Akyazı Nostalji yazıları -75- Belediye başkanlarımız -5-

Bu yazımızda daha önce dört bölüm halinde yazdığımız “Akyazı'da Belediye Başkanları” adlı yazı serimizin beşincisini yazmaya çalışacağız.Hatırlarsanız bundan önceki yazılarımızda sırayla Maksut Öztemel ,Abdi Bayhan, Necati Temel ve Ertuğrul Öztürk'ün yaptığı başkanlık dönemlerini yazmıştık.

Haber albümü için resme tıklayın

Bu günkü yazacağımız beşinci bölümde Akyazı'da taraflı tarafsız herkesin sevgisini kazanan;dürüst, sevilen,sayılan ve ulusal basında bile haberleri çıkan bir belediye başkanımızı hatırlatacağız. Başkanlığı döneminde Türkiye çapında  tanınan ve bir rivayete göre 24 yıl , resmi kayıtlara göre 18 yıl belediye başkanlığı yapan efsane  belediye başkanı Ahmet Sarıçizmeli'den bahsedeceğiz kısmet olursa..

        Yazıya geçmeden önce Ahmet Sarıçizmeli'yi kısaca  tanıyalım: Ahmet abi, aslen Hendek ilçesinin Haraklı beldesindendir.Papoğlu sülalesine mensuptur.1924 doğumlu olup 1992 yılında  68 yaşında vefat etmiştir.İbrahim,Zekai,Asım,ve Adnan adında dört oğlu ve bir de kızı vardır.Çok renkli bir kişiliğe sahiptir. İlk okul mezunu olup kendini yetiştiren Ahmet Sarıçizmeli, her zaman giydiği takım elbise ve devamlı taktığı fötr şapkası ile farklı bir siyasetçi kimliğine sahip olmuştur.Sağ görüşlü olan Ahmet Sarıçizmeli,Ankara siyasetçileri ile her zaman iyi ilişkiler içinde bulunmuş ve  kendini Ankara'ya kabul ettirmiş bir siyasetçidir.Bütün siyasi hayatı boyunca CHP’li rakipleri ile tatlı bir rekabet içinde bulunmuş olup bazen kazanmış bazen de kaybetmiştir.

         Yukarıda Ahmet Sarıçizmeli’den bahsederken efsane kelimesini kullandım.Neden kullandım bir bakalım: Ahmet Sarıçizmeli, ilk belediye Başkanlığını1957 seçimlerinde Menderes'in partisi Demokrat Parti adayı olarak  girdiği seçimde  rakibi CHP’li Abdi  Bayhan'ı yenerek kazanmıştır.Fakat 1960 İhtilalinde ordu idareye el koymuş ve Ahmet Sarıçizmeli, üç sene başkanlıktan sonra görevden alınmış ve Eski Akyazı Cezaevinde 45 gün hapis yatmıştır.

         Ahmet Sarıçizmeli'’nin renkli bir kişiliği var demiştik.Ulusal basına da yansıyan bir olayını anekdot olarak kısaca bir anlatayım.Akyazı'da o dönem “Köpekli Hakim” olarak da bilinen Niyazi Bey adında bir hakim vardı. Devamlı gezdirdiği Mayk adında, sarı kuyruklu, kısa yassı burunlu sevimli bir köpeği olduğundan bu lakabı takmışlardı. Bir gün köpeğini çarşıda gezdirirken köpek, çam ağacına işediği için hakim beye ceza yazdırmış ve bu durum ulusal basına çıkmış ve espri konusu olmuştur. Ayrıca çarşı içinden bisikletle geçenleri zabıtalara yakalattırır ve ceza yazdırırdı.Yaptığı çalışmalara gelince zemini toprak olan çarşı içini betonlatmış ve şu andaki belediye binası da onun zamanında yapılmıştır. Ayrıca imar planında değişiklik yapıp muhalefetin engellemelerine rağmen inşaatları üç kata çıkaran karara imza atmıştır.

      Ahmet Sarıçizmeli'nin bir özelliği de yaptığı eserlerin göz önünde bulunmasını istemesiydi. Yani Akyazı'ya giren bir kişi yaptığı işleri görsün isterdi. Hatta bunu teyit eden bir olayı anlatarak yazımıza devam edelim:Belediye binası şimdiki yerine yapılacağı zaman Akyazı'nın ileri gelenleri ve muhalefete mensup olanlar, Muhasebeci Muzaffer Başer başkanlığında bir heyet oluşup Ahmet Sarıçizmeli’nin yanına gitmişler ve belediye binasının şimdiki yerine değil de o dönem Derici Sabahattin Sezer’in hanımının bağışladığı Ömercikler Mahallesi'ndeki o dönem boş bir arsa olan Madanoğlu Okulunun olduğu yere yapılmasını teklif etmişlerdi. Sebebi de çarşı içi sıkışmasınını engellenmesini ,caminin önü ve belediye binasının olduğu yerin açık ve geniş bir meydan olmasını sağlamaktı.Fakat Ahmet Sarıçizmeli  ie " Benim yaptığım eserlerim göz önünde olacak! " diye teklifi reddetmiş ve belediye binası da şimdiki yerine yapılmıştır.

      Tabii Belediyenin başka görevleri de vardı. Her sene yapılan ölçü ve tartı aletlerinin damgalanması olayı vardı. Biz de o dönem esnaf olduğumuz için her yıl elimizdeki terazi, kantar, kiloluk ve gramların beyannamesini verir ve terazi ve kiloluklarımızı damgalatırdık. Yoksa ceza kapıdaydı. Ayrıca su ve elektrik paralarını da o dönemde belediye tahsil ederdi. Dört ayda bir su,üç ayda bir de elektriği yazarlardı. Onları da kimse doğru dürüst ödemezdi zaten. Ne kesme ne açma vardı..

      Evet, şimdi Sarıçizmeli'nin girdiği seçimlere bir bakalım:1960 ihtilalinden sonra ilk girdiği seçim 1967 seçimleriydi.Süleyman Demirel'in Adalet partisinden seçime girmiş ve rakibi de CHP’den Akyazı'nın köklü ve sevilen ailelerinden olan sonradan CHP milletvekili olan Barbaros Turgut Boztepe olmuştur.Girdiği bu seçimi zaferle kazanan Sarıçizmeli,1972 yılına kadar beş yıl başkanlık koltuğunda oturmuştur.

      1972 seçimlerine gelindiğinde tekrar Adalet Partisinden aday olmuş. Bu sefer de karşısına yine CHP’ den Keresteci ve Atölye sahibi Necati Temel çıkmıştır.Bu seçimi de kazanan Ahmet Sarıçizmeli 1977 seçimlerine kadar başkanlık yapmıştır.1977 seçimlerine bağımsız olarak giren Sarıçizmeli CHP’den  giren Muhasebeci Ertuğrul  Öztürk'e karşı çok az bir oy farkıyla kaybetmiştir.

      1980 yılı 12 Eylül Kenan Evren Darbesinden sonra demokrasi askıya alınmış ve bütün siyasi partiler kapatılmıştı..1983 yılına geldiğimizde yeni siyasi partilerin kurulmasına izin verilmiş  ve bu bağlamda Halkçı Parti,Milliyetçi Demokrasi Partisi ve Turgut Özal'ın kurduğu Anavatan Partisinin girdiği genel seçimler yapılmıştı. Genel seçimlerde Anavatan Partisi, Kenan Evren'in bütün engellemelerine rağmen ezici bir çoğunlukla tek başına iktidara gelmişti.

      Artık Türkiye'de Anavatan rüzgârı esmektedir.Genel seçimlerin ertesi yılında 1984’te yerel seçimler yapılacaktı.Belediye başkan adayları ön plana çıkmaya başlamışlardı.Akyazı’da 1984 yerel seçimlerinde  Halkçı Partiden  sevilen bir muhasebeci olan Muzaffer Başer, Refah Partisinden Recep Yıldırım,Sosyal Demokrasi Partisinden Zeki Yılmaz, Milliyetçi Demokrasi Partisinden ( Horoz Partisi) renkli bir kişiliği olan  Bahattin Madanoğlu (Hamburglu)  ve Anavatan partisinden de yılların kurt siyasetçisi Ahmet Sarıçizmeli  yarışmıştı. Çok hareketli kahve ve meydan konuşmaları ile tam bir şölen havasında geçen seçim çalışmalarından sonra Anavatan Partisi adayı Ahmet Sarıçizmeli tekrar başkan seçilmiş ve 1989 yılına kadar beş yıl daha hizmet vermiştir. 1989 seçimlerinden sonra, koltuğu bir başka efsane olan Recep Yıldırım'a devrederek siyasi hayatını noktalamıştır.

        “Geçmişten Bugüne Belediye Başkanlarımız” adlı yazı dizimizin beşincisinin de sonuna gelmiş olduk. Bu yazıda ismi geçip rahmetli olanlara Allah’tan rahmet diliyorum. Bir sonraki yazımızda buluşmak üzere kalın sağlıcakla!

17 Haz 2023 - 23:45 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Akyazi.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akyazi.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Akyazi.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Akyazi.net değil haberi geçen ajanstır.

01

Akyazılı - Recep bey in ne efsaneliği var Allah aşkına. Zaman geçince insanlar efsane mi olurmuş. Olsa olsa fani olur.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 18 Haziran 08:10