Sakarya'ya giren 14 gün çıkamayacak!

Şehir girişlerinde kontrol noktalarında günübirlikçi olmadığını beyan edenler Sakarya'ya girdiği günden itibaren 14 gün boyunca şehri terk edemeyecek.

Şehrin çıkışında yapılacak kontrolde 14 günden önce şehri terk ettiği tespit edilenlere ceza kesilecek. Öte yandan evde 14 günlük karantina süresine uymayanlar, tedavi için götürüldüğü hastaneden kaçanlar "aranan-kayıp şahıs" listesine eklenecek.

İl Pandemi Kurulu tarafından alınan kararlar doğrultusunda bu günden itibaren Sakarya'ya giriş çıkışlar tamamen kontrollü olarak sağlanacak.

Şehre iş nedeniyle gelen veya mal getirip götürecek olanlar uygulama noktalarında bu mazeretlerini bildirdikten sonra şehre giriş yapacak. Şehre giriş yapanlar günübirlikçi sayılacak ve aynı gün şehri terk etmiş olmaları gerektiği kendilerine beyan edilecek.

Öte yandan başka illerden gelerek dost ve akrabalarını ziyaret etmek isteyen bir günden fazla Sakarya'da kalanlar için girdikleri günden itibaren 14 gün boyunca şehri terk etmeleri yasaklanmış olacak.

Şehre giriş yaptıkları günden itibaren beyanlarında günübirlikçi olmadığını söyeleyenler için 14 günlük karantina süresi başlatılmış olacak.

Örneğin İstanbuldan Karasu'da ki yazlığına gelen bir aile 8 gün sonra geri dönmek istediğinde şehir veya ilçe çıkışındaki uygulama noktasında durdurularak geri çevrilecek. Bu yasaya uymayanlar ve zorluk çıkartanlar hakkında işlem başlatılacak.

GBT SORGULARINDA "ARANIYOR" ÇIKACAK

Karantina firarileri, Cumhuriyet savcılığı ve mülki idare amirinin talimatıyla "aranan- kayıp şahıs" listesine eklenecek. Kişisel bilgileri sisteme girilecek. Genel Bilgi Toplama yani GBT sorgularında da "aranıyor" kayıtları çıkacak.

"SALGIN HASTALIK YAYMA" SUÇUNDAN İŞLEM YAPILACAK

Söz konusu kişiler yakalandıklarında gözaltına alınacak. Haklarında " salgın hastalık yayma" suçundan adli işlem başlatılacak. Uygulamaya 81 ilde vakit kaybetmeden başlandı.

03 Nisan 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Akyazi.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akyazi.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.