o firmaya verilen "özel endüstri bölgesi" genişletildi!

Sakarya'da Cumhurbaşkanı Kararıyla ASAŞ firması Özel Endüstri Bölgesi ilan edilen bölge genişletildi. ASAŞ, bölgede milyonlarca Euro yatırımla vagon üretimi gerçekleştirecek.

o firmaya verilen "özel endüstri bölgesi" genişletildi!
Haber albümü için resme tıklayın

Sakarya'nın  Akyazı ve Karapürçek ilçeleri sınırlarında kalan 136 hektarlık alan, 6 Mayıs 2023 Cumartesi günü Resmî Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla ASAŞ Alüminyum Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Sakarya Özel Endüstri Bölgesi olarak ilan edilmişti.

ASAŞ Alüminyum'un üretim yaptığı fabrikayı ve çevresindeki arsaları kapsayan Özel Endüstri Bölgesiyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Resmî Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlanan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kararıyla ASAŞ Alüminyum Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Sakarya Özel Endüstri Bölgesinin alanı yaklaşık 2 hektar daha genişletildi. Böylece bölgenin yüzölçümü 138.87 hektar oldu.


ASAŞ'ın bedeli 100 milyon Euro'nun üzerinde olan 15 bin ton pres hattı yatırımı yaparak vagon alüminyum gövdesini komple üreteceği fabrikasını inşa edeceği alan Karapürçek'e bağlı Yazılıgürgen Mahallesindeki evlere kadar uzanacak. ASAŞ'ın halihazırda üretim yaptığı fabrikaların arasından Mudurnu çayı da geçiyor. 


ÖZEL ENDÜSTRİ BÖLGESİ NEDİR?
Özel Endüstri Bölgesi,önerilen alanın en az %51’inin mülkiyetine ve/veya varsa süreleri ile sınırlı olmak kaydıyla irtifak hakkına veya kullanma iznine sahip gerçek ya da tüzel kişilerin başvurusu üzerine ilan edilebilecek endüstri bölgesidir.

Özel Endüstri Bölgesi izni almak için en az 1 milyar 670 milyon TL yatırım taahhüdünde bulunmak gerekiyor.

o firmaya verilen

ÖZEL ENDÜSTRİ BÖLGESİNİN AVANTAJLARI NELER?
- Projesine göre bölgenin yatırımlara hazır hale gelmesi için gereken altyapıya ilişkin masraflar, bakanlık tarafından karşılanabilir.

- Bakanlık tarafından özel mülkiyete konu alanlar kamulaştırılabilir. Projesine göre kamulaştırmaya ilişkin masraflar da bakanlık tarafından karşılanabilir.

- Harita, etüt raporu, imar planları, alt ve üst yapı projeleri bakanlık tarafından onaylanır. Bu işlemler için bedel alınmaz. Yapı ruhsatı, yapı kullanma izni, iş yeri açma çalıştırma ruhsatı bakanlık tarafından verilir ve söz konusu ruhsatlar için harç alınmaz.

- Yatırım için şart olan 'ÇED gerekli değildir' veya 'ÇED olumlu' kararları en geç 2 ay içinde verilir. Bakanlık tarafından verilen onay ve izinler ile tesisin üretime geçmesi için alınan diğer izinler ilgili kurumlarca 15 gün içinde verilir.

- Hazine arazileri üzerinde 49 yıllığına irtifak hakkı veya kullanma izni verilir. İrtifak hakkı veya kullanma izni bedeli, taşınmazın emlak vergisine esas asgari metrekare birim değeri toplamının binde 5'i, stratejik yatırım olması durumunda ise binde 1'i oranında belirlenir.

- Özel endüstri bölgelerine ilişkin Cumhurbaşkanınca ek teşvikler belirlenebilir.

- Yatırım Teşvik Belgesi alan yatırımlar, vergi indirimi ve sigorta primi işveren hissesi desteği açısından bulundukları bölgenin bir alt bölgesinde sağlanan oran ve sürelerde bu desteklerden yararlanabilir.

- Bölgede  yer alan bütün binalar emlak vergisinden, arsaların tahsisine ilişkin sözleşme ve taahhütnameler damga vergisinden muaftır.

- Bölgede yer alan gayrimenkullerin ifraz, taksim veya birleştirme işlemleri, söz konusu bölgelerde bulunan arsaların tahsisi nedeniyle şerhi gerektiren işlemleri ile bu arsa ve üzerine inşa edilen binaların tahsis edilene devir ve tescil işlemleri ve cins değişikliği işlemleri harçtan muaftır.

21 Ara 2023 - 13:12 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Akyazi.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akyazi.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Akyazi.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Akyazi.net değil haberi geçen ajanstır.