Akyazı Nostalji yazıları -53-

60'lı yılların nostalji yazılarına devam ediyoruz Bu haftaki konumuz geçmişten bugüne Akyazı'da Belediye Başkanları olacak kısmet olursa.

BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ -3-“

Geçen yazdığımız iki yazıda önce Maksut Öztemel'i daha sonra da Abdi Bayhan'ı yazarak belediye başkanlarımızı anlatmıştık. Normalde şimdi de üçüncü belediye başkanımız olan Necati Temel'i yazmamız gerekirdi. Fakat Necati Temel'i bir hafta erteleyerek bu hafta 11 Aralık 1977’de yapılan seçimlerden ve belediye başkanı seçilen Ertuğrul Öztürk'ten bahsedeceğim. Benim de içinde olduğum çok ilginç bir seçim olduğu için onu öne aldım.

Yazıya geçmeden önce şunu belirteyim: Bu “Belediye Başkanları Yazı Dizisi” kesinlikle siyasî bir yazı değildir. Zaten kahramanların çoğu hayatta değildir. Çünkü kazananlar da kaybedenler de hepsi Akyazı'nın çok değerli insanlarıdır. Seçimlerden sonra yine kol kola girip aynı kahvelerde çay içip sohbet edeceklerdir.Onun için A partisini sevindirip B partisini kötülemeyeceğim. Zaten bu yazıları yazarken en çok dikkat ettiğim husus, herkesin kişilik haklarına saygı göstermek olup sadece gördüklerimi bildiklerimi ve yaşadıklarımı yazmak olmuştur.

Önce tanımayanlar olabileceği için biraz Ertuğrul Öztürk'ten kısaca bahsedeyim: Ertuğrul Öztürk, yetmişli yıllarda Akyazı'da üç beş tane olan muhasebeciden biridir. Bizim iş yerimizin de muhasebesini tuttuğu için onunla sürekli irtibat halindeydik.Dürüstlüğü ile tanınan Ertuğrul Öztürk, müşterileri ile her zaman iyi ilişkiler içindedir. İlk muhasebe bürosu çarşı içindeki Terzi Mehmet’in binasında, Türk Hava Kurumu’nun olduğu yerdedir. Ertuğrul Öztürk, çarşı içinde Doğan Kırtasiye olarak işyeri olan Doğan Öztürk ve Ruhan Uzungüngör ’ ün abisidir.

1977 seçimleri demiştik ya, 1977 yılı Türkiye’de kâbus yıllarıdır.Türkiye'nin her yerinde anarşi ve terör kol gezmektedir.Her yerde olaylar,cinayetler oluyor;Türkiye adeta kurtarılmış bölgelere ayrılıyordu. Her gün en az beş on kişi ölüyor olayların ardı arkası kesilmiyordu. Bütün bunların üzerine bir de ekonomik kriz vardı.77 yılı adeta yokluk yılıydı. Birçok temel gıda maddesi bulunamıyor, her yerde uzun kuyruklar görülüyordu. Akyazı da bu kuyruklardan nasibini almıştı. Akyazı'da da benzin,tüpgaz,çimento,yağ,sigara ampul gibi temel maddeler bulunamıyordu. Yollarda bütün petrol istasyonlarına “Benzin,mazot yoktur.” levhaları asılıyordu. Kuyruğa girip bir litre yağ alan mutlu bir şekilde evine dönüyordu.

İşte böyle bir ortamda 77 belediye seçimleri gelip kapıya dayanmıştı. Akyazı'da da siyaset kazanları kaynamaya başlamıştı. Ö dönemin siyasi partileri adaylarını yavaş yavaş belirlemeye çalışıyordu. Seçimin olduğu 11 Aralık 1977 tarihinde Adalet Partisi iktidarda ve Süleyman Demirel başbakandı. O dönemlerde Akyazı'da siyaset arenasında Hüsamettin Bayraktar,Hacı Ziya Özdemir,Altındere’den Genca Koç,Necati Temel, Refik Baykal,ve Ahmet Sarıçizmeli gibi duayen siyasetçiler söz sahibi olurlardı.Yani genelde bunların dedikleri olurdu. Necati Temel hariç diğer siyasetçiler Adalet Partisi taraftarlarıydılar. Akyazı'da o yıllarda da sağ oylar çoğunluktaydı. Fakat ne hikmetse bu siyasetçiler, her zaman kendi aralarında çekişirlerdi. Şimdi size 77 yılı sanki yakın gibi gelebilir; fakat nerden bakarsan 45 sene öncesinden bahsediyoruz.

Seçimler yaklaşırken diğer partiler adaylarını çoktan belirlemişti. Fakat iktidardaki Adalet Partisi ilçe başkanlığında kazanlar kaynamaya başlamıştı, sular bir türlü durulmuyordu. Nedeni de Adalet Partisi ilçe başkanı olan Refik Baykal,adaylığını açıklamış ve bir diğer Adalet Partili Ahmet Sarıçizmeli de aday olacağını belirtmişti. Ahmet Sarıçizmeli “ Sen çekil!” diye ikna edilmeye çalışıldı ise de Ahmet abi bir türlü ikna olmuyordu.Onun da seçime girmesi demek,Adalet Partisinin oylarının bölünmesi ve seçimin kaybedilmesi riski demekti..Parti binasında tam bir kaos yaşanıyordu. Sonunda kurmaylar bir araya gelip toplantı yaparlar ve Ahmet Sarıçizmeli’nin partiden ihracına karar verirler. Sarıçizmeli’nin ihracıyla rahatlayan ilçe başkanı Refik Baykal en sonunda aday olduğunu açıklamıştı. Böylece seçimlere MSP, CHP. MHP ve Adalet Partisi katılmıştı.Fakat partiden ihraç edilmeyi bir türlü içine sindiremeyen Ahmet Sarıçizmeli, ani bir kararla bağımsız aday olarak seçimlere katılmaya karar vermiş ve böylece aday sayısı beşe çıkmıştı.Ahmet abinin bağımsız aday olarak seçimlere katılması Adalet Partisini ve Refik Baykal’ı rahatsız etmişti.Çünkü sağ oylar bölünüp diğer partilerin işine yarayacaktı. Nihayet seçim günü gelip çatmıştı.11 Aralık 1977’de sandıklar kurulmuş ve Akyazı bir seçim heyecanı içine girmişti. Seçimler bitmiş, sandıklar açılmaya başlanmıştı.Ilk çıkan sonuçlara göre seçimin Refik Baykal,Ertuğrul Öztürk ve Ahmet Sarıçizmeli arasında geçeceği anlaşılmıştı.Oy sayımı bittikten sonra çıkan

sonuç herkesi şaşırtmıştı. Çünkü kendisine pek fazla şans verilmeyen CHP’nin adayı Ertuğrul Öztürk, Refik Baykal ve Ahmet Sarıçizmeli’nin çekişmesinden istifade ederek sandıktan çıkmış ve belediye başkanı seçilmişti. Adalet Partisi cephesinde derin bir şok yaşanıyordu. Herkes belediye başkanlığını CHP’ye kaptırmanın üzüntüsünü yaşıyordu.Olan olmuştu,artık yapacak bir şey yoktu. Bir zaman sonra şoku atlatan Adalet Partisi kurmayları belediyeye giderek Ertuğrul Öztürk’ü tebrik etmiş ve ona başarılar dilemişti.

İsterseniz seçim sonuçlarına bir bakarak Ertuğrul Öztürk’ün nasıl kazandığını görelim:Refik Baykal 961 oy, Ahmet Sarıçizmeli 1124 oy, Ertuğrul Öztürk 1271 oy, MHP 312 oy, MSP 460 oy almıştı.Şimdi burada dikkat çeken bir ayrıntı var. O da seçimlere bağımsız giren Ahmet Sarıçizmeli’nin AP adayı Refik Baykal’dan daha fazla oy alması.Yani Ahmet abi seçilemedi; ama Refik Baykal’ın seçilmesine de engel olmuş oldu Çünkü ikisinin aldığı oy toplamı 2085 ,Ertuğrul Öztürk’ün aldığı oy 1271… Arada 800’den fazla oy farkı var. Ne diyelim, kader kısmet deyip yazımıza devam edelim.

Yukarıda “Benim de içinde bulunduğum bir seçim…” cümlesini kurmuştum.Çünķü Ertuğrul abi,bizim muhasebecimiz olduğu için beni de meclis yedek üyeliği için yedinci sıraya yazmıştı. Kaderde yedek de olsa üç yıl meclis üyeliği yapmak varmış Önce 21 kişi olan meclis üyelerinin isimlerini yazalım,sonra da Ertuğrul abinin icraatlarına geçelim: Hüseyin Tatarhan,Cafer Kılıçkeser,Muzaffer Başer,Mehmet Tabanlı,Mitat Uluköylü, Aydın Şan,Mansur Ömercikoğlu, Sait Uzungüngör,Hüsamettin Şen,Nail Sarıhan,Hüseyin Baştan, Mehmet Abuloğlu, Cevat Böcek, Vedat Atabek, Mustafa Sayılı, Sadettin Uslu, Sami Kılıç, İrfan Papatya, Nail Kayhan, Veysel Bozkurt ...

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Ertuğrul Öztürk’ün kazandığı 1977 yılı anarşi, terör ve ekonomik kriz yıllarındandı. Ertuğrul Öztürk, koltuğa oturduktan sonra ilk işi belediye bahçesinde bulunan su deposunun önüne bir tanzim satış mağazası kurmak oldu. Burada yağ, şeker,sigara gibi ürünler sattırıyordu. O yıllarda çimento krizi de vardı. Gerçi o yıllarda pek fazla inşaat olmadığı için her gün iki kamyon çimento gelir ve vatandaşa azar azar dağıtılırdı. Bunun yanında Bankalar Caddesinde Birikim Market adında bir yerin açılmasını sağladı. Akyazı’da kantar sorunu vardı. Yeni Caminin oraya bir kantar kurarak kamyoncuların rahat bir nefes almasını sağladı.Yine Akyazı'da eski tahta sergilerin olduğu yerde Halk Ekmek Fabrikası açtı.Hayat Hastanesinin bulunduğu sokağı genişleterek Necati Temel Caddesi adını verdi.

Ertuğrul Öztürk, büyük bir şevkle hizmetlerine devam ederken bir sabah gözlerini açtığında Kenan Evren'in 12 Eylül darbesinin duvarına tosladığını gördü. Askerler düdük çalmış ,demokrasi rafa kaldırılmış, TBMM kapanmıştı. Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Akyazı Belediye Başkanı Ertuğrul Öztürk de görevden uzaklaştırılmış; başkanlığa önce bir albay getirilmiş ve daha sonra da Mustafa Özdağ adında Erzurumlu bir besici başkanlığa atanmıştı. Böylece Ertuğrul Öztürk'ün beş yıl sürecek olan başkanlığı 1980 yılında üç yıl görev yaptıktan sonra noktalanmıştı.

Evet,1977 yılı seçimleri ve Ertuğrul Öztürk’ü anlattığımız yazımızın sonuna gelmiş olduk. Rabbim, bu yazıda ismi geçip rahmetli olanlara rahmetiyle muamele etsin inşallah!...Bir dahaki yazımızda buluşmak üzere kalın sağlıcakla!...

29 Ağu 2022 - 01:47 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Akyazi.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akyazi.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Akyazi.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Akyazi.net değil haberi geçen ajanstır.

04

Dost - Onun adı Mustafa Akdağ Erzurumlu bir dadaş benimde müdürüm yonca süt fabrikasinin müdürüydü Akyazılı tanınmış bir ailenin gazabına uğradı kendisi besici değil zioteknik muhendisiydi veterinerler iyi bilir Allah rahmet eylesin o belediye bahçesinde tanzim açılmasını isteyene odur biz fabrika olarak orda Tariş yağı ve peynir süt sattik

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 29 Ağustos 16:51
05

Bülent Özder - @Dost 04 nolu yoruma cevabı: MUSTAFA AKDAĞ YERİNE YANLIŞLIKLA ÖZDAĞ YAZMIŞIM ÖZÜR DİLERİM FAKAT BESİCİLİKTE YAPTIĞINI BİLİYORUM

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Ağustos 09:31
03

Tarafsız - 3 yılda daha da önemlisi o yıllarda yapılan icraatlara bakınca şaşırdım gerçekten. Halk ekmek diyorsunuz 45 sene önce akyazı da açılmış. Valla 2 dönem yönetseymiş akyazı daha farklı bi yer olabilirmiş demeden edemedim.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 29 Ağustos 16:46
01

Servet Yıldırım - Fırsat verilse idi.. Fırsatı yakalasa idi.. Fırsatı değerlendiremedi...gibi yorumlar senin içindir...abi yazar Akyazı'dan çıkar dedirtin..eline sağlık Allah uzun ömürler versin.. Selamlar..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Ağustos 13:04
02

Bülent Özder - @Servet Yıldırım 01 nolu yoruma cevabı: EYVALLAH SERVET KARDEŞİM TEŞEKKÜR EDERİM

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Ağustos 16:13