Zam kararını veren o komisyon artık çok meşhur!

Ekmek, ulaşım, çay, berber fiyatları başta olmak üzere bir çok zamda artık adını sıkça duyduğumuz SESOB Fiyat Tespit Komisyonu kimlerden oluşuyor, nasıl çalışıyor? Her zam kararı odalar için tarife başı gelir kapısı olurken, artık en çok merak edilen o komisyonla ilgili detaylar haberimizde...

Zam kararını veren o komisyon artık çok meşhur!
Haber albümü için resme tıklayın

ASLINDA HEP VARDI...

Son aylarda ekmek, ulaşım, çay ve berberler başta olmak üzere tarife ile satışa sunulan ürünlerin zam kararını veren SESOB Fiyat Tespit Komisyonu adını bu dönem sıkça duyurdu. SESOB kurulduğundan günden bugüne görev yapan o komisyon adını ilk kez bu dönemde böylesine yoğun duyurdu. 

TOPLANTI SAYILARI ARTTI 

Peş peşe gelen zamlarda neredeyse ayda bir kaç kez toplanan komisyon, önceden 3 ya da 6 ayda bir toplanarak karar alıyordu. Şehrin artık adını sıkça duyduğu bu komisyon nasıl çalışıyor kimler  var sürekli merak ediliyordu. 

Bu komisyonun görevleri 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanununa tabi esnaf ve sanatkârlarca üretilen mal ve hizmetleri kapsıyor. 

Zam kararını veren o komisyon artık çok meşhur!

KİMLER VAR?

Komisyon  Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetimi tarafından oda başkanlarından belirleniyor. Komisyonda  yer alan isimler ise şunlar: Adapazarı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Turhan Salihoğlu, Söğütlü Esnaf Odası Başkanı İsmet Yıldız, Kahveciler Odası Başkanı Mehmet Altay,  Akyazı Berler Odası Başkanı Hasan Cengiz, Sapanca Esnaf Odası Başkanı İsmail Tanta. 


Komisyonun çalışma usul ve esasları kanunca belirlenmiş. Buna göre zam talep eden ilgili odanın SESOB'a zam teklifini sunmasının ardından SESOB Yönetimi bu teklifi komisyona havale ediyor. Komisyonda görüşülerek karara bağlanıyor. 

ODA İÇİN GELİR DEMEK 

Zam gelmesi sonrasında esnaf odaları tarife satışından büyük bir gelir ederken, hem gelir hemde esnafı karşısına almak istemeyen oda başkanları zam için kulis yapıyor. 

ESNAF VE SANATKÂRLARCA ÜRETİLEN MAL VE HİZMETLERİN FİYAT TARİFELERİ HAKKINDA YÖNETMELİK (5.madde)

(1) Esnaf ve sanatkârlarca üretilen her türlü mal ve hizmetlerin fiyat tarifeleri, bağlı bulundukları odalarca hazırlanır ve
odanın bağlı olduğu birlik yönetim kuruluna sunulur. Odalar, tarifesi yapılacak mal ve hizmetler için bir önceki dönem belirlenmiş olan tarifedeki hadler üzerinden, gereklimaliyet hesaplarını yaparak, buna ilişkin belgelerle birlikte, yeni döneme ait tarifelerini, incelenmek üzere birliğe verirler.


(2) Birlik yönetim kurulu, fiyat tarifesinin birliğe sunulmasından itibaren otuz gün içinde, gerektiğinde bu konuda oluşturulacak komisyon
veya uzman kişi ve kuruluşların görüşlerini de alarak, inceledikten sonra tarifeyi aynen onaylar ya da gerekçesiyle birlikte reddeder. Birlik yönetim kurulu, bu süreyi hiçbir şekilde uzatamaz. (Ek cümleler:RG-24/12/2017-30280) Ancak, 4/1/2012 tarihli ve 28163 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliğinin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde tanımı yapılan ekmeğin fiyatına ilişkin tarifeler, sırasıyla, ilgili belediye, Ticaret İl Müdürlüğü, İl Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğü, ticaret ve sanayi veya ticaret odası ile ilgili odanın temsilcilerinden oluşan komisyonun değerlendirmesinin, ilgili federasyonun ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığının görüşünün alınmasından sonra Birlik tarafından onaylanır.


(3) Birlik yönetim kurulunca onaylanan fiyat tarifesi, belediye, mülki amirlik ve ilgili odaya yedi gün içerisinde tebliğ edilir ve tebliğ
tarihinden itibaren yürürlüğe girer.


(4) Birlik yönetim kurulu tarafından fiyat tarifelerinin reddedilmesi halinde, oda yönetim kurulu, birliğin ret gerekçelerini de dikkate
alarak, birlikçe reddedilen tarifeyiaynen sunabileceği gibi yeni fiyat tarifesi de hazırlayabilir. Oda yönetim kurulunda karara bağlanan fiyat tarifesi, birlik yönetim kurulunun onayına tekrar sunulur.


(5) Odalar, çalışma bölgeleri içerisinde bulunan yerleşim yerlerinin ekonomik ve sosyal göstergelerini dikkate alarak, farklı tarifeler de
hazırlayabilir.

14 Eki 2023 - 20:32 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Akyazi.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akyazi.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Akyazi.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Akyazi.net değil haberi geçen ajanstır.

07

Faizsiz Banka Yok - Bu odalar temsil ettikleri esnafa hiç bir faydası olmayan asalak kuruluşlardır. Bunların öyle veya kaldırılmaları gerekmektedir. Bütün dertleri üyelerinin aidatlarıyla hovardalık yapmak.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 15 Ekim 21:37
06

Alaagaçlı - Sakarya halkının sizi nasıl andıgını tahmin ederim biliyorsunuz tabiiki başta ben

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 15 Ekim 17:12
05

Akyazılım - Bu odaları başımıza bela eden rahmetli eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel olmuştu.Belki iyi niyetle odaları kurdurttu ancak amacından çok uzak.Halka ve Esnafa değil kendilerine çalışırlar.Altlarında ki son model Araba ve binalardan belli olmuyor mu?

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 15 Ekim 14:36
04

Yavuz - Özellikle berberlerin istekleri zamları bitmiyo,bu zammı isteyen berber odası başkanı arkadaşın devlete ne vergi ödediğini merak ettim,yüzde 500 kazan devlete gelince basit üsülden devam et ne olacak aldığınıda verdiğinide faturasız yapabiliryorsun kontrol edende yok oh ne güzel dünya,bunlar ödedikleri bağkuru vergi zannediyo olaya o kadar yabancılar.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 15 Ekim 14:32
03

Miktat - İnsan biraz utanır bozuk para sıkıntısı yüzünden zam yaparken bunların derhal görevden alınıp yargılanmalari lazım ibreti alem için

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 15 Ekim 09:02
02

Miktat - Adamlar kelli felli adamlar hayatlarında belki de yokluk görmemiş kişiler aynı asgarî ücret tespit komisyonu üyeleri gibi işin en kötüsü de düzelmez

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 15 Ekim 08:55
01

Akyazili - Mevlam sizi bildiği gibi yapsın insanın halinden anlamayan insan müsveddeleri ne anlarsınız insanın halinden ekmeğin %70 şu çayın ki hep şu ne zammı bu böyle ama sizde suç yok suç bizde sızın gibi insanları seçiyoruz ya ondandır insan demeye ağzım varmiyorya neyse daha fazla edebime yakıştıramıyorum Mevlam

Sizi kahretmesin inşallah

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 14 Ekim 22:16