En İyi Ayakkabı Nasıl Anlaşılır?

Ayakkabı sadece günlük hayatımızda kullandığımız giyim aksesuarı değildir.

Aynı zamanda tarzımızı şekillendiren, ayak sağlığı ve konforunun önemli parçalarından biridir. Günümüzün hatta yaşamımızın çok büyük bir bölümünü ayaklarımızın üzerinde geçirdiğimiz için sadece estetik kaygılarla seçimler yapmamaktayız. Dolayısıyla ayakkabıların kalitesi doğrudan ayak konforunu ve hayat kalitesini etkiler. Kaliteli ayakkabı tercih etmek bunların yanında hem maliyeti azaltmakta hemde karbon ayak izini azaltarak sürdürülebilirlik açısından doğa dostu bir tüketim anlayışı oluşturmaktadır.

Ayakkabıda Aranacak Özellikler?

Bir ayakkabının öncelikle rahat olmasını ve ayaklarımızı yormamasını isteriz. Bunun içinde yastıklama yaparak basınç noktalarını azaltan ergonomik tasarımları seçmek yerinde olacaktır. Ayakkabının rahat olması içinde ayak numaramıza ve ayak yapımıza uygun, hareket halindeyken ayak yapımıza göre esneyebilen ve ayağı saran tasarımlar olmalıdır. Dolayısıyla uzun saatler ayakta kaldığımızda dahi konfor sunabilir, ayakları yormaz. Bunların yanında bir diğer önemli nokta ise ayakkabının malzemesidir. Ayakkabının nefes alan malzemelerden yapılması hatta nefes alabilen malzemelerden yapılan ayakkabılar seçilmesi gerekir ki böylece ayaklar terleme yapmaz ve ayaklar hem kuru hem de serin kalır. Bu kadar özelliğin sağladığı konforun yanında olmazsa olmaz diyebileceğimiz şey ise ayakkabının ağırlığıdır. Eğer bu kriterlere sahip ama ağır olan bir ayakkabı ayaklarımız ve bacaklarımızı yorabilir. Bunun içinde ayakkabının hafif olması performans açısından da daha konforludur.

İyi Ayakkabı Sadece Konforlu Bir Ayakkabı Mıdır?

Kaliteli, iyi bir ayakkabı tabiki de konforlu olmalı, kaliteli malzemelerden yapılmalı, lakin günümüzün ihtiyaçları gereğiyle, başka kriterlerde kaliteli ayakkabı diyebilmek için göz önüne alınmaktadır.

Bunlardan biri ayakkabının tasarımıdır. Ayakkabı tasarımları zaman içinde hatta çok kısa zaman içerisinde sürekli değişmekte ve dönüşmektedir. Dolayısıyla dönemin modasına uygun tasarıma sahip kaliteli bir ayakkabıyı tercih ettiğimizde modasının geçmesiyle birlikte kullanım sıklığı azalacak belkide raflara kaldırılacaktır. Bu yüzden modaya uygun ama zamana karşı tasarımını koruyacak tarzda ayakkabıları seçmek modaya uygunluk ömrünü de uzatmış olacaktır. Lakin dikkat edilmesi gereken bir nokta da şudur ki; hem konforlu hemde modaya uygun bir ayakkabının kullanılabilirliği de çok yönlü olmalıdır. Yani işlevsel olmalıdır ki, hem günlük hayatta hem yürüyüş yaparken hemde ofis ortamında yaptığımız kombinlere uyum sağlayabilmelidir. Bu ihtiyaçları karşılayabilecek, geniş renk ve numara seçeneğiyle hem modayı yakalayıp hem de modasını koruyan tasarımlara sahip olan New Balance Kadın ve Erkek ayakkabılarından biri olan New Balance 574 Unisex günlük ayakkabı tercih edebileceğiniz kaliteli ayakkabılardan biridir.

01 Nis 2024 - 11:50 - Yaşam