Sokaktaki fındıkçı fiyattan memnun

TMO tarafından açıklanan 54 TL’lik fındık alım fiyatı hakkında TV264 ve Medyabar ekibi olarak Sakaryalı vatandaşların yorumunu aldık. Maliyetlerin ciddi oranda arttığını söyleyen vatandaşlar 54 TL’lik rakamdan memnun olduklarını söyledi.

Büyütmek için resme tıklayın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ordu ziyaretinde yaptığı açıklamada Toprak Mahsülleri Ofisi tarafından fındığın 54 TL’den alınacağını söyledi. Sakaryalı fındıkçılar ise yaptıkları yorumlarda rakamı gayet güzel bulduklarını dile getirdi.

“Kimseyi mağdur etmez”
Açıklanan 54 TL’lik fındık alım fiyatının güzel olduğunu ifade eden Yakup Aktaş, “Bu fiyat kimseyi mağdur etmez. Ben memnunum herkeste memnun olsun. Fındıkçı masrafını çıkaracak. Fındığa yüzde 100 zam geldi. Kimse bu fiyat işçin mağdurum diyemez” dedi.“Üreticiyi tatmin eder”
Yıllık 1 ton civarında fındık çıkardığını söyleyen vatandaşlardan Murat Büyük, “Verilen rakam bence iyi bir rakam. Fındık için aşırı iyi hatta. Fındığın gübresi var ilacı var. Yevmiyeciye para da veriyorsun bu da ciddi bir maliyet ama bununla beraber açıklanan rakam gerçekten iyi ve üreticiyi tatmin eden bir rakam. Geçen seneye göre kıyasladığımızda gerçekten çok iyi” şeklinde konuştu.

“Ne pahalı ne ucuz”
Açıklanan rakamı normal bulduğunu ifade eden Celalettin Güzel, “54 TL ne pahalı nede ucuz. Ama çok da fazla değil çünkü masrafı çok. 2 oğlanın 10’ar ton fındığı var. Her şeyini parayla yaptırırsan fazla masrafın çıkar ama 54 TL kimseyi üzmez” diye konuştu.


“2 kat arttı”
Düşüncelerini dile getiren bir başka vatandaş ise, “Fındık 54 TL açıklanmış ama bazıları 53 bazılar ise 55 TL diyor. Bu şartlarda 54-55 TL normal. Geçen seneye göre fiyat 2 kat arttı. Fındık 54 oldu ama bu tüketiciye gelene kadar birkaç el değiştirecek dolayısıyla daha da artacak” ifadelerini kullandı.

02 Ağu 2022 - 10:04 - Ekonomi