Uzman Eyidoğan uyardı! Sakarya 7.0 büyüklüğündeki depremden etkilenecek

Deprem uzmanı Prof. Dr. Haluk Eyidoğan Marmara Denizi tabanında oluşacak 7.0 büyüklüğündeki bir depremin Marmara’daki 11 ilin tamamını etkileyeceğini ifade ederek uyarılarda bulundu

Uzman Eyidoğan uyardı! Sakarya 7.0 büyüklüğündeki depremden etkilenecek
Uzman Eyidoğan uyardı! Sakarya 7.0 büyüklüğündeki depremden etkilenecek
Haber albümü için resme tıklayın

Uzman Eyidoğan uyardı! Sakarya 7.0 büyüklüğündeki depremden etkilenecek

Prof. Dr. Eyidoğan T24 haber sitesinde  yer alan yazısında İstanbul’da beklenen deprem hakkında görüşlerini açıkladı. “Marmara Denizi tabanında oluşması beklenen 7.0 ve daha büyük bir deprem 100 km’lik yarıçaplı alan içerisinde can ve ekonomi kayıplarına maruz kalacak” diyen Eyidoğan bölgede bulunan 11 ilin etkileneceğine vurgu yaptı.

Bu illerin sırasıyla; Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli,  Sakarya, Tekirdağ ve Yalova olduğunu belirten Eyidoğan “Bunların içerisinde 7 ilin Marmara Denizi’ne kıyısı vardır.  Marmara Bölgesi yaklaşık 72 bin 666 kilometrekarelik büyüklüğü ile Türkiye'nin toplam alanının yüzde 9.32'sini kapsar. Marmara Denizi ise yaklaşık 11 bin km²'lik yüzölçümüyle bu bölgenin bir iç denizi durumunda olup bölgenin tam ortasındadır” dedi.

Uzman Eyidoğan uyardı! Sakarya 7.0 büyüklüğündeki depremden etkilenecek


NÜFUSUN YÜZDE 31.11’İ
   Prof. Dr. Haluk Eyidoğan depremden etkilenecek nüfus ve konut sayısı hakkında da bilgi verirken şu rakamları verdi: “TÜİK tarafından yayınlanan Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Sonuçları-2022'ye göre Marmara Bölgesi'ni oluşturan 11 ilin nüfusu 26 milyon 530 bin 314’dür. Yani, Türkiye nüfusunun yüzde 31.11'i Marmara Bölgesi'nde ikamet ediyor. Marmara'da konut sayısı 6 milyon 840 bindir. Buna göre, Türkiye’deki konut sayısının yüzde 34.15'i Marmara bölgesinde yer alıyor.”

BÖLGENİN POTANSİYELİ
“TÜİK’e göre 2022 yılında Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) 14 trilyon 864 milyar 295 milyon 809 bin TL oldu. TÜİK 2021 verilerine göre GSYH’da Marmara Bölgesi'nin payı yüzde 45.47 olup, toplamda 7 trilyon 248 milyar 789 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. İmalat sanayinin yüzde 50.39'luk payı ile toplam 811 milyar 227 milyon 621 bin TL Marmara Bölgesi'nden gelmiştir. Tarım, ormancılık ve balıkçılık kalemindeki Marmara payı ise yüzde 12.88 ile 51 milyar 732 milyon 767 bin TL’dir. Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) açıkladığı ihracat performansına göre ihracatın 10 milyar 912 milyon 894 bin dolarlık payı Marmara Bölgesi'nden gerçekleşmiştir. Yani, ihracatın yüzde 64.23'ü Marmara Bölgesi'nden yapılmıştır.”

Uzman Eyidoğan uyardı! Sakarya 7.0 büyüklüğündeki depremden etkilenecek

DEPREME HAZIRLANDIK MI?
   “Böylesine yüksek nüfus yoğunluğu ve ekonomik potansiyeli olan 72 bin 666 kilometrekarelik bir coğrafyada büyük bir depreme hazırlıksız yakalanma senaryosunu düşünmek bile istemem. Kocaeli Körfezi ağzından yola çıkan, Yassıada’nın 7 km güneyinden geçerek Tekirdağ’ın Hoşköy kıyısına uzanan ve yaklaşık 150 km uzunluğu olan Kuzey Marmara Fayı (Ana Marmara Fayı) tarihsel kayıtlara göre 1766’dan bu yana büyük deprem sessizliğini koruyor. Her yıl çok sayıda küçük ve bazen de orta kuvvette (Örneğin: Silivri açıkları, 26 Eylül 2019, M: 5.7) depremlere eşlik eden fay, bir gün bütün gücüyle yırtılırsa ve büyüklüğü 7.0 ve daha fazla olan bir deprem yaratırsa, yalnız İstanbul mu etkilenecek? Hayır, 11 iliyle birlikte tüm Marmara Bölgesi etkilenecek. 17 Ağustos 1999 ve 6 Şubat 2023 depremlerinde olduğu gibi o bir bölge depremi olacak.

‘RİSKLER AZALTILMALI’
  “Nüfusu 30 milyona doğru giden ve GSYH’sındaki payı yüzde 45.5 ile tüm ülkenin milli gelirinin yarısına eşdeğer olan Marmara Bölgesi’nin, tehlikeli bir deprem bölgesi olduğunun ve deprem anı ve sonrası ne duruma geleceğinin ve neleri kaybedeceğimizin farkında olmamız, toplumu bilgilendirmemiz ve her türlü sektörel riski azaltarak hazırlanmamız gerektiğini hiç aklımızdan çıkarmayalım. Nüfusun ve milli gelirdeki payın önemli bir bölümünün bulunduğu Marmara Bölgesi’ne daha fazla nüfus getirmenin ve ekonomik pay yüklemenin, zaten yüksek olan doğal ve teknolojik afet kaynaklı kayıp risklerini daha da büyüteceğini asla unutmayalım. Marmara Bölgesinin ürettiği ekonomik paydan, başta deprem olmak üzere doğal, çevre, iklim ve teknolojik kaynaklı afet risklerinin azaltılmasına katkı sağlayalım.”

‘KAHRAMANMARAŞ’TA 51 BİN CAN GİTTİ’
   Prof. Dr. Eyidoğan yazısını şu sözlerle tamamladı:

“6 Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş depreminde, 11 ili kapsayan bölgede bir anda 51 bin canın kaybedildiği, 107 bin kişinin yaralandığı, bölgenin GSYH’sının sıfırlandığı, milyonlarca kişinin evsiz kaldığı ve göç ettiği düşünülürse, nüfusu 30 milyona varan ve ülkemizin GSYH’ndaki payı yüzde 45.5 olan Marmara Bölgesi’nin geleceğini planlayan siyasetçilerin ve bürokratların, bu yaşanmış acı gerçeği hep hatırlamaları ve Marmara’nın ve Türkiye’nin güvenli geleceği için bilimin ve aklın yolunda gereğini yapmaları en önemli görevleri olacaktır.”

08 Ara 2023 - 11:15 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Akyazi.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akyazi.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Akyazi.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Akyazi.net değil haberi geçen ajanstır.