SEO’nun Gücünden Faydalanın

Web sitelerinin arama motoru botları tarafından taranmak için uygun bir hale getirilmesi ve hedef anahtar kelimelere ilişkin aramalarda arama motoru s...

Web sitelerinin arama motoru botları tarafından taranmak için uygun bir hale getirilmesi ve hedef anahtar kelimelere ilişkin aramalarda arama motoru sıralamalarının yükseltilmesi amacıyla uygulanan işlemler SEO yani arama motoru optimizasyonu olarak adlandırılır. Arama motorlarının arama sonuçlarını sıralarken kullandığı bazı kriterler vardır. Bu kriterler yapılması ve yapılmaması gerekenler ile ilgili önemli bilgiler vermekte olup bu sayede arama sonuçlarının suistimal edilmesi önlenebilir. Bu nedenle dijital ortamda bilinirliği artırmak ve çeşitli faydalar sağlamak için SEO çalışmaları titizlikle gerçekleştirilmelidir. İstanbul SEO ajansı hizmetlerine duyulan ihtiyacın ön planda olduğu şehirlerden biridir. Simur Digital alanında uzman ve deneyimli isimlerden oluşan kadrosuyla İstanbul ve diğer illerimizde bulunan ve farklı sektörlerde faaliyet gösteren müşterilerine üst düzey kalite ile hizmet vermektedir. Web sitelerine uygulanacak olan işlemler kapsamında çeşitli çalışmalar yürüten Simur Digital her web sitesi özelinde en uygun SEO stratejilerini planlamakta ve uygulamaktadır.

Arama motorlarının web sitelerini daha iyi bir şekilde taraması ve anlaması amacıyla bazı teknik düzenlemelerin yapılması gerekir. Web sitelerinin içerisinde gerçekleştirilen teknik düzenlemeler temelde bu amaca yöneliktir. Arada motorları herhangi bir web sitesini içeriğiyle değerlendirirken aynı zamanda kullanıcı deneyimini de göz önünde bulundurur. Algoritmalarını da kullanıcı deneyimine paralel bir şekilde oluştururlar. Bu sayede kullanıcılara istedikleri sonuçları sunmaları mümkün olur.

Site ici SEO çalışmaları tüm web sayfalarının ve kategorilerinin arama motorlarına SEO uyumlu olarak anlamlandırılması sürecini kapsar. Böylece kullanıcılar arama motoru aracılığıyla hedef anahtar kelimelerle alakalı en ilgili, özgün ve kaliteli içeriklere ulaşırlar.

Site dışı SEO çalışmaları ise pek çok farklı teknikle gerçekleştirilir. Bunlar içinde en popüler olanlardan biri backlink çalışmasıdır. Web sitelerinin kaliteli ve yüksek backlink sayısına sahip olması çok önemlidir. Bir web sitesinin bir başka web sitesine verdiği link, backlink olarak adlandırılır. Diğer yandan Google başta olmak üzere hiçbir arama motoru manipüle edilmiş backlinklere olumlu bir şekilde yaklaşmaz.

Verilen backlinkin özelliği kullanıcı etkileşimini doğrudan etkilemesidir. İçerikle ilgili olmayan ve içeriği ziyaret eden kullanıcılar tarafından tıklanma oranı düşük olan backlinkler arama motoru tarafından spam olarak kabul edilebilir. Çünkü backlinkler arama motorları nezdinde bir referans olarak kabul edilir ve yapay referanslar arama motorları nezdinde değerli değildir. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken konu, web sitesine gelen backlinkler doğal yollarla oluşturulmalıdır. Web siteleri hem kaliteli hem insanların gerçekten beğenebileceği özelliklere sahip olmalı aynı zamanda dikkat çekici içerikler yayınlamaları durumunda kullanıcılar web sitesine doğal yollarla backlink verebilirler.

Arama motorları aynı zamanda kullanıcı deneyimini de göz önünde bulundurur. Web dünyasındaki pek çok etkeni değerlendirerek bu çerçevede algoritmalarını şekillendirir. Arama motorlarının göz önünde bulundurduğu noktalar arasında, sosyal medya platformlarındaki etkinlik ve marka bilinirliği üst sıralarda gelir.

Sayfa: https://simur.org/seo/

Google SEO Uyumlu Siteler Arama Motorlarında Zirveyi Zorluyor

Arama motoru çalışmasının onaylanmayan çeşitli yöntemler kullanılarak manipüle edilmesi, buna dayanarak bie web sitesinin ilgili ya da hedef anahtar kelimelerde öne çıkarılmasının amaçlanması Black Hat SEO olarak tanımlanır. Anahtar kelime yığınları, küçük makaleler, ikiz sayfalar, bilgisayar tarafından otomatik olarak yazılan sayfalar, çıkış sayfaları ve görünmez yazılar black hat SEO yöntemleri arasında sayılabilir.

Black hat SEO yöntemleri onaylanmayan yöntemler olmalarından dolayı uygulanmaları halinde alan adının kısmen ya da tamamen indekslerden çıkarılması gibi istenmeyen durumlar yaşanması söz konusu olabilir. Google kalite yönergelerinin ihlal edildiğinin tespiti halinde ilgili web sitelerine manuel işlem cezası uygulanabilir. Bu durumda katma değeri düşük ya da tam spam cezası uygulanması mümkündür. Diğer yandan kalite yönergelerini ihlal eden sitelerin Google dizinlerinden kalıcı olarak uzaklaştırılması sık görülen bir durumdur.

Black hat SEO yöntemleri uygulandığında web siteleri kısa süre içerisinde arama motorlarının üst sıralarında yer almaya başlasa da, uzun vadede kalıcı zararlarla ve cezalarla karşılaşılması mümkündür. Black hat SEO yöntemleri de standart SEO gibi site içi ve site dışı olarak iki farklı grup altında uygulanabilir. Site ici SEO web sitesinin ana sayfası üzerinden yapılan bağlantıları, site dışı SEO ise rakip web sitelerine ait düşme ya da ön sayfaya kısa süreli yükselmeleri kapsar.

Site içi SEO uygulamaları kapsamında; ana sayfa üzerinden aşırı ve gereksiz bağlantılar yapılması, kalitesiz web sitelerine link çıkışı yapılması, gereğinden fazla etiket kullanılması ve anlamsız kod dizinlerine yer verilmesi sayılabilir. Site dışı SEO çalışmaları kapsamında ise asıl siteye binlerce bağlantı göndermek, Sandbox ya da filtre cezasına neden olabilecek içeriklerin bulunması yer alır.

Black hat SEO illegal yollardan gerçekleştirildiği için Google tarafından tavsiye edilen bir yöntem değildir ve desteklenmez. Üstelik Google taradından black hat SEO tespit edildiğinde ceza uygulanması söz konusu olduğundan bu risk kesinlikle göze alınmamalıdır. Bu tür durumların engellenmesi için site içi ve site dışı gerekli düzeltmeler yapılmalıdır.

Site: https://simur.org/

02 Ağu 2023 - 16:56 - Teknoloji