MSDS Formu Hakkında Genel Bilgi

Malzeme Güvenlik Bilgi Formu (MSDS), bir ürün hakkında ayrıntılı bilgi içeren teknik bir belgedir. MSDS formu, işyerinde kimyasalların yönetimine yöne...

Malzeme Güvenlik Bilgi Formu (MSDS), bir ürün hakkında ayrıntılı bilgi içeren teknik bir belgedir. MSDS formu, işyerinde kimyasalların yönetimine yönelik düzenleyici çerçevede kullanılmak üzere maddeler veya karışımlar hakkında geniş bilgi sağlar. İşverenler [ve işçiler] MSDS'yi çevreye verilen zararlar da dâhil olmak üzere hasar hakkında bilgi almak ve güvenlik önlemleri konusunda tavsiyelerde bulunmak için kullanırlar. Güvenlik Bilgi Formları (MSDS), tedarik zincirinde önemli bir iletişim aracıdır ve zincirdeki tüm tarafların madde ve karışımların kullanımından kaynaklanan risklerin risk yönetiminden sorumlu tutulmasına yardımcı olur. 13 Aralık 201 tarih ve 2920 sayılı Resmi Gazete ‘de yayımlanarak yürürlüğe giren Bulaşanlar ve Karışımlar İçin Güvenlik Bilgi Formları Yönetmeliği'nde Güvenlik Bilgi Formları kuralları belirlenmiştir.

Msds Formu Nedir?

Msds Formu Nedir diye sorulacak olursa eğer (SDS, eski adıyla MSDS), bir kimyasal maddenin fiziksel ve kimyasal özelliklerini, fiziksel ve insan sağlıpına etkilerini açıklayan, bir kimyasal üreticisi veya ithalatçısı tarafından hazırlanan 16 bölümlük ayrıntılı bir bilgi belgesidir. Tehlikeleri, maruz kalma yolları, güvenli kullanım için önlemleri açıklar ve ürün kullanımı, acil durum ve ilk yardım prosedürlerini ve kontrollerini açıklar. Tehlikeli kargo taşımak için bir nakliye şirketine yaklaştığınızda, size sordukları sorulardan biri de kargo için bir MSDS olup olmadığıdır. Güvenlik bilgi formu, güncel güvenlik bilgi formlarını hazırlayan Tehlikeli Maddeler ve Karışımlar İçin Güvenlik Bilgi Formları Yönetmeliğine uygun olarak TÜRKAK tarafından düzenlenmiş bir belgelendirme kurumu tarafından hazırlanmalıdır. Güvenlik Bilgi Formu Hazırlayıcı (MSDS) sertifikasının alınabilmesi için gerekli şartların sağlanması ve yeterlilik sınavını geçmek, sınav görevlisi tarafından yapılan sınav’ın sonucunda 100 üzerinden 70 puan ve üzerinde puan alınması gerekmektedir. Bu şartlar sağlandığında MSDS belgesi alnabilir.

21 Ara 2022 - 14:25 - Gündem