SASKİ Hızırilyas Su Yönetim Merkezi'nin açılış töreni gerçekleşti!

SASKİ Hızırilyas Su Yönetim Merkezi'nin açılış töreni SASKİ Hızırilyas Tesisleri'nde gerçekleştirildi.

SASKİ Hızırilyas Su Yönetim Merkezi'nin açılış töreni gerçekleşti!
SASKİ Hızırilyas Su Yönetim Merkezi'nin açılış töreni gerçekleşti!
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Sakarya  Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sakarya Tarım il müdürü, Hendek belediye başkanı, SESOB Başkanı Hasan Alişan, MHP İl başkanı Oğuz Alkaş, Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan, Emekliler Derneği Başkanı katılım sağladı.

SASKİ Hızırilyas Su Yönetim Merkezi'nin açılış töreni gerçekleşti!


Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce açılışta önemli açıklamalarda bulundu. 

"DUYARLI HAREKET ETMEK ZORUNDAYIZ"

Ekrem Yüce'nin açıklamaları şu şekilde; 

"Kıymetli Hazirun,

Sizleri saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyorum.

Malumunuz kâinat, insana muhtaç olmaksızın muazzam bir çark gibi kendi halinde çalışmaktadır.

Yaşamımızı idame ettirirken duyarlı hareket etmek zorundayız. Aksi takdirde doğanın bu ulvi dengesi bozulacaktır. Bu konuda elimizdekinin kıymetini bilmeli ve bildirmeliyiz.

Atalarımız ne güzel söylemiş: “Bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur.” Çevremize gereken duyarlılığı gösterdiğimiz sürece ve elimizdeki bağın dağ olmasına izin vermediğimiz sürece sürdürülebilir bir yaşamın faydasını göreceğimize inancımız tamdır.

SASKİ Hızırilyas Su Yönetim Merkezi'nin açılış töreni gerçekleşti!

Kıymetli Katılımcılar,


Büyükşehir Belediyesi olarak yarınlarımızı düşünerek hayata geçirdiğimiz çalışmalara Hızırilyas İçme suyu ve Atık su Analiz Laboratuvarını da ekliyoruz.
Mevcut laboratuvarımızın artık ihtiyaçları karşılayamadığını, akreditasyon şartlarını sağlayamadığını ve yeni cihazların alımı için yeterli alanının bulunmadığını görünce kolları sıvadık.

1.720 m2 alana sahip 3 katlı inşa ettiğimiz laboratuvarda;
Merkezi havalandırma sistemi,
UV dezenfeksiyon ve HEPA filtreli temiz hava besleme sistemi bulunmaktadır.
İçme sularında çeşitli bakterilerin analizleri yapılması ve su kalitesinin test edilmesi için akreditasyon şartlarına uygun Mikrobiyoloji Laboratuvarımız  yer almaktadır.
Bunların yanı sıra arşiv, sarf malzeme depoları, özel havalandırmalı sıvı ve toz kimyasal depoları, kimyasal dolaplar, çeker ocak sistemleri, numune dolapları yer almaktadır.
Anyon-Katyon Analizleri yapıldığı atıksu laboratuvarı yer almakta olup toplam 8 adet cihaz bulunmaktadır.
Kıymetli Katılımcılar,

Laboratuvarımızda;

SASKİ Hızırilyas Su Yönetim Merkezi'nin açılış töreni gerçekleşti!

- Sapanca Gölü, Akçay Barajı ve Havzaları besleyen derelerden ve diğer içmesuyu kaynaklarından alınan yüzeysel su, yeraltı suyu ve sediment numunelerinin analizleri yapılmaktadır.
- İçme suyu ve atık su arıtma tesislerinin giriş ve çıkış sularından alınan atık su numuneleri ile arıtma çamuru numunelerinin analizleri yapılmaktadır.
- Kanalizasyon sistemine deşarj yapan sanayi kuruluşlarından alınan atıksu numunelerinin analizleri yapılmaktadır.
- Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yürütülen MELBES (Merkezi Laboratuvar Belirleme Sistemi) kapsamında çevre illerden numune alma ekiplerimiz tarafından alınan atık su numunelerinin analizleri yapılmaktadır.
- Kamu kurumlarından veya özel taleplerle gelen diğer numunelerin analizleri yapılmaktadır.
Üstelik bu analizler Uluslararası kabul görmüş standart metotlarla raporlanması yapılmaktadır.


Laboratuvarımız, ilk olarak 2008 yılında TÜRKAK tarafından 18 parametreden akredite edilmiştir. Bugün itibariyle ise;

SASKİ Hızırilyas Su Yönetim Merkezi'nin açılış töreni gerçekleşti!

Su kapsamında 63 adet,
Atıksu kapsamında 62 adet,
Arıtma çamuru 1 adet,
Sediment kapsamında 1 adet olmak üzere toplam 127 adet parametreden akredite durumdadır.
Ayrıca Laboratuvarımıza Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı tarafından Yeterlilik belgesine sahip olup, Mayıs 2023 tarihi itibariyle toplam yeterli parametre sayısı 54 adettir.
“İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik’’ ve “İçme Suyu Temin Edilen Su Kalitesi Ve Arıtılması Hakkında Yönetmelik’’ kapsamında Su İdareleri tarafından bakılması gereken yaklaşık 300 parametrenin analizleri tarafımızca yapılacak olup, bu parametrelerden akredite olunmasını planlıyoruz. Laboratuvarımızın yetkinliğin izlenmesi için Çevre Referans Laboratuvarı tarafından yapılan Yeterlilik Testlerine ve Uluslararası Yeterlilik Testlerine katılım sağlanmakta olup, başarılı sonuçlar alınmaktadır. Laboratuvarımıza yıl içinde yaklaşık olarak 4 bin 500 ila 5 bin 600 arasında numune gelmektedir. Yaklaşık olarak 100 bin ila 160 bin parametre bakılmaktadır.

SASKİ Hızırilyas Su Yönetim Merkezi'nin açılış töreni gerçekleşti!

Kıymetli Katılımcılar,

Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak hemşerilerimize sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sunmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Önümüzdeki dönemlerde de devam edeceğiz inşallah.
Önceliğimizin her zaman fayda sağlamak olması bizleri hep daha da ileriye taşıdı. Bugün Sakaryamızın geldiği noktaya bakınca gururlanmamak elde değil.
Tarımda, sporda, ulaşımda, eğitimde, turizmde birçok çalışma gerçekleştirirken bir yandan çevreci yaklaşımla daha sağlıklı bir Sakarya inşa etmek bizlere daha da çalışma azmi veriyor. Bu azim ile hizmetlerimize birlik beraberlik içerisinde önümüzdeki günlerde de devam edeceğiz inşallah.
Bugün tanıtımını gerçekleştirdiğimiz Hızırilyas İçme suyu ve Atık su Analiz Laboratuvarının şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyor, sizleri saygıyla selamlıyorum" dedi. 

Program dua ve kurdele kesimi ile sona erdi.

SASKİ Hızırilyas Su Yönetim Merkezi'nin açılış töreni gerçekleşti!

09 Oca 2024 - 01:27 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Akyazi.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akyazi.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Akyazi.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Akyazi.net değil haberi geçen ajanstır.