Akyazı Nostalji yazıları -49-

60'lı yılların nostalji yazılarına devam ediyoruz. Bu haftaki konumuz yine futbol üzerine olacak kısmetse. Geçen yazdığımız ilk futbol yazısında 60’lardaki futboldan ve futbolculardan bahsetmiştik. Bugünkü yazımızda da 70’lerden sonraki futboldan ve futbolculardan bahsedip futbol ile ilgili yazılarımızı bitireceğiz

Tabi konu Akyazı’daki futbol olunca ve isimler de çok oluyor. İstemeden unuttuğumuz bazı topçularımız illa ki olacaktır. Onun için şimdiden özür diliyorum. Siz de bildiklerinizi eklerseniz memnun olurum.

    Şimdi yazımıza geçmeden önce geçen yazdığımız yazıda Arap Yetkin Bayraktar’ı yazarken istemeden bazı bilgileri atlamışızYazıda Arap Yetkin’in önce Gençlikspor’da sonra Sakaryaspor’da ve son olarak da Düzcespor’ da oynayıp futbolu bıraktığını yazmıştım.Kayınbiraderi Ercüment Kardeş’in ikazlarıyla Yetkin’in Düzcespor’dan sonra Zonguldakspor’a, oradan Konya Ereğlispor’a gittiğini ,Konya Ereğlide gol kralı olduğunu daha sonra da Lüleburgazspor’a transfer olduğunu öğrendim.Maalesef ikinci çocuğu Sezgin ateşli bir hastalık sonucu vefat edince Lüleburgaz’da futbolu bitirip Akyazı’ya döndüğünü de öğrenmiş olduk..

     Bu kısa anekdottan sonra yazımıza geçebiliriz.Bu futbol ile ilgili yazıyı Akınspor ve Gençlikspor üzerinden yazdığımız için doğal olarak her iki takımın futbolcularından bahsedeceğiz. Bu iki güzide futbol takımımız yıllarca kardeşlik duyguları içinde ve tatlı bir rekabet halinde top oynamışlardır.Tabi şimdi geçenki yazımızda yazdığımız gibi Akınspor mali gücü ve transferleriyle sezon açılışlarında Gençlikspor’dan her zaman bir adım önde olmuştur.

      O yıllarda Akyazı gerçekten bir futbolcu yatağı gibiydi. Yani top  oynamayan hemen hemen  yok gibiydi. Geçen yazımda yazdığım gibi o yıllarda futbolcuların ellerinden tutan olsaydı çok rahat bu Günkü Süper Lig’te top oynarlardı. Öylesine kabiliyetliydiler..

      Evet, şimdi takım kadrolarına bir bakalım. Önce Gençlikspor’dan başlayalım.Geçenki yazıda 60’lardan söz ederken Hasan Şafak, Şık Şık Hayri ve Kenan Boztepe'den bahsetmiştim. Bu üç futbolcu 70’li yılların ortalarına kadar oynayıp futbolu bırakmışlardı.Bunlardan Kenan Boztepe aynı zamanda Akınspor’da da top oynamıştır.O yıllarda Gençlikspor’un kalesinde üç kaleci görüyoruz.O yılların efsane kalecisi Deve Turan lakaplı Turan Tan, Adapazarı’ndan gelen kaleci İsmail ve Hayri Erdem. Bu üç kaleci sırayla Gençlikspor’un kalesini başarı ile korumuştur.Futbolcular olarak sol bek Foto Fethi Özdemir,sağ bek Marlon Kemâl Sarıhan, (Marlon Kemâl aynı zamanda Akınspor’da da oynamıştır.) Öğretmenlik yapan İsmail Atay, Salih Arabacı, Dibus lakaplı Fahrettin Boztepe, Öğretmen Yusuf Çınal, dönemin en iyi golcülerinden Remzi Nehir, önce Akınspor’da oynayıp sonra Gençlikspor’a gelen ve sert şutları ile bilinen Turgut Yazıcı, Kaptan Osman Akçan, defansta sert futbolu ile bilinen Vedat Kardeş, mütevazı kişiliği ile bilinen Hünkar ve Erol Baykal kardeşler,Cemil-( Müller ) Adnan Özcan, Asım Sarıçizmeli,  Sait Okur,Yaşar Zımba,Tiktak Ahmet, iyi bir forvet olan Nail Kahveci,Maka Mustafa, Ali Ediz,Mustafa Kılıç, Ali Paşa- ( Kıvırcık ) Alaattin Aydın, iyi bir orta saha oyuncusu Hasan Akçan,Alaattin Akçan,Ahmet Durmuş,Celal Çevik, Alaattin Sezgin, yine iyi bir forvet olan Turgay Kardeş-ve Merhum Belediye Başkanımız Yaşar Yazıcı…

      Buraya kadar hatırladıklarımızla  Gençlikspor’da oynayan topçularımızı yazdık. Bazı unuttuklarımız olabilir. Sizler de bildiklerinizi ekleyebilirsiniz.Şimdi de öbür güzide takımımız Akınspor’a geçebiliriz:

     1957 senesinde kurulan Sarı yeşil formalı Akın Spor daha ziyade dışarıdan futbolcu transfer eden bir kulüp olarak bilinir. Bu yüzden her sene güçlü kadro kurarak Gençlikspor’a karşı transfer yönünden 1-0  önde başlar. Gençlikspor ise mütevazı bütçesiyle daha ziyade yerli futbolculara yönelir.Fakat her ne hikmetse her sezon Gençlikspor daha kalabalık bir taraftar kitlesi önünde sezonu açar. Buna mukabil Akınspor ise  daha az bir seyirci kitlesi önünde sezon açılışı yapar.Yani bir bakıma Akınspor’a burjuva takımı diyebiliriz.

    Gelelim şimdi Akınspor ile Gençlikspor’un 1983 yılında birleşip üçüncü lige çıkana kadar Akınspor’da oynayan futbolculara….Akınspor’un kadrosunda da Gençlikspor’da olduğu gibi çok değerli ve kaliteli topçular vardı. Hatta bunlara efsane futbolcular da diyebiliriz. Kalecilerden başlarsak birbirinden değerli üç kaleci görürüz: Her zaman adı Akınspor ile  özdeşleşen doktor Yaşar Yılmaz,sert fiziği ile tanınan ( Polis) Sedat Çetin ve uzun boyu ile harika kurtarışlar yapan Hayati Erdem.

        Futbolculara geçmeden önce biraz Akınspor’un her şeyi olan, transfer işlerine bakan ve idareci, menajer, şef olarak da bilinen Ziyattin Cur’dan bahsedelim.: Ziyaattin abi, vaktinin çoğunu Akınspor ile geçiren Akınspor aşığı bir abimizdi. Futbolcu alımında ve satımında en son sözü o söylerdi. Yine ikinci olarak ismi Akınspor ile özdeşleşen bir futbol profesörü olan, yıllarını Akınspor’da hem oyuncu hem de hoca olarak geçirip çok sayıda futbolcu yetiştiren bir  futbol dehası olan Ali Osman Uygun’dan ( Hacı )  bahsedelim. Haci abi, yıllarını Akınspor’a adamış ve miniklerinden A takımı oyuncularına kadar çok sayıda futbolcu yetiştirmiştir.Aslında Hacı abiyi uzun uzun anlatmaya gerek yok. Herkes bilir zaten. Hacı abi de Oflu Naci Fazlıoğlu gibi isimlerini Akınspor’un tarihine altın harflerle yazdıranlardan birisidir..

     Artık Akınspor’un o yıllarda oynayan topçularına geçebiliriz. Yalnız kimin hangi mevkide oynadığına bakmadan sadece isimlerini yazacağız. Aslında Akınspor’da oynayan tüm futbolcuların hepsi benim gözümde bir efsanedir. Evet, isimlere geçelim: Mücahit Madanoğlu, Nadir Nehir, Hasan Kılıçkeser (Onbaşı )  ,Manik Hoca, Ateş Hoca-Mikail-Mehmet Uzun,Selçuk Kahraman,Lango Hasan, Edip  Dokumacı Hoca,Selahattin Kökten, Özer Türkan-Yener Kılıçkeser, Ali Kılıçkeser(Bilek) , Ahmet Kahveci,Turan Yıldız, Şefik Baştan, Mustafa İyiyazıcı, İrfan Yılmaz ve İhsan Necati Sarı(Paşa)…

       Şimdi bu Paşa İhsan Sarı'ya bir parantez açalım: Paşa İhsan, oynadığı güzel futbol ile diğer topçulardan her zaman bir adım önde olmuştur. Futbolu ile diğer futbolculara örnek olmuş ve bunun semeresini de Sakaryaspor’a transfer olarak almıştır.Fakat yakalandığı amansız hastalığa bağlı olarak 2006 yılında 52 yaşında vefat etmiştir.

       Akınspor ve Gençlikspor hakkında söyleyeceklerimiz bu kadar. Şimdi söz ilçemizdeki futboldayken biraz da köy takımlarının katıldığı turnuvalardan bahsedelim.O yıllarda Kaymakamlık Kupası ve  Konuralp Kupası adı altında merkez ve köy takımlarının katıldığı turnuvalar olurdu. O maçlar da çok zevkli ve çekişmeli geçerdi. Özellikle Pazarköyspor ile Alaağaçspor’un maçlarına doyum olmazdı. Adeta bir F.B ve G.S derbisi gibi  zevkle izlerdik. Zaman zaman bu maçlarda ufak çapta olaylar çıksa bile sonunda tatlıya bağlanırdı.

        İşte bu iki takımımız 1970 yılındaki Kaymakamlık Kupası finalinde karşı karşıya gelmişti. Günlerce bu maç hakkında yorumlar yapılmıştı. Nihayet o zamanki adıyla top sahasında çok kalabalık bir seyirci önünde maç başlamıştı. Kıran kırana çok zevkli bir maç oynanıyordu.90 dakika sonunda  Emir Uzman'ın iki ve Nihat Boz'un bir golüyle Pazarköyspor,  Alaağaçspor’u 3-1 yenerek kupayı kaldırmıştı. Şimdi o zamanki Pazarköyspor’un takım kadrosunu verelim – Alaağaçspor’un kadrosuna ulaşamadık-  ve bir başka heyecan dolu Konuralp kupası finaline geçelim: Kalede Ali Bayraktar, Emir Uzman, Tevfik Iyiyazıcı, Nihat Boz, Emin Uzman, Ali Hızal, Mehmet Karaoğlan, Tahsin-Osman Akçan, Erdoğan -Ahmet Başer..

       Sıra  1982 yılında yapılan Konuralp Kupası  final maçına geldi. Bu ilginç final, Salihiyespor ile Alaağaçspor arasında oynanmıştır. Bu maçlar da aynı kaymakamlık kupası maçları gibi kalabalık bir seyirci önünde oynanır ve çok zevkli geçerdi. Bu maçtan önce oynanan yarı final maçında Salihiyespor ile Yeniköyspor karşı karşıya gelmişti. Hakemliğini   Sakarya’nın ünlü hakemlerinden Nazım Aktürk'ün yaptığı bu yarı final maçı çok gergin bir ortamda başlamış, adeta kemik sesleri gelmeye başlamıştı. Özellikle Yeniköysporlu oyuncuların bu oldukça sert futbolu karşısında oyun zaman zaman durmaya başlamıştı. Olayları izleyen komite başkanı İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Mehmet Tatar, maçın hakemini çağırarak ikaz etmiş ve maç normal oynanmazsa turnuvayı iptal edeceğini söylemişti. Bu yapılan ikazdan sonra maç kaldığı yerden devam etmiş ve Salihiyespor,  maçı kazanarak finale çıkmıştı.

    Kulüp başkanlığını İsmail Önal’ın yaptığı Salihiyespor o dönem Akınspor ve Gençlikspor’da oynayan efsane futbolculardan bir takım yaparak turnuvada fırtına gibi esmiş, adeta rakiplerini silindir gibi ezip namağlup şampiyon olmuştur. Evet , final maçına gelirsek maçın normal süresi berabere bitmiş ve  penaltılar sonucu Salihiyespor 5-4 galip gelerek kupaya uzanmıştı.

     Şimdi burada kısa bir ayrıntıyı da anlatayım: Salihiyespor’un kalesini koruyan Halil Duru aslen Alaağaçlıdır. Daha önceki Pazarköy-Alaağaç  finalinde Alaağaçspor kalesini koruyan Halil Duru, bu sefer kaderin bir cilvesi olarak Alaağaçspor’a karşı Salihiyespor’un kalesini korumuştur.

        Son olarak o finaldeki  Salihiyespor’un efsane kadrosunu vererek futbol ile ilgili yazılarımızı bitirelim: Kalede Halil Duru, Turan Yıldız, Nadir Nehir, Vahit Özen, Ahmet Kahveci, Astsubay Sedat Yenişen,                              Vahit Dizdar, Turgay Kardeş, Nuri Sait Okur, Engin Korukır ve Paşa İhsan Necati Sarı.

     Bu yazıda ismi geçip rahmetli olanlara rabbim rahmetiyle muamele etsin inşallah! Bu yazıda değerli katkıları olan Turgay Kardeş’e teşekkür ederim. Bir sonraki yazımızda buluşmak üzere ….

17 Tem 2022 - 16:51 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Akyazi.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akyazi.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Akyazi.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Akyazi.net değil haberi geçen ajanstır.