Dünyanın gözü o gemide Karasu'ya demir atacak!

Şubat ayında patlak veren Ukrayna-Rusya savaşının uzaması dünya genelinde bir gıda krizi riski doğurdu. Türkiye'nin çözüme kavuşturduğu gıda krizinde Ukrayna limanından gemiler kalkmaya başladı. Dünya bu gemileri takip ederken 12 bin ton mısır taşıyan bir gemi Karasu'ya demir atacak.

Büyütmek için resme tıklayın

Dünyanın en büyük tahıl üreten iki ülkesinin savaşa girmesi ile beraber dünyada derin bir ekonomik kriz yaşandı. Hem doğal gaz hem de petrol anlamında dünyada fiyatlar yükselirken gıda yı da derinden vurdu.

Dünyanın büyük bir ihtiyacını karşılayan Ukrayna ve Rusya'daki tahıllar dünyaya açılamayınca gıda da sert yükselişler oldu.


Türkiye, dünya devletlerinin takdirini kazanarak yoğun çabaları sayesinde iki ülke arasında "gıda" çerçevesinde anlaşma yaptı.

Bu anlaşma sayesinde tahıl yüklü gemiler limanlardan ayrılmaya başladı. Bu anlaşma ile beraber gemiler gelmeden bile fiyatlarda düşüş oldu.

Dünya basını ve istihbarat servislerinin gözü Ukrayna limanından ayrılan gemilerde.12 BİN TON MISIR TAŞIYAN GEMİ KARASU'YA GELİYOR!
Türkiye'ye 12 bin ton mısır getiren 'Polarnet' gemisine ilişkin ise "Ukrayna'nın Çernomorsk Limanı'nda bekleyen Polarnet isimli Türk bayraklı gemi de Karasu'ya gelmek üzere hareket etti. 12 bin ton mısır taşıyan gemi Karasu'ya varmadan önce İstanbul'un kuzeyinde Müşterek Denetleme timi tarafından denetime tabi tutulacak.

05 Ağu 2022 - 10:32 - Ekonomi