Akyazı'da bulunan bu yırtıcı kuş Sakarya'da ilk kez habere konu oldu!

Çeşitli yırtıcı hayvanlara ev sahipliği yapan Sakarya'da, daha önce haberlere konu olmayan bir yırtıcı kuş Akyazı'da yaralı olarak bulundu...

Haber albümü için resme tıklayın

MEDYABAR.COM -
Ayı, kurt, tilki, çakal gibi kara yırtıcılarının yanı sıra bazı kartal türleri, baykuş, şahin, atmaca gibi yırtıcı kuşlara ev sahipliği yaptığı bilinen  Sakarya'da "yılan kartalı" olarak bilinen yırtıcı kuş ilk kez haberlere konu oldu.

Advertisement

AKYAZI'DA VATANDAŞ BULDU
Latince adı "circaetus gallicus" olan yılan kartalı, Akyazı Gebeş Mahallesinde vatandaşlar tarafından yaralı halde bulundu.
Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü Akyazı Şefliği ekibince teslim alınan kuşun yılan kartalı türünde olduğu tespit edildi.

ORMANYA'YA GÖTÜRÜLDÜ
Kocaeli  Büyükşehir Belediyesinin Ormanya Tabiat Parkı Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezine götürülen yılan kartalının tedavisi sonrasında doğaya salınacağı açıklandı.
HAZİRAN AYINDA YALOVA'DA GÖRÜLDÜ
Türkiye'de daha çok güney illerde görülen yılan kartalı, haziran ayında da Yalova'da görülmesiyle haber olmuştu.
DKMP ekiplerinin Armutlu ilçesinde yaptığı doğa gözleminde yılan kartalının Yalova'daki varlığı ilk kez tespit edilmişti. Uzmanlar yaptıkları açıklamada; "Yılan kartalı oldukça uzun ve geniş kanatlı, açık renkli, iri bir yırtıcıdır. Tünemiş halinde iken üstü kahverengi, karnı beyaz zemin üzerine çizgilidir, tarsusları çıplak ve mavimsi gridir. Bir baykuşu andıran oldukça iri olan başı ve gözleri ile  dikkat çeker. Avlanırken çok fazla askıda kalır ve büyük bir şahini andırır. Açık genellikle hafif kurak alanlarda, kayalık, az ağaçlı alanlarda, sık olmayan ormanlarda yaşar. Yuvasını ağaçlara yapar. Beslenmesi sürüngen özellikle yılanlar ve kertenkeleler ile beslenir" ifadelerini kullanmıştı.

19 Tem 2022 - 23:53 - Yaşam