Üretici fındık için kaç lira taban fiyatı istiyor? Oda başkanı bu sözlerle açıkladı

Akyazı Ziraat Odası Başkanı ve Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar, son dönemde artan maliyetler ve dolar kuru karşısında 2022 fındık taban fiyatının en az 60 TL fiyatı beklentisi içerisinde olduğunu söyledi.

Büyütmek için resme tıklayın

Sakarya'da ağustos ayı itibarıyla üreticilerin fındık bahçelerine girmesiyle hasat başlayacak.

Geçen yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından fındık taban fiyatı 27 lira olarak açıklanmıştı. 2022 fındık sezonunda ise son bir yılda artan maliyetler üzerine yetkililer fındık üreticilerinin yaptıkları masraflar nedeniyle fındık taban fiyatında bazı iyileştirmeler bekliyor.


Sakarya ve Karadeniz Bölgesi’nin en önemli geçim kaynaklarından biri olan fındıkta 2022 taban fiyatının  ne kadar olacağı konusunda tartışmalar ise devam ediyor. Sakarya ekonomisinde önemli bir yeri olan fındığın bu sene yaklaşık 100 bin ton üretimi bekleniyor.

Advertisement

Akyazı Ziraat Odası Başkanı, Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar, üreticilerin fındık ile mücadelesinde artan maliyetler ve dolar kuruna  dikkat çekerek yeni sezon için fiyat beklentilerinin en az 60 TL bandında olduğunu açıkladı.


Medyabar editörü Hüseyin Can İğdir'e açıklamalarda bulunan Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar, geçen seneye göre bu sene Sakarya'da daha fazla fındık üretimi olduğunu söyledi. Bayraktar, 2022 fındık taban fiyatı için ise dolar kuru ve maliyetleri işaret etti.


Bayraktar, İğdir'e yaptığı açıklamada;

''Şimdi mesele şu; rekolte rakamları açıklanmadı Ancak Sakarya'nın rekoltesinde geçen seneye göre bir fazlalık var. 2021 yılında üretilen fındık 95 bin tondu ama bu sene 98 bin ton beklentisi var.

Fındık ihraç ettiğimiz bir ürün. Bu ürün yurt dışına dolarla satılıyor. TMO taban fiyatı açıklayarak alım yapıyor.

FINDIK TABAN FİYATI DOLAR KURU ÜZERİNDEN AÇIKLANIYOR
Bundan önceki senelerde bu taban fiyatı dolar üzerinden açıklanıyordu. Taban fiyatı dolar kuru üzerinden 3 doların biraz üzerindeydi.


Ama önce maliyetlere gelelim. Bu senede üretim maliyetleri dikkate alınmalı. Çünkü önceki yıllara göre bir artış var. 7 liralık mazot 25 liraya çıktı. Yüzde 300 'lük bir artış söz konusu .Ayrıca asgari ücret arttı yevmiye ücretleri arttı. Fındık bakımı maliyeti arttı. Sadece dolar kuru üzerinden bu sene fındık taban fiyatını belirlemek yanlış olur. Doğrusu bu sene artan maliyetler ve dolar kuru üzerinden hesap yapıp ona göre taban fiyatı belirlemektir.

Yani fındık üreticisi, kendilerini memnun edecek bir fiyat istiyor.

'FINDIKTA 80 LİRA BEKLENTİSİ HAYAL'

Bu aralar bazı kişiler tarafından 80'liralık rakamlar söyleniyor. Gerçekçi olmak gerekirse Bu rakamlar yüksek rakamlar olacağını zannetmiyorum. Ama verirlerse de hayır demeyeceğiz.

'FINDIK TABAN FİYATI  60 LİRANIN ALTINDA OLMAMALI'
Dolar kuru ve maliyetler hesaplandığında fındığın taban fiyatı en az 60 liranın altında olmamalı. Herkesin bir fiyat beklentisi var. Kimisi 80 lira kimisi de 50 lira üstünde fiyatlar biçiyor. Açık ve net söylüyorum. Ne hayal ürünleri ne de üreticiyi perişan edecek bir fiyatları söylemiyorum. Tekrar bu sene fındığın taban fiyatı en az 60 lira olmalıdır. '' ifadelerini kullandı.

17 Tem 2022 - 20:09 - Ekonomi