Akyazı Nostalji yazıları -62-

  “AKYAZI’MIZIN ÖZEL İNSANLARI”

Bu haftaki yazımızda değişik bir konuyu ele alacağım kısmetse.Şimdi neden değişik dedim onu da anlatayım: Çünkü şimdiye kadar yazmadığım bir konuyu yazacağım. Akyazı’mızda çocukluğumuz da, 1960’lı yıllarda ve sonraları yaşayan özel ve güzel insanlarımızdan bahsedeceğim inşallah!

      İlk olarak Hasanbey köyünden çoğu kişinin “Takvim Ziya”diye bildiği Ziya Aydın'dan başlayalım. Bu Takvim Ziya, güler yüzlü ve sempatik birisiydi.Buna neden Takvim Ziya demişler - Gerçi çoğunuz bilir de bilmeyenler için- kısaca bahsedeyim.Bu Takvim Ziya'ya örneğin 20 veya 30 sene öncesinin Ocak ayının 20’si hangi güne denk geliyor diye sorulur ve kısa bir düşündükten sonra hangi gün olduğunu doğru olarak söyler, karşısındakini hayretler içinde bırakırdı. Takvim Ziya'nın bu sırrı yıllarca çözülememiştir.Yine yıllar önce bir kehanette bulunmuş ve “Adnan Menderes’in mezarı Yassıada’dan İstanbul'a gelecek.” demişti ve gerçekten de yıllar sonra Menderes’in mezarı İstanbul'a nakledildi.

      İkinci olarak Altındere'den Salim ve Ali Rıza adında iki sevimli kişi vardı.Bunların konuşma melekeleri kaybolmuştu.Fakat her ikisi de dediğimiz gibi sevimli ve güler yüzlüydü. Bunlardan Ali Rıza olanı elleri arkada bağlı olarak gezerdi.Sık sık Akyazı'ya geldiğinde Merkez Otel’in altındaki kahveye çıkardı.Çocuklar bunu kızdırır, o da parmaklarını ısırarak tepki verirdi. Şimdi bunların konuşamamalarının yaşanmış bir olay yüzünden olduğu anlatılır.Bu iki kardeş çok küçükken Altındere'ye -o zamanki adıyla Beynevit'e- eşkiyalar baskın yapmış ve bu iki ķüçük kardeşin gözleri önünde babalarına para için vahşice işkenceler yapmışlar ve babalarının başına kızgın sacayağı geçirmişlerdi.İki kardeşin gördükleri bu vahşet karşısında dilleri tutulmuş bir daha konuşamamışlar. 

      Yine Altındere'den “Kuşkafalı Ali” diye tanıdığımız bir kişi daha vardı.Bu da sevimli bir çocuktu ve genellikle “Akkii” diye bilinirdi.Her gün Akyazı'ya gelir dolaşır ;esnaflar ona para ve yiyecek gibi şeyler verirdi.

     Şimdi çoğu kimsenin pek bilmediği Seyfeler’den Fehmi isminde biri vardı. Biz ona kısaca “Feyo” derdik. Boşnaktı, uzun boyluydu. Her gün Akyazı'ya gelir dolaşırdı. Yine Yeni Camiden Kunduracı Süleyman Bozkurt’un oğlu Abdurrahman Bozkurt vardı. O da çarşıya gelir ve bol bol nutuk atardı. Harunusta’dan “Dar Paça Ahmet” diye biri daha vardı.Bu da pantolonunu ters giyer, paçalarını daraltırdı.Bu yüzden “Dar Paça Ahmet “diye tanınırdı. Bir de pazar yerinde bir kulübede kalan “Posbıyık Faik “diye bildiğimiz biri daha vardı.Onun hakkında pek fazla bir şey bilinmezdi. Pazar yerindeki kulübesinde kimseye zararı olmadan yaşardı. 

      Evet, devam ediyoruz.Eyüp diye uzun boylu bir çocuk daha vardı.Bu da bir kayboldu ve bir daha bulunamadı. Yeniköy’den “Ustura Ahmet” diye biri vardı. Bu da Adil Güneş Pasajındaki Ferhan’ın kahvesinde takılırdı.Gözleri pek iyi görmezdi.Hep ceketinin cebinde ustura taşıdığını söyler, insanları korkutmaya çalışırdı. Bizim bir de Fırıncı Nuri Kuru’nun oğlu Cemil vardı.Bu Cemil de aynı Eyüp gibi bir kayboldu bir daha bulunamadı. Pazar yerinde belediye tuvaletini bekleyen Arif vardı.O da tuvaletin içindeki odasında Ayşe ismindeki yavuklusuyla kalırdı. Bir de Vakıf’tan İzzet ve çarşıda ıslık çalarak gezen Kürt Aziz vardı. 

     Son olarak çoğunuzun tanıdığı ve Akyazı'da herkes tarafından sevilen “Pazarköylü Adil Bey”den bahsederek yazımıza noktayı koyalım.Adil Bey, kendisine bey denilmesinden hoşlanmaz,”Adil abi” denilmesini isterdi.Huyuna suyuna gittiğiniz zaman memnun olurdu. Hatta neşesi yerine geldiği zaman şarkı, türkü bile söylerdi.

      Evet, bu yazımızın da sonuna geldik.Yine her zaman olduğu gibi bu yazıda ismi geçip rahmetli olanlara Rabbim rahmetiyle muamele etsin inşallah,diyelim ve bir dahaki yazıda buluşmak üzere noktayı koyalım. Kalın sağlıcakla! Not:Bu yazıda ismi yazılmayanlar olabilir, sizler de bildiklerinizi ekleyebilirsiniz.

20 Ara 2022 - 17:29 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Akyazi.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akyazi.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Akyazi.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Akyazi.net değil haberi geçen ajanstır.