EYT'liler SGK'ya akın etti! İşte Sakarya'da beklenen başvuru sayısı

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili yasal düzenlemenin yürürlüğe girmesinin ardından Sakarya'daki binlerce EYT'li SGK İl Müdürlüğüne gitti. İl Müdürü Erhan Çavuş, ilimizde kaç başvuru beklendiğini ilk kez MEDYABAR'a açıkladı. AYRINTILAR...

+5
Haber albümü için resme tıklayın

MEDYABAR.COM -
Fatih Bulsun - Merve Topal'ın haberi
Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili yasal düzenlemenin Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından ülke genelinde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) binaları önünde yoğunluk oluştu.


EYT düzenlemesinden faydalanarak emeklilik hakkını kullanmak isteyen binlerce kişi sabahın ilk ışıklarıyla birlikte  Sakarya Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü önünde sıraya girerken, İl Müdürlüğü'nün yaptığı düzenleme sebebiyle yığılma oluşmadı.


35 - 45 BİN BAŞVURU BEKLENİYOR
Sakarya'daki EYT'li sayısıyla ilgili de ilk kez bir sayı telaffuz edildi.
Sakarya SGK İl Müdürü Erhan Çavuş, ilimizde 35 ila 45 bin arasında EYT'linin başvuru yapmasını beklediklerini ifade etti.


İl Müdürü Çavuş, bu yoğunluğu tahmin ettiklerini ifade ederek "Önlemimizi çoktan aldık. Dışarıya masa kurduk. Hiçbir şekilde grupların oluşmasına izin vermeyeceğiz. Vatandaşlarımızın işlerini hızlı bir şekilde halledeceğiz" şeklinde konuştu.


Yine de çalışacağım
EYT’li olmak için SGK önüne gelen vatandaşlardan Abdulaziz Koş, EYT’nin insanları bir nebze olsun rahatlatacağını ifade ederek, “Maaşımız çok fazla olmasa da hiç yoktan iyidir. 3 tane çocuğum var emekli olduktan sonra da çalışmaya devam edeceğim. Emekli maaşım en azından mutfak masrafını karşılar. E-devletten baktığıma göre 5 bin 200 TL maaş alacağım ama heralde değişecek” dedi.

EYT’nin meclisten geçmesine çok sevindiğini dile getiren Muğdet Almaz ise, “Dünyalar bizim oldu. İnşallah bundan sonra da devletimiz ve milletimiz için iyi olur. Çalışıyordum artık çalışmayacağım. Ne kadar maaş alacağımı bilmiyorum. Nisan ayında göreceğiz” ifadelerini kullandı.


YILLARIN SORUNU EYT İLE İLGİLİ DÜZENLEME RESMEN YÜRÜRLÜĞE GİRDİ
Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel  Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kanundaki düzenleme ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na geçici madde eklenerek ilgili kanunlara göre kanunun yürürlük tarihinden sonra aylık bağlanması talebinde bulunanlardan yaşlılık veya emekli aylığı bağlanacak olanlar, söz konusu hükümlerde yaş dışındaki diğer şartları taşımaları halinde yaşlılık veya emekli aylığından yararlanacak.


Bu hüküm esas alınarak geriye dönük herhangi bir ödeme yapılmayacak ve geriye dönük hak talep edilemeyecek. İlk kez yaşlılık veya emekli aylığı bağlananlardan, yaşlılık veya emekli aylığı talebi nedeniyle işten ayrılış bildirgesi verilenlerin işten ayrılış tarihini takip eden 30 gün içinde en son çalışılan özel sektör iş yerinde sosyal güvenlik destek primine tabi çalışmaya başlamaları halinde, çalışılmaya başlandığı tarihten itibaren, sosyal güvenlik destek primi işveren hissesinin 5 puanlık kısmına isabet eden tutar Hazine tarafından karşılanacak.

Sosyal güvenlik destek primi işveren hissesi indiriminden yararlanılan sigortalının işten ayrılması halinde, bu indirimden tekrar yararlanılamayacak.


Kamu kurum ve kuruluşlarında kadroya alınan işçiler, il özel idareleri ve belediyeler ile bağlı kuruluşlarında ve bunların üyesi olduğu mahalli idare birliklerinde, birlikte veya ayrı ayrı sermayesinin yarısından fazlası il özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşlarına ait şirketlerde işçi statüsüne geçirilenlerin; emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmaları halinde, çalıştırıldıkları kamu kurum ve kuruluşları veya şirketlerce iş sözleşmelerinin feshedilmesini zorunlu tutan düzenlemeler yürürlükten kaldırılacak.


Yasayla ilgili öne çıkan başlıklar
- 8 Eylül 1999 ve öncesinde işe girenler düzenlemeden yararlanacak.

- EYT'de herhangi bir yaş sınırı uygulanmayacak.

- Yaş dışında prim günü ve sigortalılık süresi şartlarını taşıyanlar aylık alabilecek.

- Emekli olduktan sonra aynı iş yerinde 30 gün içerisinde tekrar işe başlayan çalışanlar için yüzde 5 destek primi verilecek.

- Kadroya alınan işçiler ile işçi statüsüne geçirilenlerin aylık almaya hak kazanmaları halinde iş sözleşmelerinin feshini zorunlu tutan düzenleme yürürlükten kalkacak.

- EYT'lilerin kıdem tazminatına ilişkin Kredi Garanti Fonu'ndan destek verilecek.

- Toplamda 5 milyon çalışanı etkileyen düzenlemeye göre 2023 yılında 2 milyon 250 bin kişi emekli olabilecek.

- Emeklilik başvuruları e-Devlet üzerinden veya SGK'ye yapılabilecek.

03 Mar 2023 - 16:13 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Akyazi.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akyazi.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Akyazi.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Akyazi.net değil haberi geçen ajanstır.