Uzmanına sorduk! Sakarya'da böcek istilasının sebebi nedir?

Son zamanlarda Sakarya’da artan böcek istilası şikayetleri sonrasında Medyabar ve TV264’e açıklamalar yapan Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, alınması gereken önlemler, bu istilaya sebep olan etkenler ve ilaçlama teknikleri hakkında bilgiler verdi.

Haber albümü için resme tıklayın

“Korkum tarım ürünlerine zarar vermeleri"
Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, “Yüksek sıcaklıkların ve nem oranının yüksek olması sebebiyle bir böcek istilası var. Genelde güneyden kuzeye göç söz konusu, bunun için halkımızın bilinçli olması gerekiyor. Bahar aylarında biz uyarıları yapmıştık. Vatandaşların kapılarına ve camlarına sineklik yaptırmaları gerekiyor. On binlerce böcek sürü olarak hareket ediyor. Bu böceklerden korunmamız gerekiyor. Aslında benim korkum tarım ürünlerine zarar vermeleri. Mesela haşereler fındık tarlalarında ürünlere zarar veriyor. Böcekler, aynı zamanda biz insanlarında yaşam standartlarımızı düşürüyor” şeklinde konuşarak düşüncelerini dile getirdi.“Vatandaş bilinçli olmalı”
Yıldız, “Öncelikle fiziksel tedbirlerimizi alalım, daha sonra yağmur suyu almayan ve kuru olan yerlerimizi ilaçlayalım, sebebi ise yağmur suyu alan yerlerde ilaç hemen suyla birlikte etkisini kaybediyor. Giden su toprağı zehirliyor, bununla kalmıyor toprak altında olan su kaynaklarımızı da zehirliyor. Zehirlenen topraktan beslenen bitkilerimizde bu zehri aldığı zaman aslında kendimizi zehirlemiş oluyoruz. Vatandaşlarımızın bilinçli olması gerekiyor. Bu böcek istilası ilk değil, ne de son olacak" dedi.


"Sayıları artacak"
2030 yılında sıcaklıklarla beraber böcek sayısının da artacağını ifade eden Yıldız, "Birleşmiş Milletlerin araştırmalarına göre 2030 yılında dünyada ortalama ısı 1,5 derece artacak. Bu ve benzeri haşereler ve böcekler artacaktır. Şimdiden kamu ve özel firmalar tedbirlerini alsınlar. Vatandaşlar, özellikle bahçelerindeki kuyuları kapatmalılar. Su birikintisi varsa bunlarla mücadele etmeleri gerekiyor. Özellikle çöplerin kapaklarını açık bırakmasınlar. Böcek sokmasıyla karşılaşan vatandaşlarımız kesinlikle doktora görünmeliler” şeklinde konuştu.

03 Ağu 2022 - 10:39 - Gündem