İcra yoluyla çocuk teslimi sona erdi

Artık ebeveynler çocuklarını görebilmek için icra dairelerine değil Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü’ başvuracak. Uygulama 1 Ağustos itibarıyla Sakarya’da yürürlüğe girdi. Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nde kurulan odalarda çocuklar uzmanlar eşliğinde ailelerini görecek.

Velayet altındaki çocukların ebeveynlerine teslim işlemleriyle ilgili icra sürecine son veren yeni düzenleme yürürlüğe girdi. Yeni düzenlemeye göre ebeveynler çocuklarını görebilmek için artık icra dairelerine değil, uzmanların görev yaptığı 'Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlükleri' ne başvuracak. Bu işlemler için vatandaşlar bir harç ve masraf yatırmak, ücret ödemek zorunda kalmayacak. Bütün giderler Adalet Bakanlığı’nın bütçesinden karşılanacak.

Öncelik çocuk olacak
Teslim işlemleri ebeveynlerin kapısında değil, çocuk görüşme merkezlerinde gerçekleştirilecek. Her durumda öncelikle çocuğun üstün yararı dikkate alınacak. Çocuk teslimi ve kişisel ilişki kurulması işlemlerinde, çocukla iletişim ve görüşme konusunda uzmanlar ve rehber öğretmenler görev alacak.1 Ağustos'ta faaliyete geçti
Bugün  Sakarya Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nde yapılan programla uygulamanın Sakarya’da 1 Ağustos'ta faaliyete geçtiği duyuruldu. Programa Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Osman Köse, Başsavcı Vekili Şükrü Arslan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Muza Zor, ilgili cumhuriyet savcıları, Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürünün katılımıyla gerçekleşti.

90 yıllık yöntem terk edildi
Programda konuşan Cumhuriyet Başsavcısı Osman Köse bugünün Sakarya için önemli bir gün olduğuna  dikkat çekerek, “Çocuk teslimleri daha önce çok tartışıldı ve bu hususlarla ilgili yeni bir düzenleme yapıldı. Yaklaşık 90 yıldır çocukların icra ile teslimi yada kişisel ilişki kurulması yöntemi terk edilerek çocuk odaklı uzmanlar eşliğinde görüşme gerçekleşecek şekilde bir düzenlemeye gidildi” dedi.Çocuklar için uygun şartlar oluşturulacak
Düzenleme ile ilgili yeni merkezler oluşturulduğunu belirten Köse, “Sakarya pilot uygulama olarak seçildi ve 1 Ağustos itibarıyla çocuk görüşme merkezimiz hizmet girdi. Yeni hizmetin en önemli noktası biri çocuk odaklı olması. Daha öncesinde çocuk odaklı değil görüşmek isteyen kişilerin durumu göz önüne alınıyordu. Artık çocuklarımız uzmanlarımız marifetiyle bu görüşmeye hazırlanacak. Çocuklar için bu merkezlerde uygun şartlar oluşturulacak. Ayrıca yeni sistemde çocukla görüşmek isteyen kişiler hiçbir masraf yapmayacak, masraflar bakanlık tarafından karşılanacak” ifadelerini kullandı.

05 Ağu 2022 - 17:09 - Yaşam