Ücret ödemek istemiyorsanız sevk almadan özel hastaneye gitmeyin!

Özel hastanelerin ücretsiz olduğunu düşünen vatandaşların mağdur olmaması için daha önce hastalıklarını takip eden doktordan "Özel hastanede tedavi görebilir" şeklinde sevk alması gerekiyor. Vatandaşları özel hastanelerden ücretsiz yararlanmasının tek şar

Sağlık Bakanlığı'nın tüm özel hastaneleri pandemi hastanesi ilan etmesinin ardından İl Pandemi Kurulu Sakarya'da bulunan özel hastanelerin arasında görev dağılımı yapmıştı.

Özel hastanelerin ücretsiz olduğunu düşünen onlarca vatandaş devlet hastaneleri yerine özel hastanelerde muayene olmaya kalkınca kötü bir sürprizle karşılaştı.

Özel hastaneleri devlet hastaneleri tarafından sevk edilmeden tercih eden hastalardan özel hastaneler "Normal Muayene Ücreti" istiyor.

Özel hastanelerin pandem hastanesi ilan edilmesinin her isteyenin özel hastanede muayne olabileceği anlamına gelmediğini belirten yetkililer "Sadece ACİL OLARAK ambulanslarla özel hastaneye getirilen hastalar ve kendilerini takip eden devlet hastanelerindeki doktorlarının sevki ile gelen hastalardan ÜCRET ALINMIYOR" şeklinde hastaları uyarıyor.

Örneğin daha önce Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesi'nde "Riskli Gebelik" nedeniyle takip edilen bir hasta direk olarak özel bir hastanede tedavi ve muayene olmak isterse özel hastane normal hasta olarak kabul ettiği hastadan ücret alıyor.

Fakat aynı hasta Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesi'nin Sakarya Kadın Doğu Hastanesi'ne taşınan "Riskli Gebelik" bölümüne gidip buradan " xxxx Özel Hastanesi'nde tedavisine devam edeblir" şeklinde sevk alarak özel hastaneye gittiğinde ücretsiz olarak muayene ve tedavi olabiliyor.

Yine aynı şekilde 112 Ambulansı ile ACİL olarak özel hastaneye getirilen hastalarda PANDEMİ kararları gereği ücretsiz olarak tedavi görüp gerek görülürse ücretsiz olarak yatış işlemleri başlatılabiliyor.

Yetkililer hasta vatandaşların bu ayrıma dikkat ederek mağdur olmadan tedavilerin yaptırabilmeleri için gerekli süreci iyi takip etmeleri konusunda uyarıda bulundu.

Buradaki haberinizde Medar hastanesine riskli gebeliklerin sevk edildiğini belirtmişsiniz. Ancak Medar hastanesi riskli gebelik nedeniyle ve sağlık gerekçesiyle sevk edilen hastalardan ücret talep etmekte. Kız kardeşim Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Riskli gebelik bölümünde takipteydi, salgın nedeniyle Medar’a sevk edildi ama Medar ücret talep ediyor. Ücretsiz sağlık hizmeti alamayacak mıyız ? Evet salgın var ama parası olmayan vatandaş sağlığı bile artık satın mı almak zorunda ? Madem parayla gideceğiz neden Devlet hastaneleri bu özel hastaneye yönlendirdi ? Vatandaş parasıyla gitmeyi bilmiyor mu ?

30 Mart 2020 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Akyazi.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akyazi.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.