Domain Satın Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Eğer teknik bilgiye sahip olmayan biri, bir web sitesi yapmayı düşünmeye başladığında, kafasını karıştıran ilk şeylerden biri domain kelimesidir. Muhtemelen bu kelimeyi daha önce hiç duymadıysanız, ne anlama geldiğini tahmin etmeniz biraz zordur.

Domain kelimesi kulağa çok teknik gelebilir, ancak bu yazıyı okuduktan sonra domain ile ilgili her şeyi tüm detayları ile öğreneceksiniz.

Domain Nedir?

Domain yani alan adı, bir web sitesine gitmek isterken URL çubuğuna yazdığınız şeydir. Yani, bir web sitesinin adresidir.

Daha teknik bir açıklama isterseniz, internet bir milyardan fazla web sitesinden oluşur ve her web sayfasının ve bilgisayarın birbiriyle iletişim kurabilmesi gerekir. Bu iletişim IP adresleri aracılığıyla sağlanır. IP, internet üzerindeki bir bilgisayarı tanımlayan bir dizi sayıdır. Tıpkı bilgisayarlar gibi web siteleri de IP adresleri ile tanımlanır.

Eğer alan adları olmasaydı, Facebook'ta oturum açmak ya da Google'da arama yapmak için her seferinde gitmek istediğiniz web sitesi için belirli numaralar (IP) girmek zorunda kalırdınız. Bu neredeyse imkansız olacağı için alan adları, sitelere kolayca erişmemizi sağlamak için oluşturulmuştur.

Alan Adının Bileşenleri

Alan adları iki ana bileşenden oluşur: ikinci düzey alan adı (SLD) ve üst düzey alan adı (TLD). SLD, bir alan adının TLD'den önce gelen kısmıdır. Web sitenizi diğerlerinden ayıran benzersiz bir tanımlayıcıdır. Örneğin, "123.com" alan adında "123" SLD'dir.

TLD, bir web sitesi adresinin son kısmıdır ve son noktadan sonra görünür. TLD'ler web sitesinin yerini ve amacını tanımlamak için kullanılır. Önceki örneğimizde, ".com" bir TLD'dir.

TLD'ler ayrıca genel üst düzey alan adları (gTLD'ler), ülke kodu üst düzey alan adları (ccTLD'ler) ve sponsorlu üst düzey alan adları (sTLD'ler) olarak kendi aralarında üçe ayrılır.

Alan Adları Nasıl Çalışır?

Alan adları bilgisayarların bir web sitesinin barındırıldığı sunucuyu bulmasını sağlar. Sunucu daha sonra bilgisayarınıza bir sinyal göndererek yazdığınız siteye erişmenizi sağlar.

Tarayıcıya bir alan adı yazdığınızda, aslında ICANN olarak da bilinen Alan Adı Sistemi adı verilen bir sunucu ağına bir istek gönderilir. Bu sunucular alan adını kendi kayıtlarında arar ve sitelerini aradığınıza dair bir istek gönderir.

Bu noktada, bir hosting şirketi devreye girer. Hosting şirketi daha sonra ad sunucularının web siteniz tarafından depolanan verilere erişmesine izin verir.

Bu veriler daha sonra bilgisayarınızda veya telefonunuzda gördüğünüz arayüze çevrilebilmesi için arama yaptığınız web tarayıcısına geri gönderilir.

Alan Adları Neden Bu Kadar Önemli?

Alan adları, markanızın çevrimiçi kimliğinin temel taşı olarak işlev görür. Bu, birçok işletmenin dünyanın geri kalanına karşı rekabet ettiği modern dijital ortamda çok önemlidir.

Alan adınız birçok (hatta çoğu) müşteri için markanızla etkileşime geçmek için ilk adres olduğundan, iyi bir alan adı doğru ilk izlenimi yaratmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca marka bilinirliğini de güçlendirir. Alakalı ve akılda kalıcı bir alan adı güven oluştururken kafa karıştırıcı veya genel bir alan adı potansiyel müşterileri uzaklaştırabilir.

Arama motorları söz konusu olduğunda da, alan adları birçok sıralama faktöründen biri olarak kullanılır. Alan adınız alakalı ise sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer alma şansınız artar.

Domain Türleri

Aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli domain uzantıları vardır. En popüler uzantı .com'dur. .Net, .org, .info, .io ve .tv gibi başka seçenekler olsa da herkes tarafından bilinen ve güvenilen .com ile devam etmeniz önerilir.

1. Üst Düzey Alan Adı (TLD)

Üst düzey alan adları veya kısaca TLD'ler, DNS'deki en üst düzey alan adı uzantılarıdır. Düzinelerce TLD vardır, ancak .com, .net ve .org açık ara en popüler olanlarıdır. Aralarından seçim yapabileceğiniz başka birçok TLD olmasına rağmen, bunlar o kadar iyi bilinmez veya profesyonel görünmenizinin önüne geçebilir, bu yüzden çok fazla kullanılmaz.

2. Sponsorlu Üst Düzey Alan Adı (sTLD)

Sponsorlu üst düzey alan adı, belirli bir topluluk için bir sponsoru temsil eden bir TLD türüdür. Bazı sTLD örnekleri arasında askeri birlikler için .mil, hükümetler için .gov ve üniversiteler ve eğitim kuruluşları için .edu yer alır.

3. Ülke Kodlu Üst Düzey Alan Adı (ccTLD)

Ülke kodlu üst düzey alan adları, ülkelere özgü alan adlarıdır. Türkiye için .tr ve Amerika Birleşik Devletleri için .us gibi ülkeye özgü bir uzantıyla biterler. Bu nedenle, bu alan adları belirli bir ülkedeki kişileri hedeflemek için kullanılır.

İkinci Seviye Alan Adı Nedir?

İkinci seviye alan adı, bir URL adresinin veya alan adının .com, .org veya başka bir uzantının solunda kalan kısmıdır. Bu nedenle, her alan adı hem üst hem de ikinci düzey alan adını içerir. Bunlar sadece bir alan adının bireysel yönlerini ifade eder.

Domain Satın Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Piyasada bu kadar çok farklı web sitesi varken ve her gün bunlara binlercesi eklenirken, hala kullanılabilir durumda olan bir domain bulmak sandığınızdan daha zor olabilir. Fakat aşağıdaki ipuçlarını takip ederek bu zorlukların üstesinden gelebilirsiniz:

1. .com'un önemi

.com alan adı uzantısını tercih edin. Bu alan adı en çok kullanılan ve hatırlaması en kolay alan adıdır. Ayrıca Google'da en iyi sıralamaya sahip olduklarına dair teoriler vardır (yine de bunun %100 doğru olduğunu söyleyemeyiz).

Fakat hayalinizdeki .com uzantılı domaini başka biri kaydetmişse, alternatif TLD'leri düşünün.

2. Anahtar kelimeler kullanın

Alan adınızda bir anahtar kelime kullanmaya çalışın. Kitaplarla ilgili bir web sitesi yapıyorsanız, alan adınıza kitap eklemenin bir yolunu bulun. Her ne kadar bu durumun SEO üzerinde bir etkisi olmadığı söylense de, anahtar kelimeler web sitenizin markasını daha markalaşmış bir hale getirir.

3. Kısa ve Basit Tutun

Alan adınız kısa ve hatırlaması kolay olsun. Alan adınız uzun ve hatırlaması zorsa, ziyaretçiler adres çubuğuna alan adınızı yazmakta zorlanır ve hatta belki de sitenize hiç gelmezler.

Ayrıca, alan adınızın hecelenmesi kolay olmalıdır ve sayı veya tire gibi sembollerden kaçınmanız gerekir.

Neden mi?

Çünkü alan adınıza 4 rakamını koyarsanız, insanlar bu rakam olarak algılamayabilir ve dört şeklinde hecelemeye çalışabilir. Sonuç olarak da ziyaretçiler, yazım hataları nedeniyle web sitenizi bulamayabilir.

4. Alan adınıza bağlı kalın

Teknik olarak istediğiniz zaman yeni bir alan adı alabilirsiniz, ancak bu kesinlikle önerilmez.

Alan adınızı her değiştirdiğinizde, Google bunu yeni bir site olarak değerlendirir, bu nedenle çok sayıda sıralama kaybedersiniz ve eski web sitenizin alan adına gitmeyi deneyecek web sitesi ziyaretçilerinin kafasını karıştırabilirsiniz.

Bu yüzden beğendiğiniz doğru alan adını bulmanız ve ona bağlı kalmanız gerekir.

Bu konuda hala yardıma ihtiyacınız varsa, ücretsiz olarak kullanabileceğiniz alan adı oluşturucu araçları vardır.

Lean Domain Search gibi araçlar, alan adında istediğinizi bildiğiniz bir anahtar kelimeyi girmenize olanak tanıyarak size binlerce öneri sunar. Tek yapmanız gereken anahtar kelimenizi araca yazmaktır. Araç, kelimenizi veya kelime grubunu diğer yaygın ve alakalı anahtar kelimelerle eşleştirir. Size hangi alan adlarının mevcut olduğunu ve bunları nasıl kaydedeceğinizi gösterir.

Alternatif bir alan adı oluşturma aracı isterseniz, bu araçlardan biri de Namechk’tir.

Birkaç farklı alan adı fikriniz varsa, bu aracı kullanarak hangi alan adı uzantılarının mevcut olduğunu ve sosyal medyada nelerin mevcut olduğunu görebilirsiniz.

Bu araç en çok bir web sitesi ve bunun etrafında bir YouTube kanalı oluşturuyorsanız veya web sitenizin adıyla eşleşecek bir Facebook sayfası istiyorsanız kullanışlıdır.

Temel olarak, yalnızca bir web sitesi yerine bir marka oluşturmak istiyorsanız, bu araç önce bir dizi farklı siteyi aramak zorunda kalmamanıza yardımcı olabilir.

5. SEO için anahtar kelimeler ekleyin

Ürün veya hizmetlerinizle ilgili anahtar kelimeler kullanmak arama sıralamanızı yükseltmenize yardımcı olabilir. Ayrıca ziyaretçilere işletmenizin ne hakkında olduğunu hatırlatır.

Domain Sorgulama Nedir?

Birisi belirli bir domainin kullanılabilirliğini kontrol etmek istediğinde, domain sorgulama yapmalıdır. Domain sorgulama, alan adının başka biri tarafından kaydedilip kaydedilmediğini veya yeni bir sahip tarafından kaydedilmeye uygun olup olmadığını ICANN'de aramak için kullanılabilecek bir alan adı kontrol aracı kullanılarak yapılabilir.

Bu kontrolü sağlamak için kullanılabilecek çeşitli çevrimiçi araçlar vardır, ancak bu noktada hız ve güvenilirlik çok önemlidir. Çünkü kontrol ettiğiniz alan adını engelleyebilecek bazı alan adı kayıt şirketlerini kullanırsanız, bu iyi adın değerini gördükleri için onu sizden önce kaydedebilirler.

Bu noktada Niobe Hosting gibi güvenilir bir kayıt şirketi kullanmak, kontrol sağlamanın en iyi yoludur.

Domain sorgulama nasıl yapılır?

1. Müsaitliği kontrol edin

İstediğiniz alan adının kullanılabilir olup olmadığını kontrol etmeden önce, alan adı fikirleri hakkında dikkatlice düşündüğünüzden emin olun ve ardından Niobe Hosting domain sorgulama aracına hayalinizdeki alan adını girin.

2. Alan adınızı seçin

Bir alan adı seçerken, markanızla, yaptığınız işle ilgili olmasına veya rakiplerinizden farklı olmasına dikkat edin. Benzersiz bir alan adı kaydetmek için bu ipuçlarını mutlaka aklınızda tutun.

3. Alan adı kayıt adımına geçin

Niobe Hosting’de mükemmel alan adını bulduktan sonra devam edin ve gerekli adımları takip ederek alan adınızı kaydedin.

Domain Nasıl Satın Alınır?

İyi bir domain seçtikten sonra onu satın almanız gerekir. Bir domain satın almanın en basit yolu, öncelikle iyi bir domain kayıt şirketi bulmaktan geçer. Domain satın almak için kullanılabilecek çok sayıda farklı site vardır, fakat bu noktada alan adınızı kaydederken Niobe Hosting gibi saygın bir alan adı kayıt kuruluşu seçmeniz çok önemlidir.

Niobe Hosting, popüler Üst Düzey Alan Adlarını (TLD'ler) en iyi alan adı fiyatlarıyla sağlar. Uygun fiyatlı alan adlarının yanı sıra, web hosting, kurumsal e-posta, SSL sertifikaları, hazır web site tasarım aracı ve çok daha fazlasını müşterilerine sunar.

Bir ila on ila yüz yıl arasında değişen uzun dönemler için alan adı kaydı sunar.

Girdiğiniz anahtar kelimelere ait alan adı alınmışsa, farklı uzantılara sahip alan adları önerir.

Alan adı transferlerini ücretsiz olarak yapar.

Kötü amaçlı yazılım taramaları ve otomatik kötü amaçlı yazılım kaldırma için internet sitesi güvenlik planları sunar.

Sürükle ve bırak hazır site aracının teknik bilgisi olmayanlar için kullanımı kolaydır.

Müşteri destek ekibi, daha önce alan adı satın almamış yeni başlayanlara yardımcı olur.

Domain Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Hususlar

Yeni başlayanların alan adı satın alırken bilmesi gereken bazı ekstra ipuçları vardır. Bunları bilmezseniz, bir noktada belirli bir süre sonra alan adınızı kaybedebilirsiniz.

1. Alan Adı Gizliliği

Bir alan adı için kaydolduğunuzda, kişisel bilgileriniz WHOIS kayıt kuruluşu adı verilen bir veri tabanına kaydedilir ve herkes bunları görüntüleyebilir.

İşletmeler bu WHOIS kayıt şirketine erişmenin yollarını bulur ve bunları hizmetlerini sunacakları telefon numaralarının bir listesi olarak kullanır.

Alan adı gizliliği için ekstra ödeme yapmak, bilgilerinize bu işletmeler tarafından erişilemeyeceği anlamına gelir, böylece yeni alan adınız yüzünden spam almazsınız.

Niobe Hosting gibi bazı alan adı kayıt şirketleri, bir alan adı satın aldığınızda bu hizmeti ücretsiz olarak sunar.

2. Otomatik Yenilemeyi Ayarlayın

Alan adınızı her yıl otomatik olarak yenilenecek şekilde ayarlayın. Bir alan adını 12, 24 veya 36 aylık dönemler gibi belirli sayıda ay için kayıt edebilirsiniz.

Çoğu kişi 1 yılı seçer, ancak uzun vadeli satın alma fırsatları da vardır.

Kaydı son kullanma tarihinden önce yenilemezseniz, yalnızca o süre boyunca web sitenizi ziyaret edemezsiniz, daha sonrasında gerekli işlemleri yapmazsanız, alan adınız başkası tarafından satın alınabilir.

Otomatik yenileme, alan adınızın düşmemesini sağlar ve bu konuda hiçbir zaman endişelenmenize gerek kalmaz.

05 Oca 2024 - 15:05 - Teknoloji


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Akyazi.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akyazi.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Akyazi.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Akyazi.net değil haberi geçen ajanstır.