"Coronazadeler yolda, evi ve binlerce lira geliri çıktı ama yardım istedi" Sizi Allah ıslah etsin!

Dün haftalık iznimi kullandım.Arayamadığım bir kaç arkadaşımı arayıp hem hal hatır sordum hemde virüsle ilgili yaptıkları çalışmalar hakkında bir kaç soru sordum.

Sohbet esnasında ismi bende saklı bir arkadaşımın "Yardım bekleyen çok Hakan'ım ama fırsatçıda bir o kadar fazla" sözleri beni gerçekten çok üzdü.

Bu günde yine yardım organizasyonlarında aktif rol oynayan bir ağabeyimin ettiği laf bana bu köşeyi yazdırdı.

"Yerel yardımlara giremiyoruz. Fırsatçılar o kadar çok ki. Yardım isteyen bir vatandaşın lüks otomobili, evi ve binlerce lira geliri çıktı. Bunun gibi onlarcası var"

Yahu hiç mi edep, haya kalmadı? Hiç mi vicdan barındır mıyorsunuz?

Canını hiçe sayıp çalışıp kazananın alın teri var o yapılan yardımlarda. Ayşe ninenin, Ekrem dedenin emekli maaşı var. Benim çocuğum rızkını yolladım ben o yardım kampanyalarından birine.

Siz nasıl bir karaktere sahipsiniz ki bu paraya hiç hak etmediğiniz, hiç ihtiyacınız olmadığı halde el uzatmaya yeltenebiliyorsunuz.

Sizi Allah ıslah etsin...

Gelelim bu işin çözümüne...

Sakarya'da devlet tarafıdan verilen yardımlara genelde gerçekten ihtiyacı olanlar başvuruyor. Onlar başvuruyor çünki samsarlar devlete başvurmaktan korkuyor.

Fakat özel yardım kuruluşları ve dernekler bu konuda devlete nazaran daha ılımlı davranıyor.

Bunu fırsat bilenler de o tür yardım kuruluşlarının kapısını çalıp, hiç bir ihtiyacı olmamasına rağmen yardım talebinde bulunabiliyor.

Bu fırsatçılara özellikle köklü yardım kuruluşlarının mükemmel istihbarat ağı sayesinde engel olunabilirken ufak grupların yapmak istediği yardımlar ise genelde tecrübesizlik ve yeterli araştırma yapılamadığından böyle yardım simsarları tarafından süistimal edilebiliyor.

O nedenle yaptığınız yardımların nereye gideceğine, kimlerin eline geçeceğine büyük önem gösterin ve yardımlarınızı gerçekten profesyonel olarak bu işi yapan kurumlar veya devlet kontrolündeki kampanyalara yapmaya çalışın.

17 Ağustos depremi sonrasında Depremzadeler çıkmadı mı bu şehirde. Şimdide Coronazadeler çıkmaması için bu sözlerime kulak verin

Yardımlarınızı emin ellere teslim edin...

BU SEFER KORKUNUN ECELE FAYDASI VAR...

Çok hassas bir dönemden geçiyoruz…

Hepimize çok büyük görevler düşüyor…

O kadar büyük ki bu görev;

Belki de bu yüzden basit geliyor!

Neymi o görev, Sadece “evde kal!”

Çok mu zor! Elbette değil...

Bu kez, Korkunun ecele faydası var!

Lütfen Evde Kal..!

Medyabar.com.Hakan Turhan

05 Nisan 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Akyazi.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akyazi.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.