Sakarya'ya her yıl fındık toplamak için gelen binlerce mevsimlik işçi için bunlar yapılacak

Türkiye'de en çok fındık toplanan illerden olan Sakarya, özellikle Güneydoğu Anadolu illerinden binlerce mevsimlik işçiyi ağırlıyor. Mevsimlik tarım işçileriyle ilgili Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı genelgesinde mevsimlik işçiler için yeni kurallar getirildi

Sakarya'ya her yıl fındık toplamak için gelen binlerce mevsimlik işçi için bunlar yapılacak
Sakarya'ya her yıl fındık toplamak için gelen binlerce mevsimlik işçi için bunlar yapılacak
Haber albümü için resme tıklayın

Mevsimlik tarım işçisi olarak çalışmak amacıyla, bulundukları illerden başka illere gidenlerin ve ailelerinin bu süreçte yaşadıkları barınma, sağlık ve eğitim hizmetleri gibi temel ihtiyaçların giderilmesine yönelik Cumhurbaşkanlığı Genelgesi Resmi Gazete'de yayımlandı.

Genelge, Türkiye'nin en çok fndık üretimi yapılan illlerinden olan Sakarya'ya gelecek olan binlerce mevsimlik işçi için de önemli düzenlemeler içeriyor.

Resmi Gazetede yayımlanan genelgede, mevsimlik tarım işçilerinin yoğun olarak çalıştığı yerlerde, eğitim ve sosyal faaliyetleri ile işçilerin temel ihtiyaçlarını giderebilecekleri, bulunduğu iklim şartlarına uyumlu, fonksiyonel, prefabrik, betonarme ya da çelik iskeletli, yeterli altyapı ve üstyapısı bulunan ve ortak kullanım alanlarının oluşturulması valiliklerin koordinesinde gerçekleştirilecek.

Sakarya'ya her yıl fındık toplamak için gelen binlerce mevsimlik işçi için bunlar yapılacak


Genelgede, mevsimlik tarım işçilerinin ve ailelerin sağlık hizmetleri için yapılan yeni düzenlemede işçilerin ve ailelerinin aşılamalarının takibi, bulaşıcı hastalık, kanser, verem taramaları ile kronik hastalık tarama ve izlemlerine yönlendirmeye ilişkin faaliyetler periyodik olarak yürütülecek. Ayrıca mevsimlik tarım işçiliğinin yoğun olduğu bölgelerde ise yeterli sayıda sağlık personelinin istihdam edileceği belirtildi.

Öğrencilere yönelik düzenleme
Özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların rehberlik araştırma merkezi müdürlükleri tarafından eğitim imkanlarından faydalandırılacağı belirtilen açıklamada, il milli eğitim müdürlüklerince, çocukların daimi ikametgahlarındaki okullarına döndüklerinde öğrenme kayıplarına yönelik telafi eğitimlerinin yapılacağı ve geçici yerleşim alanlarında eğitim ve sosyal faaliyetler için oluşturulan merkezlerin, çocuklar için etkin bir eğitim merkezi olarak kullanılmasının sağlanacağı belirtildi.
Eğitim çağındaki çocukların eğitimlerini devam ettirmek üzere Milli Eğitim Bakanlığının ilgili yönerge-genelge hükümleri uygulanırken, ayrıca çocukların okul kıyafetleri ve malzemelerinin sağlanmasının valiliklerce sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla temin edilecek.

Şehirler arası yolculuklara düzenleme
İşçileri taşıyan karayolu araçlarının, 00.00-06.00 saatleri arasında şehirler arası yolculuk yapmamaları sağlanacağı ifade edilen genelgede, İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından mevsimlik tarım işçilerinin göç dönemlerinde yolculuklarının güvenli ve sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi amacıyla göç alan ve göç veren yerler arasında trafik denetimleri artırılacak.

Sakarya'ya her yıl fındık toplamak için gelen binlerce mevsimlik işçi için bunlar yapılacak

Kurullar oluşturulacak

Genelgede, mevsimlik tarım işçisi gönderen ve alan her il ve ilçede, mülki idare amirinin başkanlığında o ildeki ve ilçedeki ilgili kurum ve kuruluşlar ile muhtarlar, işçi, tarım aracısı ve işveren (toprak sahibi/işleten) temsilcilerinin katılımı ile "İl/İlçe Mevsimlik Tarım İşçileri İzleme Kurulu" oluşturulacağı açıklandı. Bu kurulların her dönem başında mevsimlik tarım işçilerinin iş koşullarına ilişkin çalışmalar yapacağı belirtildi.
Ayrıca bu kurullar, aracılar ile işverenler veya doğrudan işçiler ile işverenler arasında sözleşme yapılması için gerekli tedbirleri alacağı ve ortaya çıkan uyuşmazlıkların çözülmesini temin edecek

İzleme ve değerlendirme kurulu oluşturulacak

İlgili bakan yardımcılarından oluşan 'Mevsimlik Tarım İşçiliği İzleme ve Değerlendirme Kurulu' oluşturulacak. Oluşturulacak kurulda gerek görülmesi halinde, mevsimlik tarım işçilerinin daimi ikamet illerinin ve yoğun olarak çalıştıkları illerin valileri ile ilgili taraflar ve akademisyenler Kurul'a davet edilecek. Yılda en az bir kez toplanacak olan kurul, mevsimlik tarım işçiliği ile ilgili ulusal politikanın belirlenmesi, kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonun sağlanması, valiliklerce bu Genelge kapsamında yürütülen faaliyetlerin izlenmesi ve sorunlara çözüm üretilmesi hakkında çalışmalar yürütecek.

27 Nis 2024 - 13:44 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Akyazi.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akyazi.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Akyazi.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Akyazi.net değil haberi geçen ajanstır.

03

Akyazı Li - Çiftçiye emeğinin karşılığı çevrilsin Davut Güloğlu başbakan iken mazot yarısi devletten yarışı çiftçiden die bı açıklaması var yazın YouTube falan bakın hiç alan oldumu çiftçi herşeye net bir şekilde para versin. Mahsulleri değerli bir ücret olmasın olmaz köy okulları nie kapatıldı.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Nisan 20:43
02

Siyasiye Tapmayan Adal - Akyazı net işine gelmeyen yorumları engelleme

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Nisan 10:31
01

Siyasiye Tapmayan Adal - Recep Tayyip Erdoğan

Fındığa hak ettiği parayı verirsin

Hegemon firmalara çaldırmasın emeği

Milli ürün fındığa sahip çıkılsın

Millet bilir misafir ağırlamayı

Boş işlerle uğraşılmasın

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 28 Nisan 09:29