Bir Temmuz sıcağında. 67 Depreminin hikayesi "Akyazı'da etkilenmişti"

22 Temmuz 1967 Cumartesi günü saat 19'a doğru, sıcak geçeceği anlatılan bir geceyi karşılamaya hazırlanan Adapazarlılar, korkunç sesle sarsıldı.

+5
Haber albümü için resme tıklayın

22 Temmuz 1967
Cumartesi günü saat 19'a doğru, sıcak geçeceği anlatılan bir geceyi karşılamaya hazırlanan Adapazarlılar, birden korkunç bir depremin etkisi ile sarsıldılar... Zelzele olmuştu ve herkes kendi anlayışına göre, bu afeti mümkün olduğu kadar kayba uğramadan geçiştirme kaygısına düşmüştü.

Sarsıntı müthişti.
ilk sarsıntıyı diğerleri takip etti. Binalar yıkılıyor, kısa bir süre içinde enkaz haline geliyordu. İlk şiddetli sarsıntıyı, daha hafif olan diğerleri takip etti ve bu, bütün gece sürüp gitti.

Şehri kaplayan bir toz bulutu, yavaş yavaş kararmaya başlayan semayı daha da koyulaştırıyor, bu hal, vaktinden evvel çökmüş karanlık bir gecenin ürpertisini yaratıyordu. Enkaz altından yükselen iniltiler, uğranılan felâketin ilk anlarda tahmin edilemeyecek ölçüde olduğuna işaret sayılıyor, çaresizlik içinde kıvranan halkın teessürünü bir kat daha artırıyordu.

Bereket, askerî birlikler, sivil ve mülkî makamlara bağlı ekipler, kurtarma faaliyetine giriştiler.
Deprem,  Adapazarı'ndan başka  Akyazı, Geyve ve Sapanca'da da mal ve can kaybına sebep olmuş, ölü sayısı 83'ü bulmuştu. Adapazarı ve çevresinden başka, 22 Temmuzda istanbul ve diğer bazı civar illerde de deprem hissedildi. Uğranılan paniğe rağmen, can ve mal kaybı bakımından hadise ucuz atlatıldı. Yine de geceyi parklarda geçirenler çoktu.

YOL YARILMIŞ
Zelzelenin şiddetinden yollar yarılıp kısmen çökmüş.

BAHTSIZ BABA ve KIZININ CESEDİ
Adapazarı zelzelesinin en göz yaşartıcı olayı, kucağında felçli kızı 2,5 yaşındaki Elvin'le beraber, çöken evlerinin altında kalıp ölen Dr, Emin Karacaoğlu'nun dramıydı. Zelzeleden az önce,  Sakarya Sosyal Sigortalar Hastanesi'nin doktorlarından olan Karacaoğlu, evinin balkonuna oturmuş, sigarasını tellendiriyor, kızı Elvin ise, içerde oynuyordu. Sonra birden yer sallanmaya, duvarlar gidip gelmeye başladı. Elvin, korkuyla babasına gitti..Birbirlerine sarıldılar vebaba kızını alıpcanlarını kurtarmak için koştu. Ama geç kalmışlardı. Kara yazıları, baba ile kızı, cansız gömüverdî. Fakat, ölüm bile onları ayıramadı.

AÇIK HAVA YATAKHANELERİ
Evlerine girmekten korkan insanlar böyle yatakhanelerde gecelemeyi tercih etmişler.
EKMEK KUYRUĞU
Depremden sonra Adapazarı elektriksiz, susuz ve ekmeksiz kalmıştı.Ancak civar illerden yetişen yardımlarla halk ekmek bulabildi.

SOKAKLARDA KALANLAR
Çocuk, yaşlı ve genç evlerine girmeye korkuyorlardı. Birkaç saat önce gözlerinin önünde cereyean eden olayları unutamıyorlar dışarıda oturuyorlardı.


İlk Yayın tarihi:22 Temmuz 2009 

21 Tem 2022 - 00:44 - Gündem