astım hastalarına benzer, kısa süreli bir tedavi uyguladıklarını aktaran Yanturalı, astım ve kronik bronşit hastalarında ise zehirlenmenin daha ağır seyrettiğini söyledi.

"Çamaşır suyu ve tuz ruhunu karıştırmasınlar"

Bu zehirlenme biçimine ilişkin vakaların sadece Türkiye'den çıktığını, bunun bilimsel yayınlarda da görüldüğünü dile getiren Yanturalı, şu bilgileri verdi: "Dokuz Eylül, Atatürk, Dicle ve Erciyes üniversiteleri tıp fakültelerinin bu zehirlenme türü ile yaptığı yayınlar ve vaka serileri, dünyaca ünlü bilimsel dergilerde yayınlandı. Klor gazı zehirlenmesine yönelik literatür çok zengin ancak temizlik yapanların bu şekilde çamaşır suyu ile tuz ruhunu karıştırıp astım benzeri bir tabloya maruz kalmaları Türklere özel diyebiliriz. Sadece bizim hastanemize yılda 15-20 hasta bu şikayetle başvuruyor. Türkiye'de kaç kadın bu nedenle zehirleniyor tam olarak bilmiyoruz ama İzmir'de de Erzurum'da da Türkiye'nin her yerinde aynı zehirlenme türüne rastlıyoruz."

Temizlik ürünlerinin karıştırılması nedeniyle zehirlenen hastaları acil tedavi ettikten sonra uyardıklarını da sözlerine ekleyen Yanturalı, "Daha iyi temizlik için ne kullanılacağını bilmiyorum ama çamaşır suyu ve tuz ruhunu karıştırmasınlar." diye konuştu.

19 Haziran 2019 - Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Akyazi.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akyazi.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.