Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Değer kaybı nasıl alınır sorusu yapılan kazaların ardından araçları için değer kaybı almak isteyen pek çok kişinin araştırdıkları konular arasında yer alır. Araçların kaza yapmadan önce ve sonraki satış fiyatları arasında bir fark meydana gelir. Bu aradaki fark ise değer kaybı olarak nitelendirilir. İnsanlar değer kaybı alarak meydana gelen hasarlarını giderebilir ya da en aza indirebilirler. Ancak bu haklarından faydalanmak isteyen kişilerin kesinlikle değer kaybı alabilmek adına gereklilikleri

Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Değer kaybı nasıl alınır sorusu yapılan kazaların ardından araçları için değer kaybı almak isteyen pek çok kişinin araştırdıkları konular arasında yer alır. Araçların kaza yapmadan önce ve sonraki satış fiyatları arasında bir fark meydana gelir. Bu aradaki fark ise değer kaybı olarak nitelendirilir. İnsanlar değer kaybı alarak meydana gelen hasarlarını giderebilir ya da en aza indirebilirler. Ancak bu haklarından faydalanmak isteyen kişilerin kesinlikle değer kaybı alabilmek adına gereklilikleri yerine getirmeleri önem taşır.

Değer kaybı başvurusu yapan kişiler eğer şartlar uyumluysa ve gerekli evraklar eksiksiz şekilde hazırlanmışsa genel anlamda olumlu geri dönüşler alırlar. Böylelikle de yaptıkları kazaların ardından meydana gelen maddi hasarlarını gidermek adına değer kaybı alma imkanını elde ederler. Bu kapsamda değer kaybı almak isteyen kişilerin kesinlikle gerekli detaylara eksiksiz şekilde hakim olmaları gerekir. Hem başvuru koşulları hem de başvuru gerekliliklerini eksiksiz şekilde tamamlayan kişiler değer kaybı alabilirler.

Aracı Sattıktan Sonra Değer Kaybı Alınır mı?

Aracı sattıktan sonra değer kaybı almak mümkün müdür sorusu da değer kaybına ilişkin olarak en çok merak edilen konular arasında yer alır. İnsanlar yapılan kazaların ardından araçlarında bir değer kaybı meydana gelir. Yani kazadan öncesi satış fiyatı ile kazadan sonraki satış fiyatı arasında bir fark bulunur. İnsanlar zararlarını gidermek adına bu değer kaybını almak adına gerekli işlemleri gerçekleştirirler. Ancak belirli durumlarda değer kaybını beklemeden araç satılmak durumunda kalabilir. Böyle bir durumda ise insanlar değer kaybını alıp alamayacaklarını merak ederler.

İnsanlar gerekli koşulları sağladıkları zaman eğer kazanın ardından araçlarını satsalar bile değer kaybı alma imkanları bulunur. Ancak insanların değer kaybı alabilmek adına yapılan kazanın ardında 2 yıllık süre zarfı içerisinde başvurularını gerçekleştirmeleri gerekir. Aksi durumda değer kaybı süre aşımına uğrar. Bu durumda da insanlar değer kaybı alamazlar. Değer kaybı alabilmek isteyen kişilerin değer kaybı alma şartları konusunda bilgili olmaları gerekir. Eğer bu şartlar sağlanıyorsa sorunsuz şekilde değer kaybı alınabilir. Bu şartlar ise şu şekilde sıralanır;

  1. Aracın onarılmayacak hale gelmemesi
  2. Kazada %100 kusurlu olunmaması
  3. Aracın km olarak 163.000 km’yi geçmemesi
  4. Kaza esnasında bir hasar olması ve onarılması
  5. Önceden yaşanan bir trafik kazası sonucunda aracın parçalarının değişmemesi
  6. Kazanın iki araç tarafından gerçekleştirilmiş olması
  7. Aracın 10 yaşından küçük olması

Araç Değer Kaybı Nasıl Tahsil Edilir?

Araç değer kaybı tahsili nasıl yapılır sorusu da bu konu hakkında pek çok kişi tarafından araştırılır. Söz konusu olan değer kaybı genel anlamda sigorta şirketlerinden tahsil edilir. Belirtilen teminat, kaza yaparak farklı bir araca zarar verildiği zaman devreye girer. Böylelikle de kaza esnasında meydana gelen değer kaybının karşılanmasını sağlar. Bu kapsamda değer kayıpları, hatalı olan araç sahibi ya da sürücüsünden tahsil edilmez. Direk olarak sigorta şirketinden tahsil edilir.

Araç değer kaybı nasıl alınır denildiği zaman akla ilk olarak değer kaybının tahsilatı gelir. İnsanlar araçlar için zorunlu trafik sigortası yaptırırlar. Herhangi bir kazanın meydana gelmesi durumunda ise direk olarak bu sigorta devreye girer. Böylelikle de sürücüler trafikte hatalı olarak başka bir araca zarar verseler bile bunu kendileri karşılamak zorunda kalmazlar. Meydana gelen değer kaybı direk olarak sigorta şirketinden tahsil edilir. Bu sayede de hem aracında hasar meydana gelen taraf hem de hatalı olan taraf bu durum karşısında sıkıntıya düşmezler. Konuya ilişkin detaylı bilgi için tıklayın: https://degerkaybibasvuru.net/

 

# ilk

19 Eyl 2022 - 14:01 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Akyazi.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akyazi.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Akyazi.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Akyazi.net değil haberi geçen ajanstır.