Sakarya'da 7.4 büyüklüğünde deprem olursa!.. AFAD'ın senaryosuna göre en riskli alanlar...

AFAD'ın Sakarya için hazırladığı İl Afet Risk Azaltma Planı'nda yer alan Arifiye'de 7.4 büyüklüğündeki olası deprem senaryosunda en riskli alanlar belirlendi. Adapazarı, Serdivan ve Arifiye'deki bu mahallelere dikkat...

Sakarya'da 7.4 büyüklüğünde deprem olursa!.. AFAD'ın senaryosuna göre en riskli alanlar...
Sakarya'da 7.4 büyüklüğünde deprem olursa!.. AFAD'ın senaryosuna göre en riskli alanlar...
+1
Haber albümü için resme tıklayın

MEDYABAR.COM -
Sakarya Valiliği İl Afet ve Acil Durum ( AFAD) Müdürlüğü, AFAD Başkanlığının Planlama ve Risk Azaltma Dairesi'nin oluşturduğu İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) hazırlama kılavuzu doğrultusunda Sakarya için İRAP hazırladı.
2021 yılı eylül ayında Vali Çetin Oktay Kaldırım ve İl AFAD Müdürü Hüseyin Kaşkaş'ın önsözleriyle yayınlanan plan, ilgili kurumlara gönderilirken kamuoyuyla da paylaşıldı.
Planda; başta deprem olmak üzere sel, yangın, heyelan gibi çeşitli afet durumlarında Sakarya'nın taşıdığı riskler, riskli alanlar üzerine çalışmalar yer alıyor.

Sakarya'da 7.4 büyüklüğünde deprem olursa!.. AFAD'ın senaryosuna göre en riskli alanlar...

KAHRAMANMARAŞ TÜRKİYE'Yİ SARSTI
6 Şubat  Pazartesi saat 04.17'de Kahramanmaraş Pazarcık ilçesi merkezli yaşanan 7.7 büyüklüğündeki ve aynı gün saat 13.24'te Elbistan ilçesi merkezli yaşanan 7.6 büyüklüğündeki depremler 10 ilde büyük yıkıma neden oldu. 35 binin üzerinde vatandaşımızın can verdiği, on binlercesinin yaralandığı asrın felaketinde yaralar sarılmaya çalışılırken; deprem acısını en iyi bilen Sakarya'da da depreme hazırlıklar sorgulanmaya başladı.

MEDYABAR olarak AFAD'ın Eylül 2021'de yayınladığı İl İRAP raporunda Sakarya'daki deprem riskiyle ilgili bölümleri sizin için derledik...

SENARYOYA GÖRE DEPREM ARİFİYE'DE 7.4. BÜYÜKLÜĞÜNDE OLACAK
AFAD'ın "Deprem Ön Hasar ve Kayıp Tahmin Sistemi" AFAD-RED programı kullanılarak Sakarya'yı etkileyecek 7.4 büyüklüğündeki deprem senaryosu kurgulandı. Senaryo hazırlanırken şehri etkileyebilecek en büyük deprem ve geçmişte yaşanan en büyük deprem, bölgedeki aktif fay uzunluğu fayın üretebileceği en büyük deprem, büyüklük ilişkisi gibi bilgiler kullanıldı.
Arifiye İlçesi sınırlarında İzmit-Sapanca Segmenti’nde olması muhtemel en büyük deprem olarak öngörülen Mw: 7.4 büyüklüğündeki deprem esas alınarak bir deprem senaryosu çalışması yapıldı.

TÜRKİYE'NİN YARISINDAN FAZLASINI SARSACAK
Buna göre Arifiye'de olası 7.4. büyüklüğündeki deprem; Sakarya il merkezi ve Kocaeli'nin Kartepe, Gölcük bölgesini "IX Şiddetli" olarak sarsacak. Olası deprem Edirne'den Karabük'e, Kütahya'dan Ankara'ya kadar alanı bile "oldukça güçlü", en uzak olarak da Antalya, Adana, Erzurum, Samsun gibi illeri "orta" şiddette sarsacak.

SAKARYA'DA ÜÇ İLÇE EN BÜYÜK RİSKİ TAŞIYOR
Sakarya'da özellikle zemin özellikleri göz önünde bulundurularak en büyük riskin Arifiye, Serdivan ve  Adapazarı'nda olduğuna dikkat çekiliyor.

MERKEZ ÜSSÜ ARİFİYE'DE EN BÜYÜK RİSKİ BU ALANLAR TAŞIYOR
Senaryoya göre Arifiye ilçesine bağlı Fatih, Cumhuriyet ve Neviye Mahalleleri aktif fay zonuna yakın olmaları ve yapı stokunun kötü olması sebebiyle doğrudan risk altında. İlçeye bağlı Karaaptiler ve Arifbey Mahalleleri de aynı gerekçelerin yanı sıra zemin koşullarının sıvılaşmaya müsait olması, yeraltı su seviyesinin çok yüksek olması ve bitişik nizam yapılarda tabliyelerin yanyana gelmemesi gibi etkiler sebebiyle sıvılaşma riskiyle karşı karşıya...

ADAPAZARI'NDAKİ BU BÖLGELERE DİKKAT
Adapazarı'na bağlı Semerciler, Cumhuriyet ve Yahyalar Mahalleleri ve çevresi de 1999 Depremi öncesinde yapılmış deprem geçirmiş yorgun binaların yoğun olması, yer altı su seviyesinin yüksek olması ve bitişik nizam ve çok katlı binaların bulunması nedenleri ile şehir merkezinin ve ticarethanelerin yoğun olması nedeniyle yüksek risk taşıyor.
Adapazarı'nun Çukurahmediye ve Güneşler Mahalleleri de zemin koşullarının sıvılaşmaya müsait olması, yeraltı su seviyesinin cok yüksek olması ve bitişik nizam yapılarda tabliyelerin yanyana gelmemesi gibi nedenlerle deprem sırasında sıvılaşma riski taşıyor.

SERDİVAN VE ARİFİYE'DEKİ BU ALANLAR "ŞİŞME OTURMA" RİSKİ TAŞIYOR
Serdivan'da bağlı Vatan, Köprübaşı, Arabacıalanı, İstiklal, Bahçelievler Mahalleleri ile Arifiye'ye bağlı Arifbey, Hanlımerkez, Hanlısakarya, Yukarıkirazca bölgeleri ise yerleşimin yoğunluğu ve 1999 öncesi yapılan yüksek katlı binaların olması sebebiyle depremde "şişme oturma" etkisi riski altında.
"Şişme oturma" zeminde sıvılaşma nedeniyle yapıyı taşıyan zemin sıvılaşıp taşıma gücünü kaybederse yapıda hasara yol açan, önemli ölçüde oturma ve dönme meydana gelebilme ihtimali olarak tanımlanıyor.

Raporun tamamına AFAD'ın internet sitesi üzerinden ulaşılabiliyor.

Sakarya'da 7.4 büyüklüğünde deprem olursa!.. AFAD'ın senaryosuna göre en riskli alanlar...

Sakarya'da 7.4 büyüklüğünde deprem olursa!.. AFAD'ın senaryosuna göre en riskli alanlar...

17 Şub 2023 - 10:54 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Akyazi.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akyazi.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Akyazi.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Akyazi.net değil haberi geçen ajanstır.