Nihayet!.. Yıllardır beklenen Karapürçek yolunun temeli atıldı!

Sakarya'da yıllardır beklenen Karapürçek yolunun temeli nihayet atıldı. Kozluk Köprülü Kavşağı ile birlikte Karapürçek'ten Akyazı'ya kadar uzanacak yol ile hem ekonomik hem de çevresel faktörlerden kazanç sağlanacak

Nihayet!.. Yıllardır beklenen Karapürçek yolunun temeli atıldı!
Haber albümü için resme tıklayın

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu,  Sakarya'da hayata geçirilen Kozluk Köprülü Kavşağı ve Karapürçek-  Akyazı il yolu projesiyle zamandan 84 milyon, akaryakıttan 9,3 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 93,3 milyon lira tasarruf sağlanacağını ve karbon emisyon salınımının yıllık bin 218 ton azaltılacağını söyledi.

Bakan Karaismailoğlu, projenin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Sakarya'da hizmet, eser ve yatırım fırtınası estirdiklerini, bugün de TÜRASAŞ tesislerinde üretilen ilk yerli ve milli elektrikli tren setlerinin TCDD Taşımacılığa tesliminin yapıldığını belirtti.

Öğleden sonra da Bekirpaşa Otoyol Kavşağı-D-100 Bağlantı Yolu'nun açılışını yapacaklarını anlatan Karaismailoğlu, Cumhuriyet'in yeni yüzyılına güçlü başlangıç yaptıklarını, dev projeleri hizmete aldıklarını ve yenileri için de kolları sıvadıklarını dile getirdi.

Sakarya'nın ulaşım standartlarını yükseltmek amacıyla Karapürçek ve Akyazı ilçelerine ulaşım sağlayan Adapazarı-Hendek ayrımı, Karapürçek-Akyazı il yolunu 15 kilometre olarak projelendirdiklerini aktaran Karaismailoğlu, proje kapsamında toplam uzunluğu 92 metre olan 3 köprü inşa edeceklerini anlattı.

Bakan Karaismailoğlu, yüksek kapasiteli jeotermal kaynağın bulunduğu Karapürçek ve Akyazı yerleşkelerinin sağlık turizmi bakımından önemli potansiyelinin olduğunu değinerek, "Her iki ilçenin de Türkiye'nin termal destinasyonu olma hedefi kapsamında çalışmalar yapıyoruz. Başlattığımız yol çalışmasıyla Karapürçek ve Akyazı’nın ulaşım ihtiyaçlarını karşılayacak ve özellikle yaz aylarında turizm sebebiyle yaşanan trafik yoğunluğunu azaltacağız. Yol standardının artırılmasıyla ulaşım süresini 20 dakikadan 10 dakikaya düşüreceğiz." şeklinde konuştu.

Projenin tamamlanmasıyla Adapazarı-Karasu istikametinden gelen araçların, D-100 kara yolu ve Anadolu Otoyolu'na girmeden Karapürçek ilçesi ile Akyazı-Dokurcun-Mudurnu istikametine yüksek standartlı ve kesintisiz bağlanmasını sağlayacaklarına dikkati çeken Karaismailoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Proje sayesinde zamandan 84 milyon lira, akaryakıttan 9,3 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 93,3 milyon lira tasarruf sağlayacağız ve karbon emisyon salınımını da yıllık 1218 ton azaltacağız. Yapım çalışmalarına başlayacağımız bir diğer proje de Kozluk Köprülü Kavşağı. Kozluk mevkisinde toplam 6 kilometre uzunluğunda tesis edilecek köprülü kavşağımız, ana gövdesinin 500 metresi üstgeçit köprüsü olmak üzere 1,5 kilometre uzunluğunda bölünmüş yol, kavşak kolları ise 4,5 kilometre uzunluğunda tek yol olarak projelendirilmiştir. Kozluk Köprülü Kavşağı'mız Sakarya'nın D-100 devlet yoluna kesintisiz ve güvenli katılımını sağlayacak, mevcut durumda hemzemin olarak hizmet veren kavşağın köprülü kavşak haline getirilmesiyle, trafikte yaşanan yoğunluk ortadan kalkacak. Ayrıca Anadolu Otoyolu üzerinde yapımı tamamlanan Bekirpaşa Köprülü Kavşağı'nı kullanarak Sakarya'ya gelecek araçların da hızlı ve kesintisiz geçişini sağlayacak."

- "Trenlerimiz artık dünya pazarlarında, dünya raylarında dolaşmaya başlayacak"
Sakarya'nın ulaşım ve iletişim altyapısını güçlendirmeye ve geleceğe hazırlamaya devam ettiklerinden bahseden Karaismailoğlu, "Hayata geçirdiğimiz ve yapımı devam eden tüm projelerimiz, Sakarya’nın gelişen ulaşım ağıyla turizm, ticaret ve üretim faaliyetleri daha da üst seviyelere çıkacak." ifadesini kullandı.

Bakan Karaismailoğlu, yerli ve milli elektrikli trenin Türkiye demir yolu tarihi için milat niteliğinde olduğunun altını çizerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Artık Sakarya belgeli, TÜRASAŞ belgeli trenimiz var arkadaşlar. Bu bize büyük kapılar açacaktır. Trenlerimiz artık dünya pazarlarında, dünya raylarında dolaşmaya başlayacaktır. Planlamalarımızı yaptık. Hem büyüyen demir yolu sektörü hem demir yolu ekipmanlarıyla artık Türkiye kendi kendine yeter hale gelmiştir. Teknolojiyi iyileştiren, geliştiren ve ihraç eden konuma geldik hamdolsun. Ama yeterli değil, yapacak daha çok işimiz var. Hep beraber yapacağız, büyük ve güçlü Türkiye'yi hep birlikte inşa edeceğiz."

Genel Müdür Uraloğlu projenin özelliklerini anlattı
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, Kozluk Köprülü Kavşağı ve Karapürçek-Akyazı İl Yolu Projesi'ne ilişkin, "Mevcut yolun fiziksel ve geometrik standartlarını yükseltecek projemizle Karapürçek ve Akyazı'ya hızlı ve konforlu erişim imkanı tesis edilecektir." dedi.

Kozluk Köprülü Kavşağı ve Karapürçek-Akyazı il yolu temel atma töreninde konuşan Uraloğlu, projenin, Sakarya'nın ulaşım standardını yükseltecek yatırımlar arasında yer aldığını söyledi.

Uraloğlu, doğası ve termal kaynaklarıyla sunduğu alternatif turizm imkanları sayesinde sanayinin yanında turistik açıdan da önemli potansiyel taşıyan şehirde hayata geçirdikleri kara yolu yatırımlarıyla ulaşım standardını yükselttiklerini ifade etti.

Yapım çalışmalarını başlattıkları Karapürçek-Akyazı il yolunun 15 kilometre uzunluğunda projelendirildiğini dile getiren Uraloğlu, proje bünyesinde toplam uzunluğu 92 metre olan 3 köprü inşa edileceğini bildirdi.

Uraloğlu, D-100 kara yolunun Kozluk mevkisinde inşa edilecek Kozluk Köprülü Kavşağı ile toplam uzunluğu 6 kilometre olan yolun yapılacağını, kavşağın ana gövdesinin 1,5 kilometre uzunluğunda bölünmüş yol, kavşak kollarının ise yaklaşık 4,5 kilometre uzunluğunda olduğunu belirtti.

Uraloğlu, şöyle devam etti:

"Mevcut yolun fiziksel ve geometrik standartlarını yükseltecek projemizle Karapürçek ve Akyazı'ya hızlı ve konforlu erişim imkanı tesis edilecektir. Özellikle yaz aylarında turizm sebebiyle yaşanan trafik yoğunluğunun rahatlatılması sağlanacaktır. Kozluk Köprülü Kavşağı ile Sakarya'nın D-100'e bağlantısı kesintisiz ve güvenli olarak sağlanmış olacak. Yollarımızın standardını yükselterek, ekonominin can damarı olan hareketliliği de önemli ölçüde artırıyoruz. 2022 yılında kara yollarını kullanan araçların gerçekleştirdiği 140 milyar taşıt-kilometre ile yük ve yolcu taşımasında 323 milyar ton-kilometre ve 348 milyar yolcu-kilometreye ulaşılmıştır. Bu da ülkemizin trafikte yük ve yolcu taşınmasında nereye geldiğinin net rakamlarıdır. Ülkemizin ulaştırmadaki öneminden azami şekilde faydalanmak için hayata geçirdiğimiz her projemizde bize öncelikle destek veren Cumhurbaşkanı'mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a ve Sayın Bakanı'mıza ben şükranlarımı arz ediyorum. Yolumuzun en kısa zamanda kazasız belasız bitirilmesini Rabb'imden niyaz ediyor, şimdiden hayırlı olsun diyorum."

- "Yeni müjdeler olacak"
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle geçen pazar günü Akyazı'da spor kompleksinin açılışının yapıldığını hatırlatarak, Türkiye'de her gün yeri bir yerin açıldığını ve güzelliğin yaşandığını söyledi.

Bugün Sakarya'da bu güzelliklere devam ettiklerini belirten Yavuz, "Milli Treni gördük. Cumhurbaşkanı'mız ile daha önce Altay Tankı'nın, Milli Savunma Bakanlığına teslimine şahitlik ettik. Bugün burada yine Sakarya'nın çok beklediği, hele bu bölgenin çok beklediği bir yolun temel atması için buradayız. Bir yandan da otobanın çıkışı için yine bir etkinliğin içindeyiz. Bu böyle devam edecek." diye konuştu.

Yaptıkları çalışmalara değinen Yavuz, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile diğer bakanlıklar nezdinde yeni müjdelerin de olacağını, Sakarya'yı daha ileriye taşıyan yeni icraatlarda buluşacaklarını ifade etti.

- Vali vekili Emiroğlu: "Büyük öneme sahip"
Sakarya Vali Vekili Ersin Emiroğlu da Sakarya'nın Avrupa'yı Asya'ya; İstanbul'u, metropolleri Anadolu'ya bağlayan kara, deniz, tren yolu üzerinde bir kavşak noktası olduğuna işaret ederek, ulaşım ne kadar kolay olursa tüm vatandaşların refahının, huzurunun ve mutluluğunun o kadar artacağını dile getirdi.

"Akyazı ile Karapürçek arasında bu yolun yapımı belki bu yeşilliğe, bu doğaya en büyük katkılardan birini sağlayacak." diyen Emiroğlu, bir yıl içinde 1,2 ton emisyon zararlı atığın da önüne geçileceğini kaydetti.

Emiroğlu, yol sayesinde akaryakıttan yaklaşık 93 milyon lira tasarruf sağlanacağını, bu bakımdan da yolun büyük öneme sahip olduğunu söyledi.

Törene, MHP Grup Başkanvekili Muhammet Levent Bülbül, AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, MHP İl Başkanı Oğuz Alkaş ile diğer ilgililer katıldı.

Nihayet!.. Yıllardır beklenen Karapürçek yolunun temeli atıldı!

27 Nis 2023 - 14:55 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Akyazi.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akyazi.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Akyazi.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Akyazi.net değil haberi geçen ajanstır.

01

Hakkı Söyleer - hükümet ne yaparsa yapsın seçim üzeri halk yemiyor daha .seçim için atılan yol temeli olarak değerlendirilir.çaresi yok gideceksiniz

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 27 Nisan 20:47