Bülbül sözleri sonrası ortalık karıştı! Tehdit kavgası

TBMM Genel Kurulu'nda HEDEP ile MHP arasında çok sert tartışma çıktı. MHP Grup Başkanvekili Bülbül HEDEP'in ithamlarının provokasyona sebep olabileceğini söyleyince ortalık karıştı. HEDEP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, " Elinizden geleni ardınıza koymayın, tamam mı? Bu bir tehdittir" dedi.

Haber albümü için resme tıklayın

HEDEP'li vekil MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile MHP'li Meclis Başkanvekili Celal Adan'ı eleştirince tansiyon yükseldi.   

HEDEP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Anayasa'nın 94'üncü maddesine göre Meclis Başkanı'nın Meclis içinde veya dışındaki faaliyetlerinde Meclis tartışmalarına katılamayacağının belirtildiğini hatırlattı. Beştaş, “Bütün parlamentoya sesleniyorum. Bu konuda bugün bir tutum almazsak Meclis Başkanvekili hepimize küfür mü edecek?” diye sordu. Beştaş, oturumu yöneten Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ'dan oturuma ara vererek Meclis Başkanlık divanıyla görüşmeler yapmasını ve bir tutum açıklamasını istedi.  Beştaş, “Biz bunu sineye çekmeyeceğiz, bunu kabul etmeyeceğiz. Meclis Başkanını göreve çağırıyoruz” diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül ise küfür içerikli ifadenin tutanaklarda yer almadığını belirterek “Burada hedef alınan, öznesi belli olan; 'şunu hedef aldı, bu net bir şekilde videodan anlaşılıyor, şuna söylendiği belli oluyor' dediğiniz bir durum varsa tartışalım. Ancak basın haberlerini esas alarak 'bu bize söylenmiştir' diye bir zorlama yorum içine girmek doğru olmaz” dedi. Adan'ın sözlerinde bir şahsın ya da partinin hedef alındığına dair herhangi bir emare olmadığını, divanın kendi arasında konuştuğunu vurgulayan Bülbül, Adan'ın bundan sonra da tarafsız bir şekilde Meclis'i yöneteceğini ifade etti.

Bülbül şunları söyledi; Hatip konuşmasının başında, bugün Mecliste, başlangıçta, usul tartışmasıyla tartıştığımız, ortaya koyduğumuz düşünceleri ve hatta hiç kimseyi hedef almadığını ifade ettiğimiz Sayın Meclis Başkan Vekilimizin iddia edilen, ifade edilen sözleriyle alakalı olarak grubumuz adına ben net bir ifade kullanmış olmama rağmen, anlaşılan bunu kendi üzerine alınmış. Bizim öyle bir kastımız, öyle bir hedef almamız söz konusu değildi, bunun tekrar bir altını çizmek istiyorum. Fakat bundan dolayı bizim Meclis Başkanımızı “edep yoksunu” olarak ifade etmek açıkça onu hedef gösteren çok ağır bir ifadedir, hakarettir; bunu aynen kendisine iade ediyorum. Ayrıca, bu dinlediğiniz konuşmayı değerlendirdiğinizde de edeple alakalı olarak aslında kimin bu noktada bir yoksunluk içerisinde olduğunu herhâlde çok daha iyi anlamışsınızdır. Anadolu’da -siz de çok iyi bilirsiniz- çocuklar yetişirken edeple alakalı bir sıkıntı içerisine düştüğü zaman, yanlış bir şey yaptığı zaman ağzına acı biber sürerler. Şimdi, genel başkanlarla alakalı bu konuşmalarınızı… Burada Meclisin oturmuş genel bir teamülü vardır; genel başkanlarla alakalı Genel Kurulda konuşulurken dikkat etmek, belli bir saygı sınırları içerisinde kalmak esastır. Bizim Genel Başkanımız da o saygıyı fazlasıyla hak eden bir Genel Başkanımızdır, liderimizdir. Bu noktada, göstermiş olduğunuz tavırların ve söylemiş olduğunuz sözlerin yarın çok daha provokatif, çok daha sıkıntılı bir duruma sebep olabileceğine dair buradan uyarmak istiyorum, bunun altını çizmek istiyorum. Bu noktada yaşanabileceklerden de bundan sonra Milliyetçi Hareket Partisini sorumlu tutmak gibi bir eğilimin içerisinde lütfen olmayın" deyince tansiyon daha da yükseldi. 

Daha sonra yine söz alan Bestaş, "Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; biz bu Mecliste oluşan teamüllere sonuna kadar riayet eden ve bunun için çaba gösteren bir grubuz. Bence bütün gruplar kendi siyasi perspektiflerinden ayrılarak, bir an için burada yaptığımız mesaiyi düşünürlerse bu konudaki hassasiyetimizi bilirler. Genel Başkanlarla ilgili de tabii ki biz kendi Eş Genel Başkanlarımıza da aynı saygıyı isteriz, diğer Genel Başkanlarla ilgili de aynı tutumu gösteririz. Bu konuda bugüne kadar aramızda herhangi bir tartışma da olmamıştır. Tabii, şunu da parantez içinde belirteyim, önceki dönem Eş Genel Başkanımız hâlâ iktidarın rehineleri durumundalar; onlar siyaseten rehin alındılar. Bu, bir. İkincisi, Sayın Bülbül “Provokatif ve sıkıntılı yaşanılacak olaylar olabilir, bundan sakın MHP’yi sorumlu tutmayın.” dediler. Şu anda da grubun bir kısmı kafa sallıyor. Elinizden geleni ardınıza koymayın, tamam mı?Biz yaşadığımız müddetçe asla düşüncelerimizden, siyasetimizden geri adım atmayacağız çünkü biz haklı bir noktadayız. Biz bu ülkede barışı, kardeşliği, eşitliği savunuyoruz ya, neden korkacağız biz, neden korkacağız? Böyle bir korkumuz yok ama belli ki özellikle önde oturan Vekil ve arkasındakini -birisi Baki Ersoy galiba- onları biliyorum.Sayın Başkan, ben başta sözlerimi söyledim ama gruptan bu konuda özellikle provokatif, tahrik edici bir tutumla aslında bizim geri adım atmamız isteniyor; bunu görmeyecekler" dedi

Daha sonra Bülbül yine söz alırken, " Sayın Başkanım, şimdi, aslında altını çizmek istediğim bir husus var, burada ortaya çıkan tartışma ne bir düşünce ne bir siyasi anlayışın ifade edilmesi sonrasında çıkmıştır; böyle bir şey yok. Ortaya çıkan tartışma bizim ahlaki sınırları aştığını düşündüğümüz ve Sayın Genel Başkanımıza… Ki her partinin bu noktadaki hassasiyeti yüksektir, takdir edersiniz ki bizim de bu noktadaki hassasiyetimiz yüksektir; Genel Başkanımız bizim namusumuzdur. Bu noktada, ortaya koyduğumuz tavır şudur: Bunun bir provokasyon içerdiğini ifade ettim kürsüde. Bu yöndeki kışkırtmaların devam etmesi hâlinde birtakım sıkıntılı şeyler meydana gelebilir ki bunlar Meclis tarihinde onlarca, yüzlerce sefer olmuştur; bunlar olmasın diye ben bunların altını çizdim, gayet sakin ve seviyeli bir konuşma yapma gayreti içinde oldum. Yine aynı şekilde altını çizdiğimiz hususu bir tehdit olarak algılamak çok ileri ve zorlama bir yorumdur.Biz, aksine, böyle şeyler meydana gelmesin, bunların önüne geçilsin diye birtakım şeyleri ifade ediyoruz yoksa tehdit etmek için onlarca, yüzlerce yol var; ben kalkıp da bu kadar dolambaçlı bir yol tercih etmem ama burası onun yeri değil.  Biz Milliyetçi Hareket Partisi Grubu olarak diyoruz ki: Bu provokatif şeylerden kaçınmak lazım, her partinin biz de dâhil olmak üzere kaçınmamız lazım. Benim söylediğim bu.Yanda milletvekilimizin tasdik ettiği husus da “Provokasyona yarın sebep olur.” denildiği zaman kafasını sallayarak “Evet, provokasyona sebep olur.”– Bu tür şeyler kıvılcım atmaktır; bu, ateşe körükle gitmektir dolayısıyla bunlar olmasın diye biz mücadele veriyoruz. İfadelerimizin özü budur." dedi

31 Eki 2023 - 23:29 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Akyazi.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akyazi.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Akyazi.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Akyazi.net değil haberi geçen ajanstır.