Akyazı nostalji yazıları -52-

60’lı yılların nostalji yazılarına devam ediyoruz inşallah. Bu haftaki yazımızda yine Akyazı'da yerli manav diye tabir edilen yerleşmiş eski ve köklü ailelerini tanıtmaya devam edeceğiz.

    Bundan önceki yazılarımızda Kabalar, Öztemeller,ve Kaya’lardan bahsetmiştik.Bu hafta da Akyazı'nın yine en eski ve kalabalık ailelerinden olan Hatip'lerden bahsedeceğiz.En eski diyoruz çünkü gerçekten de Hatip'lerin                      ( Aytaç) Akyazı'ya ne zaman geldiklerine dair hiçbir bilgimiz yok.Hatta Hatip’lerin büyüklerine göre Orta Asya'dan geldikleri rivayet edilir.Bu aile Akyazı’nın 7 yerli ailesinden biridir.

     Şimdi neden Hatipler denmiş, bu Hatipler ne demek, kısaca bir bakalım. “Hatip” kelimesi biliyorsunuz düzgün  konuşan, hitabeti kuvvetli, sözleri karşı tarafta ilgi ile dinlenen manalarına geliyor.Şimdi bu Hatiplerin en büyükleri olan Mehmet Efendi ( üç kuşak önceki ) eski yıkılan G.S.Paşa Camiinde yıllarca vaaz vermiş, müezzinlik yapmıştır. Hitabeti de çok kuvvetli olduğu için “Hatip” lakabını almış ve öylece Hatipler olarak devam etmiştir. Bu hatipler aynı zamanda mal varlıkları çok olan ailelerinden biridir.Eski itfaiyenin olduğu yerden mezarlığa kadar olan yerlerin Hatiplere ait olduğu söylenir.

    Yazımıza her zaman olduğu gibi en tepeden başlayarak hatipleri tanıtmaya başlayalım.Az önce vaaz veren ve müezzinlik yapan Mehmet Efendi’den bahsetmiştik. Sırayla gidelim:İşte bu müezzin Mehmet Aytaç zamanında Meryem Aytaç adında hanımla evlenir. Bu evliliğinden Mustafa,İbrahim,Halil,Raşit adında dört oğlu ve Gülsüm adında bir kızı olur.

   Hatipler geniş bir sülale olduğu için yavaş yavaş ilerleyelim. İlk olarak çocuklarından Mustafa Aytaç ile  başlayalım: Mustafa Aytaç, Abdi Bey’in  belediye başkanlığında muhasebe işlerine bakar.Uzun yıllar belediyede muhasebeci olarak çalışır.Aynı zamanda istiklal madalyası sahibi olan bir Kurtuluş Savaşı gazisidir.Mustafa Aytaç, Ömercikoğullarından olan ilk eşi Nuriye,hastalık sonucu vefat edince Nazmiye Hanım’la (Bodur) evlenir. Bu evliliğinden Mehmet ve Zeki adında iki oğlu Fikriye,Mihriye,Nuriye ve Nurten adında dört kızı olur.Bu dört kızından Fikriye, Seyfi Özsoy ile evlenir. Seyfi Özsoy'u çoğunuz tanırsınız zaten. Fakat belki bilmeyenleriniz olabilir. Onun için kısa bir bahsedeyim: Seyfi abi Sofuoğullarındandır. Akyazı'nın çok iyi terzilerinden biridir. Yıllarca terzilik yaptıktan sonra eski lisenin karşısında oğlu Avni ile birlikte Petrol Ofisi açarak ticari hayatına devam etmiştir. Seyfi abinin Sevil ve Merih adlarında  iki de kızı vardır. Sevil Hoca, Kız Meslek Lisesinde giyim bölümünde öğretmenlik yapıp emekliye ayrılmıştır Edebiyat Öğretmeni Tuncay Cinoğlu’yla evlidir. Diğer kızı Merih ise Eczacı Bülent Belül’ün eşidir. Şimdi ilerde Sofuoğulları ile ilgili yazım olacağı için buraya nokta koyalım. Öbür kızı Nurten de Akyazı'nın Seyfi Özsoy gibi sevilen esnaflarından olan Azmi Türkyılmaz ile evlenir.Tabii Azmi Türkyılmaz’ı da bilmeyenler olacağı için kısaca ondan da bahsedelim:Azmi abi, çok eskiden çarşıda züccaciyecilik yapmış olan Musa Kâzım’ın oğludur.Sobacı Azmi olarak da bilinir.Kerestecilik de yapmıştır.Azmi abi, beyaz eşya bayiliği yapan ve  her ikisi de Akyazı'nın sevilen esnaflarından olan Ömer ve Ahmet Türkyılmaz’ın babalarıdır. Azmi Abi’nin Bilgi,Emel,Zeynep ve Elif adlarında 4 de kızı vardır.

    Evet, devam ediyoruz.Üçüncü kızı olan Mihriye de Orman işletmesinde memur olan Şefik Şener ile evlenir. Biraz da  ondan bahsedeyim:Şefik abi,İstanbullu,çok sempatik, devamlı güler yüzlü şakacı biridir.Nereden mi biliyorum? Çünķü Şefik abi, esnaflık yaptığımız dönemde devamlı bizden alış veriş yapardı.Dürüst , alışverişine sağlam biriydi.Akyazı’da “enişte” lakabıyla tanınınırdı.Şefik abinin ikisi de edebiyat öğretmeni olan Raci ve Ramis adlarında ikiz oğulları oldu. Biraz da oğlu eğitimci Raci Şener’den bahsedeyim.Raci  Hoca, Akyazı’daki okullarda öğretmenlik yapmış değerli hocalarımızdan biridir.Şu anda Adapazarı’nda ikiz kardeşi Ramis’le öğretmenliğe devam etmektedir. Aynı zamanda benim yazdığım nostalji yazılarını toparlayıp editörlük yaptığı Akyazı Net'e yayına vermektedir.Buradan kendisine selamlarımı sunuyorum.

      .Dördüncü kızı  olan Nuriye de İstanbul’da evlidir .Evet, buraya kadar Mustafa Aytaç'ın dört kızından bahsettik.Şimdi iki oğlu Mehmet ve Zeki Aytaç’tan bahsedelim.Büyük oğlu olan Mehmet Aytaç da eğitimcidir.Coğrafya  öğretmenliği yaptıktan sonra emekli olmuş ve İstanbul’da ikamet etmektedir.

      Şimdi de öbür oğlu Zeki Aytaç'tan bahsedelim: Zeki Aytaç da abisi Mehmet gibi eğitimcidir. 1947 Akyazı doğumludur.Zeki Hoca, Çorum- Mecitözü’nde bir ortaokulda çalıştıktan sonra Akyazı'ya gelmiş,önce Karapürçek Ortaokulunda müdürlük,Akyazı Lisesinde ve Akyazı Kız Meslek Lisesinde 20 yıldan fazla öğretmenlik ve idarecilik yaptıktan sonra emekli olmuştur. Zeki Hoca, bir ara öğretmen arkadaşı Tuncay Cinoğlu ile birlikte Veysel Uzun Pasajında ziraî ilaçlar ve bitki tohumları üzerine ticaret yapmıştır.Zeki Aytaç daha sonraları 2000 yılında oğlu Evren ile birlikte Bosch bayiliği alıp çarşı içindeki dükkanında beyaz eşya mağazası açıp ticarete devam etmiştir. Zeki Hoca, dürüstlüğü ve müşterilerine gösterdiği kolaylıklar nedeni ile kısa sürede sevilen ve sayılan bir esnaf olmuştur. 2020 yılında 73 yaşında her fani gibi  vefat etmiştir.

      Evet, şimdi Mehmet Efendi’nin ikinci oğlu olan ve Mustafa Aytaç’ın kardeşi İbrahim Aytaç'tan bahsedelim (Bu Raşit Aytaç'ın oğlu İbrahim Aytaç değil ) İbrahim Aytaç Fatma Hanım ile evlenir ve bu evlilikten Ayşe adında bir kızı olur. İşte bu Ayşe abla, bizimde hem komşumuz hem de akrabamız olan Berber Halil Özdemir’in annesidir.Halil Aytaç,Çanakkale Savaşı’nda gencecik yaşta şehit olur.Ayşe Özdemir’e amcası Mustafa Aytaç bakar.

      Mehmet Efendi’nin üçüncü oğlu olan Halil Aytaç, Saime Hanım’la evlenir. Bu evlilikten Şükriye ve Ayten adında iki kızı ve Erdinç adında bir oğlu olur.Erdinç Aytaç, inşaat mühendisidir ve Avusturya’da yaşamaktadır. Halil Aytaç’ın Şükriye adındaki kızı da Bahattin Madanoğlu evlenir.Ayten Hanım da  bir astsubay ile evlenmiştir ve Ankara’da yaşamaktadır.

      .Şimdi de gelelim Mehmet Aytaç'ın tek kızı olan Gülsüm Aytaç'a. Gülsüm Aytaç Abuç’lardan İsmail Abuç ile evlenir ve bu evlilikten Emine ve Necmiye adında iki kızı Mehmet ve Kemâl adında iki oğlu olur.Mehmet  ve Kemal Abuç’u çoğunuz tanıyorsunuz zaten. Mehmet Abuç, başarılı bir kardiyoloji profesörüdür.Kemal Abuç da Akyazı'da ikinci eczaneyi açan en eski eczane sahiplerinden biridir.Gülsüm ve İsmail Abuç’un Emine adındaki kızı da Akyazı'nın sayılı esnaflarından en eski kırtasiyecilerinden Hidayet Sezgin ile evlenir.Diğer kızı Necmiye de bir tütün eksperi ile evlenmiştir, İstanbul’da yaşamaktadır.

     Gelelim son Mehmet Efendi’nin dördüncü oğlu olan Raşit Aytaç'a. Önce biraz Raşit amcadan bahsedelim: Raşit Aytaç, bir dönem İnönü Mahallesinin üçüncü muhtarı olarak görev yapmıştır. Akyazı’nın sevilen ve sayılan büyüklerindendir. Bir ara şimdi Altın Köşe binasının olduğu yerde olan Adil Güneş Pasajında bakkallıkta yapmıştır.Raşit Aytaç, Hendekli Hacer Hanım’la evlenir. Bu evlilikten Tercan,Nurcan,Nuran adında üç kızı ve İbrahim adında bir oğlu olur.Kızlardan Tercan olan, Akyazı'da yıllarca başarılı bir siyaset yapan Refik Baykal ile evlenir.Refik abiyi çoğunuz tanırsınız zaten.Refik abi, o dönemlerde Akyazı'da siyasete yön veren üç dört siyasetçiden biridir.Yıllarca Adalet Partisi ve Doğru Yol Partisinin ilçe başkanlığını yapmıştır.Öbür kızı Nuran da yine Akyazı'nın sayılı esnaflarından nalburluk ve cam ticareti yapan Arif Özmert ile evlidir.Nurcan ise Hendekli bir öğretmen olan ve sonra TÜPRAŞ’ta çalışan Mehmet Yayla ile evlenmiştir.İzmit’te yaşamaktadır.

       Son olarak Raşit Aytaç'ın tek oğlu olan İbrahim Aytaç'tan da bahsederek yazımızı noktalayalım: İbrahim Aytaç, Akyazı’da küçük büyük herkesin sevdiği her zaman güler yüzlü olan, neşeli, şaka yapmayı seven biridir. Meslek olarak önce damperli kamyonuyla çalışır.Daha sonraları Feka minibüsüyle Adapazarı’nda şehir içi dolmuşçuluk yapar.Bir arada Adapazarı-Eskişehir arasında minibüsü ile yolcu taşır.Akyazı’da taksicilik ve As Turizm’de şehirlerarası otobüslerde şoförlük yapar.yapaÇocuklarına gelince iki oğlu,bir kızı vardır.Kızı Özlem İstanbul’da eczacılık yapmaktadır.Murat isimli oğlu emlakçılık yapar.Öbür oğlu Ertekin Aytaç da hepinizin tanıdığı Akyazı'mızın yetiştirdiği değerli bir doktorumuzdur.Efendi bir kişiliği ile tanınan Ertekin Aytaç, önceleri sağlık ocağında çalışmış şimdide muayene açarak hastalarına hizmet vermektedir.

        Evet, Hatipler adlı yazımızın sonuna gelmiş olduk. Bu yazıda ismi geçip rahmetli olanlara Rabbim rahmetiyle muamele etsin inşallah! Bir dahaki yazıda buluşmak üzere sağlıcakla kalın!

20 Ağu 2022 - 18:38 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Akyazi.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akyazi.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Akyazi.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Akyazi.net değil haberi geçen ajanstır.

02

Evren Aytaç - Elinize sağlık, bizim için güzel bir anı oldu. Teşekkürler.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 25 Ağustos 10:50
01

Bilir kişi - Bende size akyazı yı sömüren hiçbir faydası olmayıp hep alan 3 ailesini tanıtacağım....... .... ve ...... birtane yaralı parmağa isememis ama beton dikmeye gelince hep en ön siradalar kurtulma şansımız da yok ne desek de boş

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 21 Ağustos 11:24